RPO zwracał się w tej sprawie do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremiera Piotra Glińskiego.
„Od 2016 r. RPO wielokrotnie występował do resortu kultury w sprawie rozważenia zmian ustawodawczych w związku z negatywnymi skutkami wydawania prasy przez jednostki samorządów terytorialnych” – czytamy w stanowisku Biura Rzecznika.
RPO miał w 2017 roku otrzymać obietnicę włączenia tej kwestii do dyskusji na temat zmiany w ustawie Prawo Prasowe, jednak rok później poinformowano ówczesnego Rzecznika, prof. Adama Bodnara, że „problem ten nie znajduje się wśród priorytetów legislacyjnych Ministerstwa.”
Rzecznik Praw Obywatelskich o mediach lokalnych
„Kwestia ta, mimo upływu kilku lat od ostatniego wystąpienia Rzecznika, jest nadal aktualna. Wynika to między innymi ze skarg indywidualnych kierowanych przez redaktorów lokalnych tytułów prasowych” – pisze biuro RPO.
Wskazano również, że wydawanie prasy przez organy samorządu terytorialnego może powodować „ryzyko zaburzenia funkcji mediów w społeczeństwie demokratycznym, jaką jest sprawowanie społecznej kontroli nad działaniem władz na szczeblu centralnym i lokalnym.”
„Wiąże się to ze strukturalnym problemem zaburzenia konkurencji na lokalnych rynkach mediów i informacji, który polega na znaczącym utrudnieniu sprawnego funkcjonowania mediów niepublicznych, a w związku z tym ograniczeniu w korzystaniu z wolności prasy i innych środków społecznego przekazu określonej w artykule 14. Konstytucji RP” – czytamy w stanowisku.
RPO wskazuje też na inny problem i możliwy konflikt z artykułami 20. i 61. Konstytucji, tj. dotyczących wolności gospodarczej i dostępu do informacji publicznej.
„Obawy te wiążą się z tym, że samorządy mogą wydawać swoje tytuły prasowe w oderwaniu od zasad rynkowych, z pomocą środków publicznych oraz przy wsparciu zatrudnionych urzędników, którzy redagują ich treści w ramach obowiązków służbowych” – czytamy.
RPO wskazuje konieczność zmian
„Rzecznik wielokrotnie postulował między innymi wprowadzenie wyraźnej normy ustawowej zakazującej prowadzenia działalności wydawniczej o cechach konstytutywnych dla prasy finansowanej bezpośrednio lub pośrednio przez samorząd terytorialny” – pisze Biuro RPO.
Prof. Wiącek wzywa także do doprecyzowania przepisów w tej sprawie. Jak przekonuje, ich brak „prowadzi do pogłębiania się problemów z zakresu praktycznej realizacji wolności prasy i pluralizmu mediów na rynkach lokalnych.”
„Marcin Wiącek prosi wicepremiera Piotra Glińskiego o ponowne rozważenie nowelizacji Prawa prasowego oraz przepisów regulujących działanie jednostek samorządu terytorialnego w tym zakresie” – podsumowuje Biuro Rzecznika.
Całe stanowisko Biura RPO można przeczytać w jego Biuletynie Informacji Publicznej.
mac
