https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rosną nowe świątynie na osiedlach Krakowa [ZDJĘCIA]

Marta Paluch
Chrystusa Odkupiciela  Kościół przy ul. Stelmachów, (2,5 tys. parafian)
Chrystusa Odkupiciela Kościół przy ul. Stelmachów, (2,5 tys. parafian) Anna Kaczmarz
Na nowych krakowskich osiedlach kościoły wyrastają jak grzyby po deszczu. Obecnie w budowie są cztery świątynie, a jedna na Klinach-Zaciszu jest już niemal skończona. Choć prace budowlane trwają, życie parafialne toczy się na całego, odprawiane są msze, odbywają się popołudniowe spotkania. Bo jak podkreślają księża, nic tak nie przywiązuje ludzi do miejsca jak parafia i szkoła.

Czytaj także: Wierni, piękno i harmonia [KOMENTARZ]

Fitness i siłownia
Parafia św. Kingi przy ul. Siemomysła (okolice ul. Wielickiej) działa już od kilku lat, choć księża mieszkają w tymczasowym lokum. Poza tym z planów budowy kościoła z wieżą trzeba było zrezygnować.
- Główny budynek kościoła został oddany do użytku w maju 2013 r. Ale wieża, która była zaprojektowana, okazała się za ciężka, bo parafia mieści się na terenach, gdzie dawniej wydobywano wapień - tłumaczy proboszcz, ks. dr Jerzy Czerwień.
Plebania znajduje się na razie w Domu Parafialnym, w budynku po starym sklepie. Zostanie zbudowana dopiero za 2-3 lata, za ok. 700 tys. zł.

Już teraz jednak sporo się tu dzieje. Jest fitness dla pań (salę mają za darmo, opłacają tylko instruktora), siłownia (parafianie mogą z niej korzystać wieczorami za darmo) oraz świetlica.

Będą długo kończyć

Kolejny kościół powstaje w rejonie ronda Ofiar Katynia. Parafia Chrystusa Odkupiciela Człowieka przy ul. Stelmachów opiekuje się wiernymi z nowych osiedli budowanych między ulicami Conrada i Jasnogórską.

Kościół działa, choć cały czas jest wykańczany i wyposażany. W środku stoją na razie ławki i jest prezbiterium, brakuje posadzki, witraży, organów, parkingu... - Myślę, że prace wykończeniowe zajmą około 10 lat. Nie śpieszymy się, bo chcemy użyć szlachetnych, trwałych materiałów - cegły, drewna, kamienia - mówi ks. Kazimierz Kijas, proboszcz parafii.

W planie jest też budowa szkoły podstawowej przy parafii, bo w okolicy jej brakuje.Dopóki nie powstanie, od roku szkolnego 2015/16 dzieci mają się uczyć w Domu Parafialnym. A że większość mieszkańców to młodzi ludzie z maluchami, parafia zrobiła na swoim terenie plac zabaw.

Poza tym w każdą niedzielę o godz. 10 odprawiana jest specjalna msza dla dzieci. Parafia cały czas zyskuje też nowe owieczki - tylko w tym roku na jej terenie ma być oddanych do użytku 300 nowych mieszkań.

Parafian przybywa

Podobnie jest na os. Złocień. Tam do parafii bł. Jerzego Popiełuszki, przy ul. Agatowej, na razie należy 2 tys. wiernych. I wciąż ich przybywa.

- Chcemy jak najszybciej wybudować kościół, by mieszkańcy, którzy się sprowadzą, mieli blisko świątynię, którą będą mogli odwiedzać - podkreśla ks. dr Grzegorz Łopatka.

Proboszcz dodaje, że jeszcze w tym roku na terenie jego parafii zostanie oddanych blisko 200 mieszkań.
- Myślę, że docelowo parafia obejmie nawet 15 tys. osób - podkreśla.

Kościół i plebania mieszczą się w jednym budynku, który wygląda jak zwykły dom. Podczas mszy może się tam modlić 300 osób. Budowa kosztowała 3 mln zł.

- Musimy jeszcze skończyć elewację, mamy nadzieje zrobić to przed zimą - mówi ks. Łopatka.
Kolejna świątynia powstaje w Swoszowicach, przy ul. Kąpielowej. Kościół Opatrzności Bożej jest na razie w stanie surowym, a msze odbywają się w kaplicy. Budowa potrwa jeszcze kilka lat, teraz realizowany jest jej drugi etap.
Na swoją świątynię poczekają jeszcz mieszkańcy z okolic ulicy Radzikowskiego. Tam plebania z tymczasową kaplicą (parafia św. Jacka) jest dopiero w budowie. Na razie msze św. odbywają się w innej kaplicy. Nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa kościoła.

