https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ryglice. To była spektakularna akcja zbrojna żołnierzy WiN. Upamiętnia ją tablica, którą odsłonięto na urzędzie gminy

Paweł Chwał
Uroczystości odsłonięcia tablicy, poświęconej wydarzeniom, które rozegrały się w Ryglicach 75 lat temu - w maju 1946 roku
Uroczystości odsłonięcia tablicy, poświęconej wydarzeniom, które rozegrały się w Ryglicach 75 lat temu - w maju 1946 roku UM w Ryglicach
W Ryglicach odsłonięto tablicę, która upamiętnia spektakularną akcję zbrojną żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, przeprowadzoną pod Tarnowem tuż po II wojnie światową i wymierzoną w ówczesny, komunistyczny aparat represji.

W 75. rocznicę zapomnianej akcji zbrojnej

„24 maja 1946 roku grupa byłych żołnierzy Armii Krajowej skupionych w lokalnych placówkach Zrzeszenia „Wolnośc i Niezawisłość” opanowała Ryglice. Rozbito posterunek milicji. W urzędzie gminy zawieszono godło Rzeczypospolitej Polskiej z orłem w koronie”.

Tablicę tej treści uroczyście odsłonięto na budynku urzędu miejskiego w Ryglicach, w 75. rocznicę spektakularnej, choć zapomnianej akcji WiN, która została przeprowadzona właśnie tej podtarnowskiej miejscowości.

Ryglicką placówką o kryptonimie "Regina" dowodził Kazimierz Zieliński "Zbroja". Wiosną 1946 r. nastąpiło połączenie placówek z Ryglic i sąsiednich Szerzyn, a całość otrzymała kryptonim "Zbiornica 11". Jej dowódcą został Józef Mitoraj "Sowiński". Rozpoczęto aktywną działalność przeciwko komunistycznemu aparatowi represji. Akcja zbrojna, którą żołnierze organizacji przeprowadzili w maju 1946 roku była jedną najgłośniejszych w okolicy Tarnowa.

Wzięło w niej udział 20 członków WiN „Zbiornica 11”, w tym mieszkańcy Ryglic, Żurowej, Ołpin i Szerzyn. Wcześniej oddział Józefa Mitoraja zorganizował kilka ekspedycji przeciwko najbardziej aktywnym członkom PPR, milicjantom oraz donosicielom, m.in. z Racławic – luty 1946, z Czermnej – marzec 1946 oraz z Szerzyn – maj 1946.

Uroczystości przy urzędzie gminy

WiN to była polska cywilno-wojskowa organizacja konspiracyjna założona 2 września 1945 w Warszawie. Jej trzon stanowiły pozostałości rozwiązanej Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. Zrzeszenie nie chciało dopuścić do zwycięstwa wyborczego komunistów po II wojnie światowej. WiN domagała się, by Armia Czerwona i NKWD opuściły obszar Polski. Organizacja odrzucała kształt granicy wschodniej ustalony w Jałcie. Sprzeciwiała się także prześladowaniom politycznym i czynionej przez wojska radzieckie dewastacji kraju.

Tablicę z inicjatywy Stowarzyszenia "Pro Patria", przy wsparciu burmistrza Ryglic, ufundował Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie.

W piątkowej uroczystości uczestniczyła m.in. poseł RP Anna Pieczarka, a także przedstawiciele krakowskiego oddziału IPN – Cecylia Radoń oraz Maciej Korkuć. Były poczty sztandarowe, delegacje szkół i straży pożarnej, radni, przedstawiciele organizacji patriotycznych oraz liczna grupa mieszkańców Ryglic i Szerzyn.

FLESZ - Nowe mandaty od straży miejskiej

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska