Prowadzi je wyłoniona w przetargu specjalistyczna firma, która realizowała już kilka dużych projektów związanych z restauracją zabytków.
Projekt, którego podjęła się gmina Rytro, jest nietypowy. Zakłada oczyszczenie dziedzińca zamkowego z zalegającej ziemi i kamieni do tzw. poziomu pierwotnego.
Odtworzona ma być także brama wjazdowa. Mury zewnętrzne oraz baszta zostaną nadbudowane o ponad dwa metry w stosunku do stanu obecnego. Na podświetlonych murach zainstalowany będzie pomost widokowy z barierkami.
Projekt obejmuje też wykonanie stropu nad ostróżem. W przyszłości ma w nim być zaaranżowana sala ekspozycyjna.
Władze gminy chciałyby w niej wyeksponować ceramikę, fragmenty kafli, gwoździe, okucia. To tylko część przedmiotów, które udało się wydobyć z ziemi na wzgórzu zamkowym.
- Prace ziemne na wzgórzu, w ruinach zamku rozpoczęły sie, ale trwały zaledwie kilkanaście dni - mówi Władysław Wnętrzak, wójt Rytra. - Na zamkowym dziedzińcu usuwany był nadmiar zalegającej tam ziemi. Uporządkowano też tzw. ostróże. W tym miejscu ułożona będzie brukowana posadzka, a całość zostanie zadaszona. Zakres prac jest duży. W tym roku, z uwagi na kiepską pogodę dobiegły one końca. Zostaną wznowione w przyszłym roku.
Prace mają potrwać dwa lata. Dzięki funduszom unijnym (1,5 mln zł), jakie udało się gminie pozyskać z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i środkom z własnego budżetu, gmina mogła się porwać na taki oryginalny pomysł.
Wartość przedsięwzięcia została oszacowana na ponad dwa miliony złotych.
Prace renowacyjne i wykopaliskowe na zamku w Rytrze prowadzone są pod kierunkiem służb konserwatorskich nieprzerwanie od 1999 roku. Do tej pory były one finansowane ze środków, które udało się pozyskać m.in. ze Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, a także Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.
Krowoderska.pl - Krowoderska.pl - Pozwolenie na budowę - odc. 4
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/gaz_krakowska