Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wsparcie z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego
Na liście inwestycji do siódmego etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego na lata 2026 - 2030 jest m.in. przygotowanie dokumentacji technicznej Drogi Współpracy Regionalnej zgłoszone przez Województwo Małopolskie.

O budowie połączenia Drogi Wojewódzkiej 933 z autostradą A4 mówi się od kilkunastu lat. Na taką drogę czekają m.in. kierowcy z powiatów oświęcimskiego i chrzanowskiego. Dotąd brakowało konkretów. W ostatnich miesiącach sytuacja zaczęła się zmieniać.
Sześć zainteresowanych powstaniem DWR samorządów: Powiat Oświęcimski, miasto Oświęcim, gminy Chełmek, Libiąż i Oświęcim oraz ze śląskiej strony Jaworzno podjęły rozmowy z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Padły także konkretne deklaracje z ich strony dotyczące udziału w finansowaniu przygotowaniu projektu. Wcześniej taką gotowość zgłosił samorząd Województwa Małopolskiego.

- Powstanie tej drogi jest bardzo ważne nie tylko z punktu widzenia poprawy komunikacji w naszych gminach i regionie, ale także dla ich rozwoju - zaznacza Jacek Latko, burmistrz Libiąża.

Stąd - jak dodaje - decyzja o powołaniu w ub. roku koalicji wspomnianych samorządów na rzecz powstania Drogi Współpracy Regionalnej i dofinansowaniu przygotowania dokumentacji. Sprawa finansowania całej inwestycji jest już po stronie województwa. Zdaniem samorządowców, jest szansa zdobycia pieniędzy na ten cel z funduszy unijnych.

Droga Współpracy Regionalnej otworzy dostęp do A4 dla Oświęcimia i sąsiednich małopolskich gmin
Szacunkowe koszty opracowania dokumentacji sięgają 2 mln zł, z czego Zarząd Województwa Małopolskiego zabezpieczył 1 mln zł. Pozostałe samorządy zaproponowały wsparcie po ok. 170 tys. złotych.
Pierwszym etapem Drogi Współpracy Regionalnej była północna obwodnica Oświęcimia, która otwarta została w 2018 roku. Obecnie chodzi o rozpoczęcie realizacji II etapu, dzięki któremu Oświęcim i sąsiednie małopolskie gminy uzyskają bezpośrednie połączenie z autostradą A4 poprzez węzeł Jeleń i Jaworznem.
- Taka droga całkowicie zmieni możliwości podróżowania z Oświęcimia, ale i dużej części powiatu oświęcimskiego do Krakowa - zauważa Marek Kasperczyk, kierowca z Oświęcimia.

Planowana inwestycja ma ogromnie znaczenie dla gminy Chełmek. W tej chwili przez centrum Chełmka drogą wojewódzką 780, przebiega wielki ruch tranzytowy z Krakowa w stronę Śląska. W podobnej sytuacji jest gmina Libiąż leżąca na styku dwóch tras przelotowych 780 i 933. Dla obu Droga Współpracy Regionalnej pełniłaby rolę obwodnicy.
- Dla naszej gminy powstanie DWR ma także znaczenie gospodarcze. Chodzi o zagospodarowanie terenów pogórniczych. Dlatego cieszy fakt, że Zarząd Dróg Wojewódzkich otrzyma jeszcze wspomniane wsparcie z programu rządowego na przygotowanie dokumentacji. Oby te prace mogły rozpocząć się możliwie jak najszybciej, bo jej posiadanie jest warunkiem ubiegania się o pieniądze już na realizację samej inwestycji - podkreśla burmistrz Libiąża Jacek Latko.
Podobne argumenty za DWR padają w Chełmku, gdzie także mają nadzieję na rozwój przy nowej trasie na granicy z Libiążem terenów inwestycyjnych oraz stref aktywności gospodarczej. Do tego należy dodać nową strefę gospodarczą na terenie Jaworzna, która może być miejscem pracy także dla mieszkańców tej części Małopolski zachodniej.
DWR od Bobrku do Jelenia
Obecnie DWR kończy się na rondzie w Bobrku. Koalicyjna "szóstka" wraz z ZDW uzgodniła już wariant dalszego przebiegu trasy. Prowadzi od ronda w Bobrku (gmina Chełmek) do węzła na A4 w Jeleniu w Jaworznie. Jest to kluczowy odcinek o długości ok. 9,5 km.
Jaworznicki odcinek trasy powstał już ponad dekadę temu. Kolejnym jej fragmentem stała się północna obwodnica Oświęcimia oddana do użytku na wiosnę 2018 roku.
Przedstawiciele gmin dodają ponadto znaczenie gospodarcze DWR.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Radni z Bielska - Białej chcą utworzenia własnego województwa. Wezmą nasze miasta?
- Dzień Uśmiechu w Zatorlandzie. Setki dzieci odwiedziły park rozrywki
- Władze Hokejowej Ligi Mistrzów ukarały Re-Plast Unię Oświęcim. Kibice zbierają kasę
- W 85. rocznicę bitwy pod Rajskiem odbył się piknik wojskowy i pokaz militariów
- Kibice na meczu Re-Plast Unia Oświęcim – Eisbaren Berlin. WIDEO, ZDJĘCIA
- Dożynki w gminie Oświęcim. W Porębie Wielkiej była ceremonia i udana zabawa
