MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rząd zdecydował w sprawie „babciowego". Chodzi o nową strategię wspierania roli rodzicielskiej i zawodowej. Jak otrzymać nawet 1,9 tys. zł?

Maciej Badowski
PAP
Opracowanie:
Projekt ustawy „Aktywny rodzic" ma być częścią systemowej strategii wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych i rodzicielskich.
Projekt ustawy „Aktywny rodzic" ma być częścią systemowej strategii wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych i rodzicielskich. Karolina Misztal/ Polska Press
Premier Donald Tusk poinformował na konferencji prasowej o przyjęciu przez rząd projektu ustawy o tzw. babciowym. – Liczymy, że trochę to zwiększy dzietność, choć tutaj trzeba być ostrożnym – przyznał premier Donald Tusk. Program „Aktywny rodzic", który zakłada wprowadzenie trzech świadczeń dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia: „aktywni rodzice w pracy", „aktywnie w żłobku" i „aktywnie w domu". Sprawdź, jak otrzymać 1,5 tyś. zł, a nawet 1,9 tys. zł.

Spis treści

Jest decyzja ws. babciowego

O przyjęciu przez Radę Ministrów projektu w sprawie programu „Aktywny rodzic” poinformował we wtorek na konferencji prasowej premier Donald Tusk. – Każde dziecko w Polsce, do 35. miesiąca, będzie mogło liczyć na pomoc państwa. Każde bez wyjątku – zapowiedział premier.

Jak tłumaczył dalej, „ta idea to też jest pomoc Polsce". – Każda mama, każdy tata, który się na to zdecydują, będą płacić składki. Nie są na urlopie wynikającym z rodzicielstwa, ale płaca składki, płacą podatki. Nawet gdybyśmy mówili o płacy minimalnej wpływy ze składek i podatków będą równoważyły w dużym stopniu nakłady wynikające z tej ustawy, nakłady na pomoc i rodziców – tłumaczył.

– Liczymy, że trochę to zwiększy dzietność, choć tutaj trzeba być ostrożnym – dodał.

Czym jest program „Aktywny rodzic"?

Program „Aktywny rodzic" jest częścią strategii rządu, która ma na celu wspieranie rodziców w łączeniu ról zawodowych i rodzicielskich. Projekt ustawy zakłada wprowadzenie trzech świadczeń:

  • „aktywni rodzice w pracy",
  • „aktywnie w żłobku",
  • „aktywnie w domu".

Założenia tego projektu zostały już opublikowane, a za jego opracowanie odpowiada wiceminister rodziny, Aleksandra Gajewska. We wtorek rząd projektem ma się zająć rząd.

Świadczenie „aktywni rodzice w pracy". Ile wynosi?

Pierwszym ze świadczeń jest „aktywni rodzice w pracy", które jest skierowane do rodziców aktywnych zawodowo, posiadających dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. W ustawie zostanie zdefiniowana aktywność zawodowa, której poziom lub rodzaj będzie uprawniał do otrzymywania świadczenia.

Świadczenie wynosi 1500 zł miesięcznie i przysługuje przez 24 miesiące. Od rodziców będzie zależeć, na co przeznaczą te pieniądze. Mogą na przykład sfinansować z nich opiekę sprawowaną przez babcię (w tym emerytkę) na podstawie umowy uaktywniającej (umowy zawieranej z nianią). Składki od tej umowy będą dodatkowo finansowane, co pozwoli na coroczną waloryzację emerytury osoby zatrudnionej na tę umowę.

Dla kogo świadczenie „aktywnie w żłobku"?

Drugi rodzaj świadczenia, „aktywnie w żłobku", zastąpi obecne dofinansowanie do opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Nowe świadczenie wyniesie 1500 zł, ale nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic ponosi za pobyt dziecka w instytucji opieki.

Świadczenie „aktywnie w domu". Jakie warunki trzeba spełnić?

Ostatnie świadczenie, „aktywnie w domu", przeznaczone jest dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia, którzy nie skorzystają z dwóch wyżej wymienionych świadczeń. Może to dotyczyć sytuacji, gdy rodzice nie są aktywni zawodowo lub ich dziecko nie uczęszcza do instytucji opieki.

Świadczenie „aktywnie w domu" będzie przysługiwało na podobnych zasadach jak obecnie funkcjonujący rodzinny kapitał opiekuńczy, ale z tą różnicą, że będzie można je uzyskać na każde, w tym na pierwsze i jedyne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Świadczenie wyniesie 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące. Wprowadzenie tego świadczenia skutkuje koniecznością uchylenia obecnie obowiązującej ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym.

Możliwość wielokrotnej zmiany świadczenia

– Rodzic będzie miał możliwość, w miarę potrzeb i indywidualnej sytuacji, zmiany, nawet wielokrotnej, jednego świadczenia na inne. Przy czym na to samo dziecko za dany miesiąc, może być pobierane tylko jedno świadczenie wspierające rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka – podkreślono w informacji rządowej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rząd zdecydował w sprawie „babciowego". Chodzi o nową strategię wspierania roli rodzicielskiej i zawodowej. Jak otrzymać nawet 1,9 tys. zł? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska