https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

We Wszystkich Świętych w Krakowie możesz wesprzeć ważne dzieła - kwestując lub wrzucając datek

Małgorzata Mrowiec
Tak kwestowano na Cmentarzu Rakowickim w poprzednich latach
Tak kwestowano na Cmentarzu Rakowickim w poprzednich latach Adam Wojnar
Po raz 44. na cmentarzu Rakowickim w Krakowie odbędzie się tradycyjna zbiórka na naprawy i ratowanie zabytkowych nagrobków. Będzie można wesprzeć to dzieło, jak też samemu stanąć z puszką na datki - do czego jak co roku zachęca Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa, organizator tej kwesty. Na krakowskich nekropoliach przy okazji odwiedzania grobów bliskich można także przekazać datek m.in. na renowację grobów na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie czy na Hospicjum im. św. Łazarza.

Zbiórka organizowana przez Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa odbędzie się w sam dzień Wszystkich Świętych, czyli 1 listopada. Będzie trwać od 9 rano do godzin wieczornych (ok. 17-18).

Do ustawienia się na cmentarzu z puszką na datki zapraszani są wszyscy chętni, przy czym powinny to być osoby powyżej 13 roku życia. Chcąc się włączyć w tę kwestę, wystarczy z dokumentem ze zdjęciem (dowodem osobistym lub legitymacją szkolną) pojawić się 1 listopada w biurze kwesty, które znajduje się przy ul. Rakowickiej 41 (w budynku Zarządu Cmentarzy Komunalnych), mniej więcej vis a vis bramy głównej cmentarza Rakowickiego.

Znani krakowianie będą kwestować

Jeśli chodzi o znanych kwestujących, organizatorzy spodziewają się, że jak zawsze pojawi się m.in. aktorka Anna Dymna, Aleksander "Makino" Kobyliński, aktor i polityk Jerzy Fedorowicz, Bractwo Kurkowe, samorządowcy, osobistości krakowskiego życia publicznego... Swój udział w zbiórce potwierdził już prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, z puszką stanie też na cmentarzu radny Łukasz Gibała.

Ma przyjść również wielu uczniów z krakowskich szkół. Warto wiedzieć, że udział w tej kweście to okazja, żeby zrealizować szkolny wolontariat - OKRK wystawia zaświadczenie, które można przedstawić w swojej placówce.

Ta tradycyjna doroczna kwesta służy zbieraniu funduszy na ratowanie nagrobków dawnych krakowian na cmentarzu Rakowickim. Przed rokiem przyniosła ok. 70 tys. złotych. Przypomnijmy, że OKRK zajmuje się grobami w złym stanie technicznym, niemającymi dysponentów (tzw. niczyimi), a przy tym istotnymi z punktu widzenia dziedzictwa kulturowego i historii Ziemi Krakowskiej.

Podgórska zbiórka - szansa na ocalenie zapomnianych grobowców

Dwa dni - 1 i 2 listopada - będzie z kolei trwała XIX Podgórska kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków, organizowana przez Stowarzyszenie PODGORZE.PL na Nowym Cmentarzu Podgórskim. Dzięki tej kweście dotąd udało się odnowić dziewięć zabytkowych nagrobków.

"W tym roku Stowarzyszenie PODGORZE.PL rozpoczęło dwuletni projekt odnowy dwóch kolejnych, pochodzących z dwudziestolecia międzywojennego nagrobków - siedmioletniego Antosia Pawłowskiego i Franciszki Pieleckiej. Zapomniane, położone na uboczu w pasie pod kopcem, nie posiadają prawnych opiekunów, nie są też wpisane do rejestru zabytków. Prace już się rozpoczęły. Postawiliśmy sobie ambitne zadanie, aby podczas dwóch kolejnych kwest (2024 i 2025) zebrać środki, która pokryją koszty odnowienia obu nagrobków. To może się udać, tylko dzięki ofiarności osób, którym Podgórze i podgórskie nekropolie są bliskie" - informują organizatorzy podgórskiej kwesty, zapraszając do udziału w niej.

Chętni do kwestowania mogą zgłosić się w biurze kwesty na Nowym Cmentarzu Podgórskim (w budynku kaplicy cmentarnej, wejście po schodkach) w godzinach od 9 do 18. Kwestujący będą mieli puszki wyraźnie oznaczone, na co zostaną przeznaczone zebrane środki.

"Każda zebrana złotówka przeznaczona jest na odnowienie kolejnych zapomnianych, nie posiadających prawnych dysponentów grobowców, dla których taka zbiórka środków jest jedyną szansą na ocalenie" - podkreśla Stowarzyszenie PODGORZE.PL.

Okazja, by wspomóc ważne akcje

W Krakowie w tym okresie organizowane są rozmaite cmentarne zbiórki. Niektóre już się rozpoczęły. Oto pozostałe kwesty, o których informuje krakowski magistrat:

  • Fundacja Dziedzictwo Kresowe - zbiórka na rzecz renowacji wnętrza kościoła pod wezwaniem św. Antoniego we Lwowie oraz renowacji polskich grobów na kresach - 1 i 2 listopada na cmentarzu Rakowickim
  • Fundacja Podaj Serce - zbiórka na cel podopiecznych fundacji, prowadzącej działalność na rzecz rodziny oraz upowszechniania i ochrony praw dziecka - od 25 października do 4 listopada na cmentarzach komunalnych w Krakowie
  • Fundacja Walki z Rakiem Pomocy Dzieciom - zbiórka na cel podopiecznych fundacji - od 30 października do 2 listopada na cmentarzu Podgórskim
  • Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich - Oddział w Krakowie - zbiórka na rzecz renowacji grobów na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie - 1 listopada na cmentarzu Rakowickim
  • Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" - zbiórka na działalność statutową hospicjum, opiekującego się osobami dotkniętymi chorobą nowotworową u kresu ich życia:

* 30 października na cmentarzu Podgórskim
* 31 października na cmentarzach: Grębałów, Podgórskim, Prądnik Czerwony i Rakowickim
* 1 listopada na cmentarzach: Bronowice, Grębałów, Mydlniki, Prądnik Czerwony, Prokocim, Pychowice i Wola Duchacka
* 2 listopada na cmentarzach: Bronowice, Podgórskim, Prądnik Czerwony i Rakowickim
* 3 listopada na cmentarzach: Podgórskim, Prądnik Czerwony i Rakowickim.

Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska