Za mieszkańcami Wielogłów, Wielopola, Dąbrowy, Chełmca, Klimkówki, Ubiadu, Naściszowej, Januszowej, Kurowa, Chomranic, Klęczan, Marcinkowic, Rdziostowa, Trzetrzewiny, Biczyc Górnych, Woli Marcinkowickiej, Krasnego Potockiego i Woli Kurowskiej to był ciężki weekend. W czwartek, 6 czerwca, Państwowa Inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Sączu zakazała używania wody z punktu poboru w Marcinkowicach po tym, jak w próbkach wykryto bakterie z bakterie z grupy coli i escheriachia coli.
Natychmiast przystąpiono do chlorowania zbiornika i sieci, w celu ich wyczyszczenia, a w piątek pobrano kolejną próbkę do badania. W upalny weekend woda dostarczana była mieszkańcom beczkowozami.
- Badanie wody trwa niestety 72 godziny i nie mogliśmy wcześniej, nawet posiadając szczątkowe wyniki, powiadomić o wynikach. Otrzymaliśmy je w poniedziałek rano. I tak, jak przypuszczaliśmy, w wodzie nie ma już bakterii i nadaje się do użytku - mówi Bernard Stawiarski, wójt gminy Chełmiec.
WIDEO: Fakty i mity o lodach. Jeść czy nie jeść?
Źródło: Agencja TVN/x-news
