https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła kampania społeczna „Kraków przeciw otyłości”

Iwona Krzywda
Andrzej Banas / Polska Press
Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO prowadzi kampanię społeczną „Kraków przeciw otyłości”, której celem jest zbudowanie świadomości na temat tej choroby, jej negatywnych skutków dla zdrowia oraz skutecznych metod profilaktyki i leczenia.

Osoby z otyłością olbrzymią, które mają już za sobą operację zmniejszenia żołądka, chcą wspierać innych pacjentów cierpiących na tę chorobę w walce o zdrowie i lepsze życie. Z inicjatywy założonego przez nich Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO zaplanowano specjalną kampanię społeczną poświęconą problemowi otyłości. Jej celem jest poszerzanie wiedzy na temat skutecznej walki z dodatkowymi kilogramami.

W ramach kampanii „Kraków przeciw otyłości” w niedzielę 22 października w godz. 9-15 na Placu Wolnica odbędzie się piknik prozdrowotny. Podczas imprezy zainteresowane osoby będą miały możliwość skorzystania z konsultacji z lekarzami i dietetykami oraz wykonania bezpłatnych badań m.in. pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej.

Otyłość jest jednym z najbardziej widocznych i równocześnie najbardziej lekceważonych problemów zdrowotnych. Światowa Organizacja Zdrowia już dwie dekady temu uznała walkę z dodatkowymi kilogramami za jedno z najpoważniejszych wyzwań dla lekarzy na całym świecie. Statystyki pokazują, że liczba osób z nadwagą lub otyłością regularnie rośnie. Ten problem dotyczy już dwóch na trzech dorosłych Polaków.

Dodatkowe kilogramy prowadzą do zwiększenia ryzyka zachorowalności oraz śmiertelności z powodu chorób układu krążenia oraz wielu powikłań, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, zespół bezdechu sennego czy nowotwory. W przypadku osób, u których choroba przyjęła już postać otyłości olbrzymiej, najskuteczniejszym sposobem leczenia są operacje bariatryczne, polegające na zmniejszeniu żołądka. Tego typu zabiegi od ośmiu lat są wykonywane w Klinice Chirurgii Endoskopowej, Metabolicznej oraz Nowotworów Tkanek Miękkich krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego. Na stół operacyjny w każdym tygodniu trafia średnio trzech chorych.

- Obserwujemy stały wzrost zainteresowanie tego typu operacjami, co nie powinno dziwić, gdy uświadomimy sobie, że dają one aż 80 procentowe szanse na skuteczną i przede wszystkim trwałą utratę wagi oraz powrót do normalnego funkcjonowania. Dla porównania – bez takiego zabiegu szansę wynoszą zaledwie kilka procent – podkreśla prof. dr hab. med. Andrzej Budzyński, kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Endoskopowej, Metabolicznej oraz Nowotworów Tkanek Miękkich. - Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że operacja jest tylko dodatkowym elementem i nie zastąpi podstawowych metod odchudzania czy zdrowego stylu życia – dodaje dr hab. med. Piotr Major.

Do operacji bariatrycznych są kwalifikowane osoby, u których wskaźnik BMI (wylicza się go dzieląc masę ciała podaną w kilogramach przez kwadrat wzrostu podany w metrach) przekroczył 40 lub 35, jeśli u pacjenta występują choroby towarzyszące np. cukrzyca. Na zabieg trzeba poczekać około roku.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bożena
złe odżywianie powoduje otyłość i cukrzyce ale niekiedy cukrzyca jest dziedziczona Cukrzycę ujawnioną mam od 19 lat / od razu na insulinie / a mam 63 rok życia. Wyniki badań krwi wspaniałe jak nigdy . Ciśnienie wzorowe 125/75 tętno 75. Uważam że cukrzyk, który w 'miarę się pilnuje" ma szanse na długie życie gdyż nie obciąża zbytnio swój organizm… od kiedy stosuję ekstrakt konopny CBD + CBDa 6 % który stabilizuję mój poziom w krwi i poprawia metabolizm organizmu nie miałam nigdy tak dobrych wyników Ekstrakt kupuję ze sprawdzonego źródła mam pewność jakości produktu dlatego podam strone bo dużo jest produktów na rynku ale nie każdy jest jakościowo odpowiedni www konopiafarmacja pl
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska