Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozsławiają Zakopane, dostali podziękowanie

Halina Kraczyńska
Od lewej Stefan Rogalski, żona Władysława Banieckiego i Arkadiusz Waloch
Od lewej Stefan Rogalski, żona Władysława Banieckiego i Arkadiusz Waloch Halina Kraczyńska
Po raz ósmy burmistrz Zakopanego wręczył swoją nagrodę zasłużonym zakopiańczykom. W tym roku docenieni zostali przez kapitułę Arkadiusz Waloch, Stefan Rogalski i Władysław Walczak Baniecki.

Nagroda Burmistrza Zakopanego, na którą składają się statuetka i 5 tys. zł, ustanowiona została w 2003 r. z okazji 70-lecia nadania praw miejskich Zakopanemu. Otrzymują ją ludzie wyjątkowi, szczególnie zasłużeni dla naszego miasta, jego rozwoju w dziedzinach oświaty i wychowania, kultury, sportu i turystyki, ochrony zdrowia i ochrony środowiska. Przyznawana jest co roku trzem zakopiańczykom, których nazwiska zostały zgłoszone na wniosek stowarzyszeń, izb regionalnych, radnych oraz mieszkańców Zakopanego.

- Wszyscy trzej tegoroczni laureaci swoją działalnością artystyczną, sportową i pedagogiczną przyczynili się do rozwoju i promocji Zakopanego w kraju i na świecie - podkreśliła Małgorzata Cichocka, przewodnicząca kapituły. Urodzony w 1934 r. rodowity góral, twórca ludowy, od lat rozsławia nasze miasto dzięki swojej sztuce - malarstwu na szkle. Dwa lata temu Władysław Walczak Baniecki obchodził 40-lecie twórczości.

Jego prace wystawiane były na całym świecie. Wielokrotnie był nagradzany, m.in. Nagrodą im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. Niestety, artysta ze względu na stan zdrowia nie mógł osobiście odebrać nagrody. Zastąpiła go żona.

Arkadiusz Waloch kilka dni temu obchodził 50-lecie działalności artystycznej. Ten poznański artysta zdecydował się zamieszkać pod Giewontem 51 lat temu. Przez wiele lat był nauczycielem w Liceum Plastycznym im. A. Kenara, gdzie kształcił wielu przyszłych artystów. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Był wielokrotnie nagradzany, m.in. Srebrnym Medalem ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Szczególną popularność przyniósł mu cykl papieski.

Stefan Rogalski urodził się na Pomorzu, ale po skończeniu studiów naAkademii Wychowania Fizycznego w Warszawie przeniósł się do Zakopanego, gdzie rozpoczął pracę w Zespole Szkół Budowlanych i jako trener łyżwiarzy. Jego zasługi dla rozwoju sportu w naszym mieście są nie do przecenienia, m.in. przyczynił się do powstania szkoły sportów zimowych, przemianowanej następnie na szkołę mistrzostwa sportowego, której do 1992 r. był dyrektorem. Kierował dwiema uniwersjadami, przygotowywał wniosek Zakopanego na mistrzostwa świata w 2011, 2013 oraz 2015.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska