https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwowzór wawelskiego sarkofagu Królowej Jadwigi w kaplicy Sanguszków na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Cenna rzeźba czeka na renowację

Paweł Chwał
Model sarkofagu Królowej Jadwigi autorstwa Antoniego Madeyskiego został wykonany w 1901 roku w Rzymie. Od kilku dni, staraniem prof. Tadeusza Mędzelowskiego, znajduje się w kaplicy Sanguszków na Starym Cmentarzu
Model sarkofagu Królowej Jadwigi autorstwa Antoniego Madeyskiego został wykonany w 1901 roku w Rzymie. Od kilku dni, staraniem prof. Tadeusza Mędzelowskiego, znajduje się w kaplicy Sanguszków na Starym Cmentarzu Paweł Chwał
Bozetto, czyli wykonany z drewna i gipsu model sarkofagu św. Jadwigi królowej, stanowiący pierwowzór tego, którym zachwycają się turyści w katedrze na Wawelu został przetransportowany i ustawiony w kaplicy Sanguszków na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Cenną rzeźbę, z bogatą historią, można będzie zobaczyć z bliska m.in. w Dniu Wszystkich Świętych i wesprzeć zbiórkę na rzecz jej renowacji.

Wybitne dzieło Antoniego Madeyskiego. Pierwowzór sarkofagu wawelskiego jest w Tarnowie

Wykonany z białego marmuru wawelski sarkofag Królowej Jadwigi to dzieło znanego rzeźbiarza – Antoniego Madeyskiego. Powstał w Rzymie w 1902 roku. Postać królowej ukazana jest w pozycji leżącej ze złożonymi do modlitwy rękami oraz psem pod stopami, symbolizującym wierność.

Artysta rok wcześniej przygotował model, wykonane w skali 1:1 bozetto, z drewna i gipsu, które wygląda identycznie, jak oryginał.

- Przekazał je lub odsprzedał na początku ubiegłego wieku księżnej Konstancji - ówczesnej pani pałacu w Tarnowie-Gumniskach, z którą się wówczas zaprzyjaźnił, realizując zlecone przez nią zamówienia – mówi Tadeusz Mędzelowski, który dwa lata temu odnalazł zapomnianą rzeźbę w przykościelnym schowku świątyni na Rzędzinie.

Ta trafiła do niego w latach 70 ub. wieku z pałacu Sanguszków, gdzie bozetto było eksponowane najpierw w przypałacowej kaplicy, a następnie w holu przy wejściu do budynku, w którym mieściła się już szkoła.

Bozetto trafiło do książęcej kaplicy

Model wawelskiego sarkofagu trafił do pracowni konserwatorskiej, gdzie został oczyszczony m.in. z pozostałości farby, którą w międzyczasie go pomalowano, a także udało się uzupełnić częściowo braki w rzeźbie oraz przymocować na nowo oderwane ręce królowej. Na generalną konserwacje dzieła środków już nie starczyło.

Z inicjatywy Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie założona została zbiórka w internecie na ten cel, ale nie przyniosła ona spodziewanego rezultatu.

W minionym tygodniu bozetto zostało przetransportowane i ustawione w kaplicy Sanguszków na Starym Cmentarzu, we wnęce obok tumb sarkofagowych członków książęcego rodu, które m.in. wykonał również Antoni Madeyski.

- To jest ten sam styl, dlatego miejsce do eksponowania tego bozetto wydaje się idealne – mówi Tadeusz Mędzelowski.

Jak wyjaśnia, niedostępna kiedyś kaplica jest teraz często otwierana i udostępniana zwiedzającym. Klucz do niej posiadają zarówno pracownicy Miejskiego Zarządu Cmentarzy, jaki i Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem.

Do środka, aby zobaczyć pierwowzór wawelskiego sarkofagu można będzie wejść m.in. w Dniu Wszystkich Świętych, a także 2 i 3 listopada. Obok bozetto ustawiona będzie skarbona, do której można będzie wrzucić dowolne datki na rzecz jej renowacji. Inicjatywę można wesprzeć wpłacając także środki na konto komitetu (nr: 38 1090 2590 0000 0001 5837 7130). Potrzebna jest kwota ok. 50 tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska