"Choć jesień potrafi być nieprzewidywalna, nie zrażamy się i organizujemy nasze sprzątanie Dłubni. Zanim opadłe liście zasłonią ziemię, a śmieci ukryją się wśród jesiennych zarośli, znów wyruszamy nad rzekę. W niedzielę bierzemy się do działania. Przyjdźcie licznie, zaproście rodziny, przyjaciół i znajomych. Razem zadbajmy o naszą okolicę" - czytamy w zaproszeniu organizatorów.
Sprzątanie w dwóch obszarach
Wydarzenie odbędzie się 13 października 2024 (niedziela) o godzinie 11.00 nad Zalewem Nowohuckim przy parkingu. Grill maNHattan B.B.Q przy Zalewie Nowohuckim. Tutaj odbędzie się zbiórka i po informacjach organizacyjnych rozdane zostaną rękawice i worki na śmieci. Następnie ochotnicy przejdą spacerkiem nad Dłubnię.
Do posprzątania będą dwa obszary.
1. Obszar Sprzątania “ul. Wojciechowskiego – prawa strona” (zielony) ok. 3,54 ha — Zbiórka godz. 11:00 – teren dobry dla rodzin z dziećmi – płaski. Jednak miejscami mocno zróżnicowany pod względem drzew i krzewów. Uwaga na strome skarpy brzegów rzeki – tam nie podchodzimy z dziećmi — można wpaść do rzeki! Worki i rękawice czekają na Was na starcie. Prosimy przygotować odpowiednie obuwie zamienne (gumiaki/kalosze) a ostatecznie obuwie za kostkę. Sprzątanie będzie odbywać się na zasadzie wolnego spaceru na obszarze. Zakończenie w miejscu Startu. Tutaj będzie na Was czekać ciepły posiłek wydawany od godz. 13:00. Śmieci zostawiamy tam, gdzie samochód MPO Kraków może podjechać — czyli jedynie wzdłuż drogi utwardzonej – przy mostku nad młynówką i za mostkiem na rzece Dłubni – zobacz te miejsca na mapie. Dal najmłodszych uczestników mamy obszar wzdłuż Zalew Nowohuckiego – tam bezpiecznie można wysprzątać brzegi a śmieci zostawić przy tradycyjnych koszach na śmieci znajdujących się wzdłuż alejki.
2. Obszar Sprzątania “ul. Wojciechowskiego – lewa strona” (czerwony) ok. 2,70 ha — Zbiórka godz. 11:00 – teren dla dorosłych – zróżnicowany i poprzecinany “suchymi” młynówkami. Uwaga na wyjątkowo strome kilku-kilkunastometrowe skarpy brzegów rzeki Dłubni. Worki i rękawice czekają na Was na starcie. Prosimy przygotować odpowiednie obuwie zamienne (gumiaki/kalosze) a ostatecznie obuwie za kostkę. Sprzątanie będzie odbywać się na zasadzie wolnego spaceru na obszarze. Zakończenie w miejscu Startu. Tutaj będzie na Was czekać ciepły posiłek wydawany od godz. 13:00. Śmieci zostawiamy tam, gdzie samochód MPO Kraków może podjechać — czyli jedynie wzdłuż drogi utwardzonej – przy mostku nad młynówką iza mostkiem na rzece Dłubni.
Dla odważnych istnieje również opcja sprzątania z kajaka. "Wraz z prowadzącym grupę w pojedynkę w kajaku 2-osobowym będziecie sprzątać rzekę z kajaka, wrzucając śmieci do kajaka. Metą będzie most na ul Ptaszyckiego, gdzie śmieci zostaną wyładowane z kajaków, a kajaki wrócą na przyczepę. Tutaj też będzie zakończenie akcji sprzątania i ciepły posiłek. Zapewniamy transport nad zalew Nowohucki. Oczywiście, przygotowujecie się tak, jak na prawdziwy spływ tj. zabieracie suche rzeczy na przebranie — będzie mokro. Uwaga! Sprzątanie uzależnione jest od warunków pogodowych i może być odwołane" - informują organizatorzy.
Zbiórka: 9.45 / Start: 10.00
Miejsce spotkania: Początek szlaku kajakowego Dłubnia – okolice placu zabaw nad Zalewem Nowohuckim (za tężnią). Meta: most na ul. Ptaszyckiego.
Zapisy: [email protected] z tematem “Sprzątanie za Spływanie” i podaniem imienia i nazwiska.
Co zabrać?
Jeśli masz własne rękawiczki, zabierz je ze sobą, a worki zapewnimy wszystkim uczestnikom dzięki wsparciu MPO Kraków. Aby jednak nie generować dodatkowych odpadów podczas organizacji sprzątania, weź ze sobą:
- własny kubek na herbatę/kawę oraz miskę ze sztućcami na ciepły posiłek.
- jeśli masz własne rękawice – zabierz je ze sobą – będzie więcej dla innych!
- masz gumiaki lub kalosze? Zabierz je ze sobą – mogą się przydać.
Bezpieczeństwo
- Nie zbieramy rozbitego szkła i ostrych śmieci (puszki po konserwach itp.)
- Nie odkręcamy butelek, słoików czy pojemników. Nie wylewamy niczego. Zakręcone wrzucamy do worka.
- Odpowiednie ubranie – sportowe buty/buty za kostkę/gumniaki-kalosze, długie spodnie, bluza z długimi rękawami, czapka – ochronią Was od gałęzi i przybrzeżnych krzaków
- Zachowujemy szczególną ostrożność przy brzegach rzeki – w wielu miejscach są one bardzo strome a woda w rzece jest głęboka.
Szczegóły TUTAJ
Starzejmy się w dwóch kluczowych momentach To musisz wiedzieć!
