https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozświetlony cmentarz Podgórski w Krakowie. Tysiące lampek i zniczy u stóp Kopca Krakusa

Jolanta Białek
Cmentarz Pogórski w Krakowie w nocy z 1 na 2 listopada 2024
Cmentarz Pogórski w Krakowie w nocy z 1 na 2 listopada 2024 fot. Szymon Korta
Jedną z największych nekropolii na południu Krakowa rozświetlają tysiące lampek i zniczy. Nocna uroda, magia i atmosfera cmentarza Podgórskiego, położonego u podnóża Kopca Krakusa jest niepowtarzalna. Ta nekropolia jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w mieście, ale tak wyjątkowo miejsce spoczynku tysięcy osób wygląda tylko raz w roku – 1 listopada, gdy zapadnie zmrok.

Cmentarz Podgórski (nowy, przy ul. Wapiennej) został założony w 1900 roku, gdy zabrakło już miejsca na dziś zabytkowym – XVIII-wiecznym starym cmentarzu Podgórskim (na Wzgórzu Lassoty, przy ul. Powstańców Śląskich). Pierwszą osobą pochowaną na nowej nekropolii była 23-letnia Tekla Dudek z Zakrzówka; jej grobu dzisiaj już nie ma. W 1907 roku poświęcono kaplicę cmentarną, a trzy lata później miało miejsce pierwsza rozbudowa cmentarza, na którym tylko w roku jego powstatnia pochowano prawie 400 osób.

W ramach nekropolii mieści się kwatera z czasów I wojny światowej (cmentarz wojenny 386 – Podgórze). Na cmentarzu Podgórskim jest sporo mogił powstańców styczniowych i bardzo dużo grobów kolejarzy. To miejsce spoczynku wielu znanych osób, m.in. rodziny Matecznych, piłkarza i trenera Józefa Kałuży, muzyka Toniego Keczera, malarza Jerzego Wrońskiego, czy aktorów Dariusza Gnatowskiego oraz Bronisława Cieślaka.

1 listopada. Wspominamy tych, którzy odeszli

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska