https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sądecczyzna. Na stokach narciarskich pojawili się policjanci. Sprawdź gdzie i kiedy będą patrole [ZDJĘCIA]

Tatiana Biela
fot. KM Policji Nowy Sącz
Już od Sylwestra, na stokach Beskidu Sądeckiego pojawią się patrole policyjne pilnujące bezpieczeństwa narciarzy. Policjanci będą również patrolować tereny przyległe do stoku, w tym parkingi oraz bazę gastronomiczną znajdującą się w rejonie stacji narciarskich. Jeżeli warunki atmosferyczne będą sprzyjające funkcjonariusze pojawią się na stokach również w okresie ferii zimowych.

FLESZ - Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Sądeccy policjanci już od dzisiaj w służbie na stokach. Będą czuwać nad bezpieczeństwem szusujących i ich mieniem

Jak informuje asp. Iwona Grzebyk - Dulak Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, policyjni narciarze pojawią się wymiennie kilku stokach narciarskich.

- 31 grudnia oraz 1 i 5 stycznia będą patrolować na zmianę na cztery stoki w Krynicy-Zdroju i Tyliczu, natomiast 4 i 6 stycznia będą pełnić służbę na stoku w Wierchomli i w Rytrze - mówi.

Przedstawicielka sądeckiej policji wyjaśnia, że funkcjonariusze będą pełnić służbę nie tylko na stoku, ale również na terenie do niego przyległym, wraz z parkingiem i bazą gastronomiczną znajdującą się w rejonie stacji narciarskiej.

- Ich głównym zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa oraz ochrona życia i zdrowia narciarzy, czyli m.in. zapobieganie bójkom, pobiciom, narażeniu na utratę życia lub zdrowia czy uszkodzeniu ciała. Rolą policjantów będzie także zapobieganie kradzieżom, szczególnie sprzętu narciarskiego - tłumaczy.

Funkcjonariusze będą również wyciągać konsekwencje wobec osób jeżdżących na nartach w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, ponieważ takie osoby stwarzają realne zagrożenie dla innych użytkowników stoku. Za takie przewinienie ustawodawca przewidział karę grzywny (zgodnie z treścią art. 24 kodeksu wykroczeń od 20 zł do 5 tys. zł).

- Dbając o bezpieczeństwo narciarzy, policjanci będą też zwracać uwagę na osoby które łamią zasady bezpieczeństwa, regulamin stoku, czy też nie korzystają z kasku ochronnego, do którego używania zobowiązane są osoby, które nie ukończyły 16-go roku życia - dodaje.

Jak zapewnia Iwona Grzebyk - Dulak policjanci będą również współpracować z ratownikami GOPR-u, wspomagając ich działania podczas wydarzeń nadzwyczajnych w górach, jak również udzielać pomocy uczestnikom zdarzenia, ustalać jego przebieg i świadków. Będą również reagować na każdą prośbę o udzielenie pomocy.

W razie wystąpienia przypadków łamania prawa czy wydarzenia nadzwyczajnego, należy dzwonić pod numer alarmowy 112 lub kontaktować się z ratownikami GOPR pod nr tel. 985 lub 601 100 300.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska