Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Osiem tras rowerowych przez Małopolskę
Na sieć szlaków w Małopolsce składa się osiem tras: Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura, VeloPrądnik, VeloRaba, VeloMetropolis, VeloRudawa oraz VeloSkawa. Trzy ostatnie wraz z WTR przecinają zachodnią część Małopolski.
Ku radości rowerzystów są coraz dłuższe. W ostatnich miesiącach rozpoczęła się budowa kolejnego 20-kilometrowego odcinka VeloSkawa, który połączy powiaty oświęcimski i wadowicki. Będzie przebiegał od Podolsza do Łączan przecinając trzy gminy: Zator, Spytkowice i Brzeźnica. Na długości 18,5 km trasa prowadzić będzie po na wałach. Ponadto w ramach inwestycji powstanie m.in. kładka na Potoku Spytkowickim.

- Dzięki tej inwestycji sieć VeloMałopolska wzbogaci się o kolejny bezpieczny, komfortowy fragment trasy rowerowej, odseparowanej od ruchu samochodowego - powiedział marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka.

Jak dodał, jest to kolejny krok do spełnienia oczekiwań wielu miłośników rowerowych wycieczek i powstania 130-kilometrowej trasy, która pobiegnie od zamku w Suchej Beskidzkiej przez Jezioro Mucharskie, Wadowice i Zator, łącząc się z Wiślaną Trasą Rowerową. Tym samym otworzy możliwości dalszych eskapad w stronę Krakowa czy Oświęcimia.
Odcinek od Podolsza do przystani w Łączanach (gmina Brzeźnica) ma być gotowy na wiosnę 2026 roku. Z kolei w 2025 planowane jest oddanie fragmentu Ponikiewka - Podolsze.

Wójt Brzeźnicy Bogusław Antos zapowiada, że wkrótce ruszy budowa nowej 6-kilometrowej ścieżki w jego gminie w kierunku Borku Szlacheckiego. Będzie ona stanowić odnogę dla VeloSkawa. - Ta trasa z pewnością będzie cieszyć się popularnością wśród rowerzystów - uważa Bogusław Antos.

Dodać trzeba, że VeloSkawa będzie mieć styczność z VeloRudawa, czyli trasą, która połączy Trzebinię z Krakowem i także ma przebiegać przez przez wiele ciekawych miejsc oraz atrakcji turystycznych jak m.in. zamek w Rudnie, pałac Potockich w Krzeszowicach, czy Muzeum Ziemi Krzeszowickiej.
Do tej rowerowej siatki w Małopolsce zachodniej dodać czarny szlak rowerowy od zamku w Zatorze do zamku w Graboszycach, który przecinać będzie trasę VeloSkawa oraz rowerowe szlaki w Dolinie Karpia.
Iwona Gibas z Zarządu Województwa podkreśla, że istniejące już trasy, powstające, czy planowane mają ogromny potencjał turystyczny. Dotyczy to także VeloSkawa.
Z Wadowic do Jeziora Mucharskiego
Rowerzyści na szlaku wzdłuż Skawy mają już do dyspozycji łącznie prawie 6 km bezpiecznej i odseparowanej od ruchu samochodowego. Było to możliwe m.in. dzięki budowie kładki rowerowej przez potok Ponikiewka.
Jest trasa idealna na rodzinne wyprawy z dziećmi, a to przecież taki typ wycieczek, który preferuje prawie połowa Małopolan jeżdżących na rowerze. Do tego atrakcyjna ze względu na widoki koroną zapory Jeziora Mucharskiego na finał.
VeloSkawa będzie hitem jak VeloDunajec
Przedstawiciele samorządu Województwa Małopolskiego podkreślają, że dzięki dobrej komunikacji kolejowej do i z Krakowa trasy w zachodniej Małopolsce mają ogromny potencjał do tworzenia wycieczek rowerowych o różnej długości z możliwością powrotu koleją w razie zmiany pogody czy utraty sił.
Iwona Gibas jest przekonana, że gdy trasę VeloSkawa uda się w większej części skończyć będzie takim samym hitem jak zdobywająca nagrody i wyróżnienia trasa VeloDunajec (przebiega od Zakopanego do Wiślanej Trasy Rowerowej na północy).
Liczniki zamontowane na istniejących odcinkach tras VeloMalopolska wskazują ciągły wzrost liczby rowerzystów. W 2023 roku policzono, że było ich ok. 2,2 mln. Z badania przeprowadzonego w 2021 roku przez Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego wynika rowerowe przejażdżki najczęściej mają cele turystyczne i rekreacji z rodziną, a do takich podróży zachęca przede wszystkim bezpieczna infrastruktura rowerowa.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Małopolska ma coraz więcej mieszkańców, ale przybywa nie po równo
- Most nad Sołą w Oświęcimiu ma 100 lat! Przed wojną to była imponująca konstrukcja
- Pustynia Błędowska w słoneczną jesień. Rowerzyści, spacerowicze i... grzybiarze
- Tylko w tym sezonie Energylandię odwiedziły dwa miliony osób
- Powiat chrzanowski. Połączyli siły, by przygotować się na transformację energetyczną
- Aksam odradza się z popiołów. "Nieszczęście mobilizuje" - mówi właściciel firmy
