Rower to ekologia, styl życia i zdrowie

Artykuł sponsorowany

Łukasz Sukiennik, właściciel sklepu i serwisu rowerowego „Carex” w Limanowej, o rowerach wie wszystko i może o nich mówić godzinami. Jak przyznaje, to już nie tylko biznes, ale pasja i hobby. A także styl życia.

- Od lat uprawiam kolarstwo wszelkiego rodzaju, wraz z moim pracownikiem jeździmy na rowerach szosowych, górskich – zdradza pan Łukasz. - Także moja rodzina bardzo lubi rowerowe wycieczki. Nie jesteśmy więc tylko teoretykami w tej branży, ale praktykami. Zalety, ale też wady niektórych modeli rowerów znamy z autopsji, dlatego naszym klientom możemy skutecznie doradzać w zakupach oraz naprawach sprzętu. Sklep i serwis rowerowy prowadzę od 20 lat, ale na rowerze jeżdżę o wiele dłużej.

Pierwowzór roweru, tzw. maszyna biegowa (drezyna) powstała w początkach XIX wieku i była wykonana z drewna. Pojazd nie miał pedałów, a wprawiano go w ruch przez odpychanie się nogami od ziemi. Później nasi przodkowie dosiadali welocypedów, bicykli, dopiero w 1884 roku opracowano pierwowzór roweru współczesnego. Wyposażony był w koła równej wielkości, kierownicę połączoną bezpośrednio z widelcem i tylne koło napędzane przekładnią łańcuchową. Pojazd nazywał się Rover (wędrowiec), stąd pochodzenie polskiej nazwy.
Typowy współczesny rower klasyczny jest jednośladem dwukołowym. Czy bardzo się zmienił przez ponad sto lat?

- Tak naprawdę od tego czasu dużo się nie zmieniło – zauważa Łukasz Sukiennik. - Oczywiście, zaszły przemiany w konstrukcji ramy, specyfiki rowerów, jeśli chodzi o ich dopasowanie do stylów jazdy, ale jeśli chodzi o samą konstrukcję to niewiele się zmieniło. No, może z wyjątkiem materiałów, z jakich współczesne rowery są wykonywane. W najbardziej popularnych rowerach rama najczęściej wykonywana jest z aluminium, te bardziej profesjonalne mają ramy z włókna węglowego.

Ze względu na przeznaczenie wyróżniamy różne modele rowerów. Na przykład, dla osób poruszających się po mieście najbardziej odpowiednie są tzw. rowery miejskie, dostosowane do specyficznych warunków panujących właśnie w mieście.

- Podstawową cechą, którą wyróżniają się rowery miejskie, jest układ siodełka i kierowcy, zapewniający wyprostowaną pozycję w czasie jazdy – komentuje pan Łukasz. - Rama jest trochę obniżona, żeby wygodnie było wsiąść i zejść z roweru.
Na wycieczkę poza miasto polecane są turystyczne rowery crossowe – o większych, ponad 28-calowych kołach i wąskich oponach oraz siodełku umieszczonym nieco niżej niż kierownica, co gwarantuje wygodną pozycję podczas jazdy.
- Lekko się na nich jeździ – wyjaśnia pan Łukasz.

Rowery górskie przeznaczone są do jazdy w terenie trudniejszym, niż pozwalają na to rowery szosowe czy trekingowe – są to więc górskie ścieżki, szlaki leśne, specjalne tory przeszkód. Mają specyficzną konstrukcję – m.in. wzmocnioną i skróconą ramę, koła o średnicy 26 cali na szerokich oponach z grubym bieżnikiem.

- Nie nadają się do jazdy po mieście, ale na górskich szlakach spisują się doskonale – mówi ekspert i dodaje: - Trzeba mieć jednak specjalne umiejętności i dobrą kondycję.

Zawsze jednak, bez względu na to, jakim modelem roweru jeździmy, powinniśmy na głowie mieć kask.
- Obowiązkowo – podkreśla Łukasz Sukiennik. - To ważne dla naszego bezpieczeństwa, chociaż wielu rowerzystów nie myśli o ewentualnych wypadkach.

Jakie są ceny rowerów? Rower poniżej tysiąca złotych to nie najlepszy wybór – wykonany jest z reguły ze słabych materiałów, niezbyt wygodny. O rowerach lepszej jakości możemy mówić od 1500, 2000 złotych. Ale im pojazd bardziej profesjonalny, tym droższy. Tak naprawdę górnej granicy cenowej nie ma, dużo zależy też od dodatkowego wyposażenia.

Każdy rower warto zabezpieczyć przed kradzieżą. Choć, jak radzi Łukasz Sukiennik, najlepiej nie spuszczać go z oka, a na noc schować w bezpiecznym miejscu. Dlaczego? Ponieważ żaden system zabezpieczeń nie chroni pojazdu w stu procentach. Oczywiście, są przeróżne systemy zabezpieczeń, także takie, które sprawiają złodziejowi najwięcej kłopotów – ale nawet one nie uchronią np. od demontażu koła lub siedzenia.

_- Polecamy klientom rejestrację rowerów, znakowanie przez specjalistyczną firmę oraz ubezpieczanie od kradzieży _– radzi Łukasz Sukiennik.

Firma „Carex” zachęca też rowerzystów do regularnych przeglądów swoich pojazdów – zwłaszcza przed rozpoczęciem sezonu. Wtedy najłatwiej wychwycić usterkę, naprawić i wyregulować rower, wymienić części, co sprawi, że podczas jazdy nie będziemy niemile zaskoczeni na trasie.

- Wyznajemy zasadę, że nie ma rzeczy niemożliwych, podejmujemy się każdego zadania – deklaruje właściciel firmy. - Prowadzimy naprawy przy użyciu profesjonalnych narzędzi oraz dobrej jakości smarów – wszystko to w połączeniu z olbrzymim doświadczeniem gwarantuje 100 procent satysfakcji klientów. Na terenie powiatu limanowskiego jesteśmy jedynym certyfikowanym serwisem.

Moda na rowery trwa i przybiera na sile. To pojazd ekologiczny, przyjazny dla środowiska, pozwalający w miarę szybko dotrzeć do celu. Tego typu aktywność fizyczna znakomicie wpływa też na zdrowie i kondycję rowerzysty. Rower to pojazd dla wszystkich, tak naprawdę do tej formy ruchu przeciwwskazań medycznych jest niewiele.

_- Rower to świetna sprawa, zwłaszcza jeśli chodzi o rekreację _– podsumowuje Łukasz Sukiennik. - Wysiłek na rowerze można sobie indywidualnie dopasować. A dla osób o słabszej kondycji, dla osób starszych znakomity będzie rower elektryczny, który staje się coraz popularniejszy. Czym się różni od klasycznej wersji roweru? Silnikiem. Ale to nie jest tak, że rower sam jedzie, że nie musimy pedałować. Nic z tych rzeczy. Rower elektryczny wspomaga nas w pedałowaniu, na przykład na podjazdach, górkach. Na takim rowerze po prostu lżej się jedzie. To rozwiązanie dla osób, którym trudno korzystać ze standardowych rowerów, ale nie chcą rezygnować z przyjemności jazdy na dwóch kółkach. Rowerów elektrycznych sprzedajemy ostatnio coraz więcej. I zachęcamy wszystkich do aktywnego wypoczynku na łonie natury.
Dorota Dejmek

http://rowery.limanowa.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska