Umowa dot. budowy obwodnicy Łącka podpisana
Obwodnica Łącka to kolejna ważna inwestycja drogowa w Małopolsce. Pozwoli ona wyprowadzić ruch tranzytowy poza obszar Łącka i Czerńca, poprawiając bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego. Dzięki inwestycji skróci się też czas przejazdu i poprawi się komfort podróżowania. Uwolnione od ruchu tranzytowego centra obu miejscowości zyskają nowe, spokojniejsze oblicze, stając się atrakcyjniejsze dla turystów.
- Pokazujemy, że polscy wykonawcy są w stanie realizować odważne projekty. Liczymy, że na pierwszy dzień wiosny 2029 roku – to jest 52 miesiące od dnia podpisania umowy – projekt będzie zrealizowany. To oczywiście trudne wyzwanie, bo ta realizacja to m.in. ronda czy obiekty inżynieryjne. Nasi inżynierowie są jednak w stanie z powodzeniem realizować takie właśnie, odważne projekty - mówił marszałek Łukasz Smółka.
Podpisanie umowy to zwieńczenie kilkuletniej pracy władz gminy Łącko, urzędu marszałkowskiego i Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.
Powstaną mosty, wiadukty i ronda
Umowa obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pozyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji oraz budowę drogi o długości 3 km wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Powstaną dwa ronda - na początku i końcu obwodnicy, a odcinki DW 969 zostaną rozbudowane w zakresie dojazdów do rond. Zostanie także wybudowanych dziewięć obiektów inżynierskich z funkcją przejść dla zwierząt: pięć mostów i wiadukt w ciągu projektowanej obwodnicy oraz trzy mosty w ciągu dróg gminnych. Zadanie obejmuje także budowę dróg gminnych oraz dodatkowych jezdni do obsługi terenów przyległych do projektowanej drogi wraz z mijankami i placami do zawracania.
Obwodnica powstanie w 52 miesiące od daty zawarcia umowy. Koszt inwestycji to ponad 84 mln zł. W najbliższym czasie Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie złoży wniosek o dofinansowanie zadania w ramach Funduszy dla Małopolski 2021-2027. Wykonawcą prac będzie firma Nowak-Mosty z Dąbrowy Górniczej.
Obwodnica Łącka dla bezpieczeństwa
Ma być bezpieczniej, bo na wspomnianym odcinku drogi wojewódzkiej nr 969, często dochodzi do wypadków. Planowana obwodnica może stanowić również alternatywny dojazd w relacjach wewnątrzgminnych pomiędzy peryferyjnymi osiedlami.
Według przeprowadzonej analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego, w ciągu drogi wojewódzkiej przechodzącej przez Łącko, odnotowano szereg wypadków, w tym śmiertelnych. Budowa obwodnicy znacznie uspokoi ruch w tej okolicy, a tym samym wpłynie na poprawę warunków bezpieczeństwa.
Co istotne, by nowa droga powstała, nie są konieczne żadne wyburzenia. Temat obwodnicy Łącka nie jest nowy, bo już od roku 1989 istnieje rezerwa terenowa w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Łącko. Ówczesne władze gminy wykazały się dalekowzrocznością i zapewniły mocny argument.
- Tym argumentem jest ,,wolny” od zabudowy pas gruntu, który może być rozpatrywany pod kątem lokalizacji drogi czyniąc to przedsięwzięcie coraz bardziej realnym - tłumaczy wójt Jan Dziedzina.
- Była ruina, jest perełka. Zapomniane uzdrowisko znów będzie przyciągać tłumy?
- W Tatrach tłumy, w Beskidzie Sądeckim cisza i spokój. Tutaj warto wybrać się jesienią
- Łazienki Borowinowe straszą wyglądem, ale będzie wielki remont!
- Sensacyjne odkrycia w Piwnicznej-Zdrój! Legendy stają się rzeczywistością
- Kiedyś była tam „tandeta”, dziś jest wielka galeria, która ma już 11 lat
