Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sądecka etnograf Magdalena Kroh nagrodzona medalem Gloria Artis [WIDEO]

Jerzy Cebula
Stanisław Śmierciak
Sądecki Park Etnograficzny, czyli skansen w Nowym Sączu, ma już 40 lat. Jego twórcy spotkali się w Miasteczku Galicyjskim, żeby powspominać początki i nagrodzić zasłużonych.

WIDEO: Magdalena Kroh nagrodzona medalem Gloria Artis

Autor: Stanisław Śmierciak, Gazeta Krakowska

Sądecki Park Etnograficzny istnieje już cztery dekady. W tym czasie przeniesiono do Nowego Sącza wiele cennych obiektów architektury wiejskiej: chaty, całe zagrody, kościoły, cerkwie, szkołę, dwór szlachecki i karczmę z całej rozległej Sądecczyzny.

To znane w całej Polsce muzeum skansenowskie powstawało dzięki uporowi i wielkiemu zaangażowaniu wielu osób.

Jedną z nich jest ceniona sądecka etnograf Magdalena Kroh. W minioną niedzielę, podczas uroczystej gali, za swoją pracę otrzymała medal ministra kultury i dziedzictwa narodowego "Gloria Artis". Odznaczenie przyznawane za wybitne zasługi dla sztuki i kultury polskiej.

- Kiedy przyjechałam z Warszawy do Nowego Sącza w latach siedemdziesiątych XX wieku, nasz skansen to było tylko kilka chałup - opowiadała Magdalena Kroh. - Ówczesna ul. Kasprzaka, dziś Wieniawy- Długoszowskiego, to była wtedy po prostu wieś. Skansen znakomicie wpisywał się w to otoczenie - wspomina etnograf.

Dawno zniknęły z otoczenia skansenu i z całej rozległej Sądecczyzny chaty pokryte strzechą. Wszędzie piętrzą się murowane domy. A skansen jest ostoją wsi sądeckiej z przełomu XIX i pierwszych dziesięcioleci XX wieku. Etnografowie - wśród nich Magdalena Kroh - zadbali o najdrobniejsze detale. I choćjuż od 10 lat jest emerytką, jednak wciąż wraca do skansenu jak do domu.

- Czuję się tu jak u siebie. Ogromnie mnie cieszy ta szczególna atmosfera, którą udało nam się stworzyć.
W niedzielę dziękowała kolegom z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu za wspólne lata pracy. - To był przepiękny okres w moim życiu - mówiła.

Gratulacjom i podziękowaniom nie było końca. Z serdecznymi uściskami przybyli zaprzyjaźnieni muzealnicy z całej Polski oraz ze Starej Lubovni na Słowacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska