Nowy szlak nosi tajemniczą nazwę „108 minut”. Dokładnie tyle miał trwać lot odbyty przez Gagarina w dniu 12 kwietnia 1961 roku.
- Trasa wytyczona została tak, że jej pokonanie pieszo, idąc normalnym tempem, również powinno zająć godzinę i 48 minut, z czasem poświęconym na zapoznanie się z treścią umieszczoną na siedmiu tablicach – mówi Piotr Firlej, przewodnik po Pogórzu Ciężkowickim, który wytyczał nowy szlak.
Jego inicjatorem był Bogdan Wszołek, pochodzący z Rzepiennika naukowiec i badacz kosmosu, twórca prywatnego Obserwatorium Królowej Jadwigi, przy którym znajduje się początek i koniec nowej ścieżki edukacyjnej.
Poprowadzona jest ona częściowo przez lasy, częściowo drogami polnymi, szutrowymi i w drobnej części asfaltowymi, w większości po terenach prywatnych. W trakcie spaceru piechurzy dotrą m.in. do urokliwie położonego punktu widokowego, z którego można podziwiać m.in. Tatry, a także Beskidy.
- Szlak jest jednokierunkowy, przeznaczony jest do uprawiania turystyki pieszej. Można skorzystać z niego indywidualnie, zapraszamy rodziny z dziećmi i miłośników spraw około niebieskich, ale to na pewno jest też ciekawa propozycja dla szkół i grup zorganizowanych. W trakcie spaceru można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat kosmosu i lotów kosmicznych oraz atrakcyjnie spędzić czas na świeżym powietrzu i w pięknych okolicznościach przyrody – przekonuje Piotr Firlej.
Miejsce parkingowe dla samochodów osobowych znajduje się przy Gwiezdnym Domu, 200 metrów od Obserwatorium Astronomicznego Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim. Busem można zaparkować jadąc od strony drogi Turza-Sitnica (podejście do obserwatorium 500 m). Autokarem należy zatrzymać się przy drodze Turza-Sitnica (dojście do obserwatorium 1,3 km), od strony przystanku Turza – Młynek 2,8 km).
Oficjalna inauguracja nowej ścieżki odbędzie się w najbliższy czwartek – 9 września o godz. 10.30. Start marszu godz. 11:00, zakończenie godz. 12:48. Meta w miejscu startu. Impreza jest darmowa i otwarta dla wszystkich zainteresowanych.
Samo obserwatorium jest na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Spacerujący mogą je jednak zobaczyć z zewnątrz, ewentualnie liczyć na to, że odbywać się będą warsztaty czy organizowane będą dni otwarte.
FLESZ - Bon turystyczny obejmie przyszłe wakacje
