Także podana wczoraj lista nie oznacza, że wpisane na nią mosty rzeczywiście powstaną. To raczej wskazania, które Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju uznaje za priorytetowe, ale decyzja o ich budowie należy do samorządów.
Te, które zdecydują się na budowę mostów, mogą liczyć na wsparcie z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Dofinansowanie wyniesie do 80 procent wartości przedsięwzięcia, także na prace projektowe.
W ramach programu Mosty Plus mogą powstawać przeprawy przez rzeki w ciągach dróg zarządzanych przez samorządy, czyli na drogach gminnych, powiatowych czy wojewódzkich. Na ten cel rząd przeznaczy do roku 2025 ok. 2,3 mld zł.
- Nabór dla samorządów, które będą chciały skorzystać ze wsparcia, ruszy w drugiej połowie sierpnia. Dokładną datę podamy w najbliższych dniach - zapowiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Na rządowej liście najwięcej jest obiektów na Mazowszu – aż 7 lokalizacji. Wielkopolska może liczyć na 5 mostów. Na Dolnym Śląsku rząd wskazał dwa miejsca, gdzie w pierwszej kolejności trzeba wybudować przeprawę przez rzekę, na Podkarpaciu i Śląsku – tylko po jednym.
Takich „priorytetowych” mostów nie ma nie tylko w Małopolsce. Na ministerialnej mapie nie ma lokalizacji w województwach pomorskim, zachodniopomorskim czy świętokrzyskim.
ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
