https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba osób żyjących w skrajnej biedzie [RAPORT]

Małgorzata Krysa
Lukasz Gdak
Z raportu Szlachetnej Paczki wynika, że w Polsce ubóstwa doświadcza około 2 mln obywateli. W tegorocznym raporcie, oprócz poruszających historii i danych, znajdują się także wnioski ze specjalnego badania „Portret Biedy".

FLESZ - Nowe przepisy działają! Zmalała liczba wypadków

od 16 lat

– Zasięg ubóstwa skrajnego wzrósł wyraźnie w 2020 r. dla prawie wszystkich grup. Przybyło więc kilkadziesiąt tysięcy dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnością, które doświadczają tej bardzo trudnej sytuacji - mówi prof. Ryszard Szarfenberg, jeden z ekspertów komentujących tegoroczny "Raport o Biedzie".

Największym problemem osób ubogich jest głód. Ich budżet dzienny na jedzenie to niecałe dwadzieścia złotych. Dwa miliony Polaków żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa, czyli w warunkach stałego zagrożenia dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

„Wstaję, robię śniadanie, podjeżdżam wózkiem do okna w kuchni i zastanawiam się, czy stać mnie dziś na jeszcze jeden posiłek” – mówi Pan Igor.

W ostatnim roku liczba osób, które żyją w skrajnej biedzie znacząco wzrosła o prawie 400 tys. Do tych osób zalicza się również dzieci. Z raportu szlachetnej paczki wynika, że jest ich relatywnie więcej niż dorosłych (5,9% ogółu dzieci i młodzieży). W 2020 roku liczba dzieci żyjących w skrajnej biedzie wrosła o prawie 100 tys.

Jak Polacy postrzegają najuboższych?

Większość z nas wciąż posługuje się krzywdzącymi stereotypami dotyczącymi najuboższych. Szlachetna Paczka zapytała Polaków o to, jak postrzegają problem ubóstwa: jak wyobrażają sobie tych, którzy go doświadczają, jaka jest według nich skala tego zjawiska i jak powinno się na nie reagować.

Biedny to dla nas najczęściej ktoś głodny, chory i bezdomny. Jak taki się stał? Z powodu choroby (63% wskazań), nadużywania alkoholu (58%), życiowej niezaradności (55%) albo lenistwa (51%).

– To dobre powody. Wygodne. Zrzucają bowiem z nas odpowiedzialność i sprowadzają kwestię biedy do konsekwencji indywidualnych błędów, zaniechań, w najlepszym razie winią niefortunne zbiegi okoliczności – czytamy w Raporcie o Biedzie.

Nie odwracaj się. Działaj. Pomagaj ze Szlachetną Paczką. Jak?

Możesz pomóc wpłatą lub wspierając dziecko z Akademii Przyszłości bądź poprzez zrobienie paczki. Wspierając Szlachetną Paczkę pomagasz najbardziej potrzebującym. Pełną treść Raportu o Biedzie znajdziesz na www.raportobiedzie.pl. Wejdź na stronę i pomóż docierać do ludzi żyjących w biedzie, zimnie i samotności.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bez Prądu Paliwa
Można Też Niech Obcięcia Od Siebie Zaczną.
Z
Zbigniew Rusek
Albo z powodu ... niewłaściwego wykształcenia, a to zwykle jest pokłosie decyzji rodziców, którzy na siłe posyłają dzieci do "ogólniaków" (zamiast do technikum), a po liceum NIE MA ZAWODU. Potem taki absolwet LO trafia na studia, po których nie ma pracy (niby pełnoletni, ale i tak nieraz jest naciskany przez rodziców, by wybrał określony kierunek) i może raz na zawsze nie mieć kwalifikacji, z których jest życie. Nie wykształcenie, lecz ZAWÓD zapewnia byt.
R
Rudy z Budy
Godna pochwaly idea zostala zaprzepaszczona przez korupcje, przewalki, nepotyzm i kombinatorstwo osob ktore tym pomyslem zarzadzaly. Wlaka o wladze i pieniadze....byl w to zamieszany jakis koles ksiadz i jakas laska, pewnie jego dupa. Do dzis czuje niesmak.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska