Spis treści
Coraz czystsze Beskidy
Wieloletnie doświadczenie organizatorów pokazuje, że liczba odpadów w górach sukcesywnie maleje. Kiedy akcje sprzątania Beskidów startowały kilkanaście lat temu, uczestnicy znajdowali śmieci pochodzące jeszcze z czasów PRL-u – stare sprzęty, odpady i pozostałości po czasach, gdy gospodarka odpadami nie była jeszcze powszechna.
- Obecnie zbierane są głównie bieżące śmieci pozostawione przez turystów, takie jak opakowania po słodyczach czy puszki - mówi Remigiusz Lichota, prezes chrzanowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
Harmonogram akcji "Sprzątamy Beskidy z PTT 2025"
W drugiej połowie kwietnia rozpocznie się pierwszy etap sprzątania. Tym razem uczestnicy skupią się na rejonie Szyndzielni i Klimczoka. Miesiąc później, w drugiej połowie maja, akcja przeniesie się w okolice Babiej Góry, gdzie organizatorzy współpracują z Babiogórskim Parkiem Narodowym. Zwieńczeniem tegorocznej inicjatywy będzie finał w pierwszej połowie czerwca. Uczestnicy posprzątają wtedy rejon Magurki Wilkowickiej i Czupla.
26 Kwietnia - Rejon Klimczoka i Szyndzielni (Beskid Śląski)
17 Maja - Rejon Babiej Góry (Beskid Żywiecki);
14 Czerwca - Rejon Magurki Wilkowickiej (Beskid Mały)
Kto bierze udział w akcji?
Akcje sprzątania organizowane przez PTT Chrzanów angażują przede wszystkim młodzież ze szkolnych kół towarzystwa, a także ich opiekunów. Jeśli w autokarach pozostają wolne miejsca, mogą dołączyć również rodzice, dziadkowie czy znajomi młodych uczestników.
- W ten sposób akcja nabiera charakteru międzypokoleniowego, a jej uczestnicy uczą się wspólnej troski o środowisko naturalne - podkreśla Remigiusz Lichota.

Dlaczego warto się zaangażować?
Sprzątanie gór to nie tylko działanie na rzecz środowiska, ale również świetna okazja do integracji i aktywnego spędzania czasu w pięknym otoczeniu. Organizatorzy zachęcają do włączenia się w akcję i wspólnego dbania o Beskidy, aby mogły cieszyć kolejne pokolenia turystów.
Jeśli chcesz dołączyć do akcji lub dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z PTT Chrzanów. Uczestnictwo jest bezpłatne. Więcej informacji można uzyskać u Remigiusza Lichoty pod numerem telefonu: 886 059 850.