Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sądeccy sportowcy jeżdżą za granicę, bo nie mają toru

Redakcja
- Krynica to kolebka saneczkarstwa. Tutaj, na Górze Parkowej, powstał pierwszy w Polsce drewniany tor. Jego pozostałości niszczeją - wskazuje burmistrz Reśko. - Chciałbym, żeby ten sport do nas wrócił
- Krynica to kolebka saneczkarstwa. Tutaj, na Górze Parkowej, powstał pierwszy w Polsce drewniany tor. Jego pozostałości niszczeją - wskazuje burmistrz Reśko. - Chciałbym, żeby ten sport do nas wrócił Fot. damian radziak/ nac 1-s-2868-1
Burmistrz Krynicy powraca do inwestycji, która ściągnie saneczkarzy i turystów. Chce wybudować w uzdrowisku tor saneczkarski.

Pięć lat temu budowę betonowego toru saneczkowego na Górze Parkowej w Krynicy zablokowała decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Podzielił on obawy hydrologów i ekologów, że inwestycja zagrozi złożom wód mineralnych. Jednak władze uzdrowiska nie dają za wygraną.

- Szukamy miejsca, w którym bez przeszkód będzie można zbudować profesjonalny tor - zapewnia Dariusz Reśko, burmistrz uzdrowiska. - Krynica to kolebka saneczkarstwa i chcę kontynuować tradycję tej dyscypliny. Naciskają na to także sportowcy.

Nie mają gdzie trenować

Na Sądecczyźnie saneczkarstwo trenuje około 50 młodych zawodników. W całej Polsce jest ich nieco ponad 200. To z nich tworzy się kadra narodowa, która walczy o medale na igrzyskach olimpijskich.

- Zanim jednak wyjadą na zawody, muszą gdzieś ćwiczyć. A w Polsce nie ma w ogóle obiektów do tego przystosowanych - ubolewa Dariusz Ziarno, trener saneczkarstwa w UKS Tajfun Nowy Sącz. - Torów do zjazdów w sezonie letnim jest niewiele. Zimowego nie ma ani jednego.

Dlatego też sądeczanie, tak saneczkarze z innych regionów, jeżdżą szkolić swoje umiejętności na Słowację i Łotwę.

- W Starym Smokowcu ćwiczą start na sztucznie lodzonej wieży. Natomiast pod Rygą jazdę po całym torze - wyjaśnia Ziarno. - To niesie ze sobą koszty, więc ciężko przekonać młodych ludzi i ich rodziców, by inwestowali w tę dyscyplinę sportu.

Tymczasem młodzież z Nowego Sącza odnosi spore sukcesy. Artur Zuber i Daniel Rola na tegorocznych zimowych igrzyskach olimpijskich w Lillehammer zajęli 10. miejsce w dwójce i 11. w sztafecie.

- Troje naszych 14-latków jeździ już na szkolenia pod kątem występów w reprezentacji Polski seniorów - dodaje trener Ziarno. - Profesjonalny tor jest potrzebny naszym zawodnikom. Korzystać z niego będą także sąsiedzi, bo takich obiektów na całym świecie jest 15.

Przekonać rządzących

Burmistrz Reśko przypomina, że Krynica jest kolebką polskiego saneczkarstwa. Pierwszy klub założono w uzdrowisku już w 1909 r. Natomiast pierwszy drewniany tor saneczkowy w naszym kraju powstał w latach 30. ubiegłego wieku, też w Krynicy.

- Firma urbanistyczna z Warszawy przygotowuje dla nas dokument, który wyznacza kierunki rozwoju uzdrowiska - mówi Reśko. - Jej zadaniem jest też znalezienie odpowiedniego miejsca na tor.

Wśród propozycji pojawiają się: góra Piorun dzieląca Mochnaczkę Wyżną z Czyrną, góra Iwonka nad lodowiskiem w centrum Krynicy i okolice dolnej stacji kolei gondolowej na Jaworzynę Krynicką.

- Taka inwestycja nie tylko przyciągnie do uzdrowiska sportowców zza wschodniej granicy - uważa Reśko. - Tor może być też wykorzystywany przez turystów do zjazdów komercyjnych. Byłaby to duża atrakcja.

Krynicy kibicuje Michał Jasnosz, prezes Polskiego Związku Sportów Saneczkowych. Zapewnia, że doprowadzi do spotkania władz Krynicy z ministrem sportu.

- Krynica sama nie udźwignie takiej inwestycji, więc potrzebne jest wsparcie rządu - podkreśla Jasnosz. - Skoro znalazły się pieniądze na budowę stadionów na Euro, to z uwagi na sukcesy saneczkarzy powinny się znaleźć również środki na profesjonalny tor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska