https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania mammograficzne w Krakowie. Zadbaj o profilaktykę!

Paulina Szymczewska
Obrazy uzyskane podczas mammografii są oceniane przez radiologa specjalizującego się w diagnozowaniu chorób piersi.
Obrazy uzyskane podczas mammografii są oceniane przez radiologa specjalizującego się w diagnozowaniu chorób piersi. Krzysztof Kapica
W listopadzie w wybranych centrach handlowych w Krakowie będzie można skorzystać z bezpłatnej mammografii. Pojawią się tam mobilne punkty badań. Akcja jest skierowana do pań w wieku od 45 do 74 lat, a organizuje ją LUX MED Diagnostyka, w ramach w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi. Rejestracja na badania już trwa.

Badanie mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi może wykonać każda kobieta w wieku 45–74 lata, w dowolnej lokalizacji, niezależnie od swojego miejsca zamieszkania. Nie jest również potrzebne skierowanie lekarskie.

Harmonogram badań mammograficznych w Krakowie:

  • 4 listopada (poniedziałek) w godz. 11–17 – przy sklepie Kaufland, ul. Bratysławska 4;

  • 5 listopada (wtorek) w godz. 10–16 – przy Centrum Handlowym Mozaika, ul. Wielicka 259.

Rejestracja na badania odbywa się telefonicznie: 22 880 90 80 lub online – na stronie internetowej luxmed-diagnostyka.pl.

Panie w wieku 45–74 lata mogą wziąć udział w programie i wykonać mammografię:

  • co 24 miesiące, jeśli nie miały zdiagnozowanej wcześniej złośliwej zmiany nowotworowej w piersi;

  • co 12 miesięcy, jeśli zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu;

  • co 12 miesięcy, jeśli po pięciu latach od leczenia chirurgicznego raka piersi pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT).

Wyłączone z programu są natomiast panie objęte „Opieką nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika” lub „Kompleksową opieką onkologiczną nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi”.

Mammografia pozwala wykryć wczesne stadia raka

LUX MED przypomina, że mammografia to główna metoda wykrywania raka piersi i najskuteczniejsze badanie przesiewowe, które umożliwia wykluczenie raka piersi na jak najwcześniejszym etapie rozwoju. Jest to bardzo istotne, bo – jak podkreślają specjaliści – wczesne wykrycie nowotworu pozwala na jego skuteczne leczenie, a tym samym pacjentka ma niemal 100% szans na powrót do zdrowia.

Mammografia jest tak skuteczna w wykrywaniu wczesnych stadiów raka piersi, ponieważ można dzięki niej dostrzec nawet niewielkie zmiany (np. guzki), które nie są jeszcze widoczne lub wyczuwalne podczas rutynowego samobadania piersi.

Mammografia należy do rutynowych badań profilaktycznych, zwłaszcza w grupie kobiet w okresie klimakterium, a także tych, u których istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi. W Polsce obecnie zaleca się, by w ramach programu przesiewowego badania mammograficzne wykonywały kobiety w wieku 45–74 lata.

Na czym polega badanie mammograficzne?

Podczas badania mammograficznego wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie (minimalna dawka). Uzyskujemy w ten sposób szczegółowe obrazy wewnętrznej struktury gruczołu piersiowego, co pozwala wykryć takie zmiany patologiczne jak np. guzki (nawet te zaledwie kilkumilimetrowe) i inne nieprawidłowości.

Badanie jest dość proste i zwykle trwa tylko kilka minut. W jego trakcie piersi są ustawiane na płycie aparatu mammograficznego, a następnie delikatnie uciskane przez drugą płytę. Może to być przez chwilę nieco niekomfortowe, ale jest konieczne dla uzyskania jak najdokładniejszego obrazu tkanek. Badanie jest całkowicie bezpieczne, a zastosowany ucisk nie uszkadza piersi i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia.

Obrazy uzyskane podczas mammografii są następnie oceniane przez radiologa specjalizującego się w diagnozowaniu chorób piersi. Wyniki badania są zazwyczaj dostępne po kilku dniach i mogą wymagać dalszych badań, jeśli zostaną zidentyfikowane jakieś nieprawidłowości.

Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy pamiętać, by przed planowanym terminem mammografii nie stosować dezodorantów, balsamów czy talku na skórę piersi i pach, ponieważ substancje te mogą wpłynąć na jakość uzyskiwanych obrazów. Optymalnym terminem na przeprowadzenie badania u kobiet miesiączkujących jest I faza cyklu – około 10. dnia cyklu (wtedy piersi są mniej wrażliwe na dotyk).

Zaleca się, by panie w wieku 40–50 lat wykonywały mammografię raz na dwa lata, a powyżej 50. roku życia – co roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska