Formy konsultacji:
1. Formularz konsultacyjny
Formularz dostępny będzie od 23 czerwca 2023 do zakończenia konsultacji.
2. Spotkania konsultacyjne
Zorganizowane zostaną trzy spotkania dla mieszkańców, dwa w formie stacjonarnej, jedno w formule online.
- I spotkanie stacjonarne: 26 czerwca 2023 r. (poniedziałek) w godz. 17.00-19.00, Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii, os. Szkolne 26a, 31-978 Kraków
- Spotkanie on-line: 29 czerwca 2023 r. (czwartek) w godz. 17.00-19.00. Spotkanie na platformie Zoom transmitowane na profilu FB ZDMK.
- II spotkanie stacjonarne: 4 lipca 2023 r. (wtorek) w godz. 17.00-19.00, ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4, 31-959 Kraków
3. Dyżur telefoniczny
Przewidziane są dwa telefoniczne dyżury eksperckie pod numerem: 12 616 72 55, 4 lipca (wtorek) w godz. 10.00-12.00 oraz 5 lipca (środa) w godz. 13.00-15.00.
4. Badanie ankietowe
Zaprojektowane zostanie badanie opinii mieszkańców w zakresie użytkowania al. Solidarności.
Batalia o miejsca parkingowe i pasy ruchu
-Aleja Solidarności znajduje się na obszarze objętym ochroną konserwatorską, co oznacza, że większych zmian nie będzie. Odcinek alei od placu Centralnego do skrzyżowania z ul. Bulwarową będzie jak dotychczas dwujezdniowy z torowiskiem tramwajowym w osi ulicy - zapowiadali urzędnicy ZDMK w 2021 roku. - Na torowisku zostanie zachowana zielona nawierzchnia. Zmieniony zostanie układ parkowania, na ukośny lub równoległy przy jednoczesnym wykorzystaniu części jezdni – co wpłynie na poprawę widoczności i bezpieczeństwo kierowców. Obecne skrzyżowanie typu agrafka z ul. Bulwarową zostanie zastąpione skrzyżowaniem z sygnalizacją świetlną. Powstaną drogi dla rowerów w rejonie skrzyżowań stanowiących połączenie między północną i południową częścią al. Solidarności Inwestycja obejmuje swoim zakresem przebudowę i budowę zatok autobusowych, przebudowę wlotów ulic poprzecznych na skrzyżowaniach z al. Solidarności, przebudowę ciągów pieszych, będzie również nowe oświetlenie, odwodnienie. - dodawali.
Mieszkańców i radnych z Nowej Huty nie przekonywały zapewnienia, że jezdnie al. Solidarności nie będą poszerzane, ani zwężane. Dla nich nie do zaakceptowania były nowe rozwiązania dotyczące organizacji ruchu.
- Zostaną dwie jezdnie, ale jedna z nich będzie wykorzystywana przez parkujące samochody albo do skrętów. Do jazdy na wprost pozostanie więc jeden pas ruchu. Nie zgadzamy się na takie rozwiązanie, jak również duże ograniczenie miejsc postojowych - ich liczba z 286 ma być zmniejszona o ponad 100 - podkreślał w rozmowie z nami, Stanisław Moryc, radny miejski PiS i przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
- Od lat oczekiwaliśmy remontu torowiska na alei Solidarności i modernizacji tej ulicy, ale nie takiej jej przebudowy, jaką się nam teraz proponuje. Zgadzamy się jeszcze na przebudowę skrzyżowania z ulicą Bulwarową, ale nic ponadto. Oczekujemy natomiast, że oba przystanki autobusowe zostaną umieszczone w rejonie dojścia do Zalewu Nowohuckiego, a nie tylko jeden - dodawał.
Na jednym z ostatnich spotkań w 2021 roku z udziałem przedstawicieli rady dzielnicy XVIII, projektanta oraz pracowników ZDMK wspólnie zastanawiano się m.in. nad tym czy jest możliwość jeszcze zwiększyć liczbę miejsc postojowych. Projektant uzyskał wówczas ponad 240 miejsc, czyli kilkadziesiąt więcej niż pierwotnie zakładano.
W poniedziałek z obowiązującym projektem przebudowy zapoznają się mieszkańcy i radni. Czy miejsc postojowych starczy dla wszystkich?
3 sposoby na piękny trawnik, zobacz co radzi ekspert, to musisz wiedzieć!

- Oto najpiękniejsze wodospady w Małopolsce. Te miejsca zachwycają!
- Restauracje i kawiarnie z widokiem na Kraków. TOP 12 miejsc na wyjątkowe spotkanie
- Horoskop miłosny na lato 2023!
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów
- Dla kierowców z Małopolski ta droga będzie bramą na południe Europy. ZDJĘCIA