Ostatnio zbudowano

Kościół Chrystusa Króla na os. Gotyk w Krakowie.
Liczy 5 tysięcy parafian. Pierwsze msze odbyły się w 2010 roku. Jeszcze trwają ostatnie prace wykończeniowe. Oficjalna konsekracja nastąpi w 2015 lub 2016 roku.

Kościół św. Karola Boromeusza, ul. Zdrowa
Konsekrowany 3 listopada 2013 r. Trzeba jeszcze zamontować organy (dotarły już do parafii, ale trzeba je złożyć).

Kościół św. Rafała Kalinowskiego, Kliny-Zacisze
Bryła kościoła jest już gotowa, obecnie trwa budowa wolno stojącej wieży kościelnej. Ostateczne oddanie do użytku i konsekracja planowane są na 2016 r.

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 37

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mariawita
Bóg żywa Świątynie zesłał na ziemi w osobie Naszej Najświętszej Mateczki ,,,,,
s
s.
Te składki społeczne nazywają się podatek a ci zainteresowani ludzie pracują w rządzie.
M
Maeve
Może miał przyciągnąć wiernych prostotą i brakiem przepychu.
K
Kasia
Ale tzw nowoczesna architektura to istny dramat. Tenprzy Agatowej zdj. 2 bardziej przypomina dom wielorodzinny niż kościół.
k
klecha
Przypomnijcie sobie czasy komuny jak budowano Nową Hutę bez kościoła. A teraz robią to samo tylko że deweloperzy blok na bloku dla roboczego motłochu, który zapierdala na kredyt pół życia i jest dumny że ma wypasione 40 metrowe mieszkanie w Krakowie. Tyle że za komuny nie budowano kościołów, ale przynajmniej przedszkola, szkoły, przychodnie, sklepy, a teraz postawią co najwyżej biedronkę żeby doiła kasę. Dawniej ludzie walczyli o kościół, a teraz ludzie się cieszą że nie mają kościoła na osiedlu, co ta mamona z ludźmi robi to szok.
m
mm
KK może nie pomoże ale być może pomoże ludziom którzy do niego chodzą. Ja nie mam nic przeciwko temu, że się je buduje. Głównie są budowane ze składek wiernych. Jeśli ktoś ma ochotę niech wydaje swoje pieniądze wedle uznania. Skąd w przeciwnikach budowy kościołów taka troska o brak wiernych...? Ludzie karmią się głównie tym co podają im media i stąd czerpią wiedzę o kościele: pięniądze, pedofilia, molestowanie. Wiele wybitnych osób duchownych należy i należało do kościoła: filozofów, humanistów, teologów, naukowców, historyków. Dlatego on wciąż trwa. Zgadzam się: ludzie zaczynają myśleć i widzą kto w ostatecznym rozrachunku ma racje. Być może nie jesteś często w Kościele ale ja widzę nadal dużo młodych ludzi.
k
katolik
To że ty nie wierzysz, wcale nie znaczy że czegoś nie ma ;)
Jezus tylko czeka na każdego, ale do niczego nie zmusza.
j
jak w temacie
razem z tymi sukienkowymi darmozjadami
d
do milczenia
Gdybyś nie był matołem to byś wiedział, że w diecezji przemyskiej (Tokarczuk)zbudowano w czasach komuny 400 kościołów. Tylko w ciągu 10 lat. A w Rzymie w ciągu 20 wieków trochę ponad 200.
j
jar
Nieustannie słychać, że to parafianie chcą. Dlaczego księża wysługują się ludźmi dla swoich celów?
b
bbbbbb
Jest zapotrzebowanie, są Świątynie. Ch ... wam wszystkim do tego. Nie za wasza kasę frustraci internetowi :D
K
Krakus
A co ,moze te pasibrzuchy,pedofile I homosie gdzies pracuja????zarabiaja,czy tylko tluste lapska po cudze wyciagaja,swiete miny robia,a durni ludzie daja,to nie podatek???
R
Rafał
Dlaczego takim tępym skończonym prostakom/dewotom wydaje się że jak ktoś nie jest katolikiem to jest komunistą???!!!
Czarne klapki na oczach i mózgu nie pozwalają myśleć inaczej?
R
Rafał
Nigdy nie wyjdziemy ze średniowiecza... :(
R
Rekra
Ja się pytam po co sięwciąż buduje te paskudy? KK i tak to nic nie pomoże, niedługo zostaną im w tym kościele sami emeryci. Ludzie zaczynają myśleć i dostrzegają prawdziwe oblicze KK.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska