https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rosjanie chcą w Krakowie postawić pomnik "Zamęczonych w Polsce"

RMF FM
Cmentarz Rakowicki w Krakowie
Cmentarz Rakowicki w Krakowie Adam Wojnar
Rosjanie rozpoczęli publiczną zbiórkę pieniędzy na pomnik "Zamęczonych w polskich obozach śmierci". Pomnik miałby stanąć na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie - informuje RMF FM.

Pieniądze zbiera Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne, którym kieruje Władimir Medinskij (rosyjski ministr kultury).

Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie ma być pochowanych ponad 1200 czerwonoarmistów, którzy zmarli w obozie jenieckim po wojnie w 1920 roku. Rosjanie mają już projekt pomnika i latem zwrócili się do władz Krakowa z prośbą o wydanie zgody na postawienie monumentu. Jak twierdzą, odpowiedzi do tej pory nie otrzymali.

Źródło: RMF FM

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 27

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
"upamiętnienie żołnierzy"?! coś się tu komuś kompletnie pokiełbasiło! nie dość że musimy nadal, po 25 latach tolerować pomniki którymi naszą ziemie udekorowano po drugiej wojnie, pomniki stawiane agresorom i mordercom, to jeszcze będziemy ich "upamiętniać"?!
f
fnaofboafa
Jest faktem, ze kilkadziesiat tysiecy zolnierzy armii czerwonej schwytanych w wojnie 1920 r. nie powrocilo z niewoli, glownie z powodu przetrzymywania w fatalnych warunkach.

Mowienie jednak o obozach smierci jest naduzyciem. Poza tym zolnierze ci nie znalezli sie w Polsce przypadkowo, byli agresorami, nie zas silami pokojowymi.

Jest to jedna wielka prowokacja, pokaz propagandy historycznej Putina. I nie jest to propaganda na uzytek zagraniczny - kazdy zyjacy w wolnym kraju obywatel przy zdrowych zmyslach uwaza to za nierealna do spelnienia i nieprawdopodobnie bezczelna prowokacje, zwlaszcza w swietle tego co zrobili bolszewicy z jencami polskimi II wojny swiatowej. Jest to propaganda na uzytek wewnetrzny Rosji - Putin chce przypomniec winy historyczne Polski, pokazac, jacy jestesmy zli. Pamietac nalezy, ze jest to nadal kraj totalitarny z kultem jednostki i instrumentalnym wykorzystywaniem prawa i historii. Nie jest to zreszta pierwsza taka prowokacja, nie wiadomo czy czytajac rosyjskie podreczniki historii obowiazujace w szkolach smiac sie czy plakac.

Zatem najlepiej po prostu to olac, jak zrobilby kazdy normalny kraj - dyplomacja nie zajmuje sie dyrdymalami.
p
pepe2
Chyba się skurwysynom coś porypało. Znamy ich nazwiska i adresy?
r
ruskie ścierwo
niech spierdalają z tym pomnikiem putinowskie ścierwojady!
P
POYEBALO
.
K
KRAKOWIANIN
Pomnik zameczonych w POLSCE mozna z powodzeniem postawić w Moskwie,życzę powodzenia w zbiórce pieniędzy.
M
Matwiej Płatow
Szanowni Adwersarze czy tak trudno sobie uświadomić że Rosja stawia sprawę na tzw.ostrzy noża?Są Polskie cmentarze,pomniki w Rosji: Katyń,Miednoje itd.Staramy się o pomnik w Smoleńsku.A Polscy BARBARZYŃCY ,oszołomy niszczą pomniki Armii Czerwonej ( zaznaczam nie jestem Lewicowcem ,ale szlak Mnie trafia gdy walczy się zmarłymi żołnierzami.Bo żołnierz w Armii ma tyle do powiedzenia co skazaniec w Obozie Koncentracyjnym,czyli NIC).Moim zdaniem pora by Polscy Historycy podali PRAWDĘ ile było obozów jenieckich w Polsce po wojnie Polsko-Radzieckiej ,ile osób zmarło,z jakiej przyczyny.Wyrazić zgodę na upamiętnienie ŻOŁNIERZY.I zamknąć temat,bo są w Polsce cmentarze ,pomniki żołnierzy Wermachtu ,SS ,i żołnierzy z I Wojny Światowej: Belgów,Francuzów itd.Wiem jedno ;zmarłych się nie rusza,zmarłym daje się cześć ,i nie jest ważna Jego Narodowość.
g
gniewko_syn_ryba
Schetyna, oczywiście... Bo to chyba jego kompetencje... ?

P.S. Panie Prezydencie Majchrowski, gdyby przypadkiem wpadł Pan na pomysł wynajęcia "szwajcarskiej" firmy w celu napisania odpowiedzi na rosyjską propozycję, to ja to mogę zrobić za połowę jej wynagrodzenia... ;)))
l
lodzianin
Ile dzisiejsze wladze Rosji (jak zwykle , zawsze ) maja w sobie cynizmu i silnej woli dyskredytowania Polski. Propaganda prymitywow i oglupiania wlasnych ludzi oraz opinii miedzynarodowej idzie "pelna para " Chyba ciagle nie moga zbolec tego ze wreszcie Polska jest wolnym krajem i dolacza po malu do krajow cywilizowanej Europy. Juz sama nazwa pomnika jest prowokacja sama w sobie . Chyba ciagle nie moga zrozumiec , ze juz nie jestesmy w ich sferze wplywow . 45 lat okupacji sowieckiej pokazalo ile mamy zapoznien cywilizacyjno ekonomicznych do Hiszpanii , Wloch nie mowiac o Francji , RFN , czy W. Brytanii .Wniesli tylko zlo okupujac nas przez dziesieciolecia . Byli najezdzami w 1920 r. Oparlismy sie tej lawinie zniewolenia przez wschodnia dzicz czesci Europy .To my bysmy mieli wieksze prawo zadania postawienia pomnika Paktu Ribentrop- Molotow , agresji sowieckiej na polske z 17 wrzesnia 1939 r ,pomordowanym w Katyniu i zameczonym przez NKWD i ich "sojusznikow " z SB w setkach wiezien podczas "straszliwej nocy okupacyjnej "w latach 1939-1989 (data poczatku i konca rzadow komunizmu w Polsce ) na Placu Czerwonym w Moskwie ! Wydaje mi sie , ze stosowne polskie organizacje i wladze powinny jasno i zdecydowanie zreagowac na takie "pomysly " sasiada ze wschodu dajac do zrozumienia , ze nie jestesmy juz europejskim folwarkiem ZSRR, bo ta era juz bezpowrotnie sie skonczyla nawet jesli dzisiejsza Rosja proboje wskrzesic cos w tym rodzaju .Pieniazki zas zgromadzone ze skladek proponuje oddac potrzebujacym na Ukrainie !
x
xxxx
w y p i e r d a l a c
.
wydrukowana jest wiadomość o pomysłach Rosjan - brzmi wiarygodnie. Jak uda Ci się zaskarżyć ruskiego ministra to jesteś moim idolem i masz mój głos w każdych wyborach. (nawet nie musisz wygrać, niech się tylko stawi w sądzie)
P
Pit
nie ma i nie było polskich obozów smierci . Państwo Polskie walczy o prawdę. Mam nadzieje ze kara będzie porządna za drukowanie takich rzeczy i wszytkie portale które to kopiuja tez ja dostana.Afera murowana na sklae miedzynarodowa
J
Jacuś
To wspaniały pomysł! Wreszcie po tylu latach.. A to będzie pomnik zamęczonych AKowców czy zgwałconych Polek? Czy może kogoś innego bestialsko zamordowanego przez dzikusów z Azji, omyłkowo nazywanych Europejczykami?
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Rosjanie chcą w Krakowie postawić pomnik "Zamęczonych w Polsce"
J
Ja
Jaaasne to może otwórzmy przy okazji niemiecki cmentarz dla biednych zamordowanych podczas II wojny nazistów którzy zginęli np. podczas powstania warszawskiego
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska