https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Tajemnicza krypta na Starym Cmentarzu w Tarnowie otwarta. Niedostępna na co dzień kaplica Sanguszków udostępniona odwiedzającym nekropolię

Paweł Chwał
Stary Cmentarz w Tarnowie to jedna z najpiękniejszych nekropolii w Polsce. Pierwsze listopadowe dni były w tym roku okazją do tego, aby zobaczyć od środka kaplicę Sanguszków i znajdującą się pod nią kryptę z sarkofagami członków książęcego rodu. Więcej zdjęć w galerii!
Stary Cmentarz w Tarnowie to jedna z najpiękniejszych nekropolii w Polsce. Pierwsze listopadowe dni były w tym roku okazją do tego, aby zobaczyć od środka kaplicę Sanguszków i znajdującą się pod nią kryptę z sarkofagami członków książęcego rodu. Więcej zdjęć w galerii! Paweł Chwał
Niedziela (3 listopada) była ostatnim dniem tegorocznej kwesty na odnowę zabytków Starego Cmentarza w Tarnowie. Odwiedzający tę wyjątkową nekropolię mogli skorzystać z niecodziennej okazji i zobaczyć od środka kaplicę Sanguszków oraz niedostępną na co dzień podziemną kryptę, w której spoczywają członkowie książęcego rodu. W kaplicy wystawione było dodatkowo cenne dzieło Antoniego Madeyskiego - pierwowzór sarkofagu królowej Jadwigi, który znajduje się w katedrze wawelskiej.

To najstarszy cmentarz w Tarnowie. Spoczywają na nim wybitni Polacy!

Stary Cmentarz w Tarnowie, zwany także zabłockim, istnieje ponad 200 lat. To jeden z najstarszych zachowanych i użytkowanych do dzisiaj cmentarzy w Polsce, a jednocześnie jeden z najpiękniejszych ze względu na zabytki sztuki sepulkralnej, ale także ze względu na położenie, drzewostan, kameralność, niepowtarzalną atmosferę.

Nekropolia nie jest może duża, ale to właśnie na niej spoczywają najwybitniejsi tarnowianie i osoby zasłużone dla miasta i kraju, w tym członkowie rodu Sanguszków. Cmentarz pełen jest barokowych, klasycystycznych i neogotyckich nagrobków oraz kaplic. Pochowani są na nim m.in. powstańcy styczniowi, ofiary rzezi galicyjskiej, legioniści i żołnierze obu wojen, oraz byli więźniowie obozów koncentracyjnych.

Najstarsze zachowane na nim nagrobki pochodzą z końca XVIII wieku. Kilkadziesiąt z nich udało się uratować dzięki organizowanym od 31 lat społecznym kwestom. Niestety kolejka tych, które czekają na pilny remont jest zdecydowanie dłuższa. Rosnące koszty prac sprawiają, że rocznie udaje się odnowić góra kilka zabytkowych pomników, tablic, rzeźb, ewentualnie ważny grobowiec. Tegoroczna kwesta trwała przez trzy dni - od 1 do 3 listopada. Już wiadomo, że ubiegłoroczny rekord został pobity. Wstępne wyliczenia wskazują na to, że zebrano blisko 65 tysięcy złotych. Cały czas trwa jeszcze zbiórka internetowa na zrzutka.pl

Kaplica Sanguszków i podziemna krypta

Od piątku do niedzieli odwiedzający Cmentarz Stary w Tarnowie mogli wejść także do największej, stojącej na środku nekropolii, kaplicy Sanguszków, w której poza ołtarzem, znajdują się pomniki nagrobne członków książęcego rodu: Izabelli z Lubomirskich Sanguszkowej, jej syna Romana Damiana oraz męża: Władysława Sanguszki – fundatora kaplicy.

Można było także zejść do podziemnej krypty, w której znajduje się dziewięć potężnych sarkofagów i dowiedzieć się więcej na temat pochowanych w niej osób - członków książęcego rodu. Przewodnikiem był znawca tematu - Tadeusz Mędzelowski ze Społecznego Komitetu Opieki na Starym Cmentarzem w Tarnowie.

Z tej możliwości skorzystało wielu mieszkańców Tarnowa i gości, którzy przyjechali specjalnie do miasta, aby zobaczyć tę cenną nekropolię z bogatą historią.

Uczniowie I LO porządkują cmentarze i pamiętają o zmarłych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska