Czytaj także:
Kluczem do zrozumienia idei festiwalu, a zarazem nazwiskiem otwierającym listę artystów jest Steve Reich. Amerykański kompozytor muzyki współczesnej, który na początku sierpnia świętował swoje - bagatela - 75. urodziny. Z tej okazji w Londynie odbył się koncert, w trakcie którego Reich wraz z cenionym Ensemble Modern zaprezentował kompozycję z... 1976 roku. Wciąż jednak brzmi ona świeżo. Dlaczego?
Omijając muzyczną terminologię, trzeba powiedzieć o wkładzie Reicha w muzykę eksperymentalną, o tym, jak ożywił zanikający puls muzyki współczesnej. Że wraz z innym kompozytorem, Philpem Glassem przypomniał, że rytmiczność nie jest jedynie prostym patentem, zarezerwowanym dla muzyki dla mas. Muzykolodzy napisali na ten temat opasłe tomy. Nam niech starczy stwierdzenie, że Steve Reich nie wymyślił przysłowiowego prochu, ale z pewnością pokazał nowy sposób używania go.
Obecność Reicha na Sacrum Profanum nieprzypadkowo zbiega się z 10 rocznicą zamachów terrorystycznych w Nowym Jorku. Tegoroczny festiwal, dedykowany muzyce amerykańskiej właśnie, rozpocznie się koncertem, na którym kompozytor zaprezentuje m.in. utwór pt."Daniel Variations", dedykowany dziennikarzowi Danielowi Pearlowi (zabitemu w czasie wojny w Afganistanie). U boku kompozytora pojawi się gitarzysta jednego z najbardziej cenionych przez Reicha współczesnych zespołów rockowych, Jonny Greenwood z Radiohead. Warto wspomnieć, że Greenwood zdobył uznanie jako multiintrumentalista i kompozytor, m.in. dla BBC.
Lista gości , którzy spotkają się na jednej scenie, jest dłuższa. W trakcie finałowego koncertu pt."Reich 75", będącego hołdem dla wielkiego kompozytora, usłyszymy muzyków kilku pokoleń i muzycznych światów. Polskę reprezentować będą Leszek Możdżer i Envee. Pojawi się Tom Verlaine (Television), demoniczny Aphex Twin oraz szare eminencje brytyjskiej sceny elektronicznej, czyli Will Gregory (Goldfrapp) oraz Adrian Utley (Portishead). Zarówno Aphex Twin, jak i duet Gregory - Utley odwiedzili już Kraków. Pierwszy był gwiazdą Sacrum Profanum 2009, zaś bristolscy muzycy skomponowali muzykę do filmu pt. "Męczeństwo Joanny d'Arc", który był prezentowany na Misteria Paschalia kilka miesięcy temu .
Na festiwalu znalazło się także szczególne miejsce dla Czesława Miłosza. Projekt "Made in Poland. Miłosz Sounds" zaangażowano czołówkę polskich kompozytorów - Pawła Mykietyna, Agatę Zubel, Wojciecha Ziemowita Zycha, Aleksandrę Grykę i Dobromiłę Jaskot. Stworzą oni pięć utworów, inspirowanych twórczością Czesława Miłosza, na podstawie wybranych tekstów poety, które zostaną odegrane trakcie festiwalu.
Ostatnie bilety na festiwal są jeszcze do kupienia.Tym, którzy się na niego nie wybiorą, przypominamy, że będą mogli posłuchać koncertów w drugim i trzecim programie Polskiego Radia.
Serwis Wybory 2011: Najświeższe informacje wyborcze z Małopolski!
Weź udział w akcji Chcemy Taniego Paliwa! **Podpisz petycję do rządu**
Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!