Trasa ma kosztować około czterech milionów złotych, z czego znaczna część, bo około trzech milionów to zewnętrzna, unijna dotacja. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na realizację zadania. Tu trzeba będzie wziąć głęboki oddech, żeby udało się wszystko załatwić za jednym razem.
Od stanicy do centrum Uścia
Ścieżka ma mieć swój początek na wysokości stanicy wodnej, wiodła będzie niemal do centrum Uścia. Po drodze - kilka kładek widokowych. Tu uspokajamy - ścieżka jest tak usytuowana, by w razie wysokiego stanu wody, jak najmniej ucierpiała. - W ramach inwestycji zaplanowano nie tylko przygotowanie samej trasy, ale też stworzenie całej infrastruktury turystycznej - wygodnych ławek, tablic informacyjnych czy stojaków rowerowych - wylicza starosta Karol Górski.
Latem ścieżka ma służyć wielbicielom pieszych spacerów, jazdy na rowerach, a zimą - narciarstwu biegowemu.
Klimkówka, polski Dniepr
Maria Świder, beskidzka przewodniczka, kiedy tylko może, bierze kuracjuszy nad zalew. Najczęściej w niedzielę, gdy otwarta jest korona zapory.
- Lubią te wycieczki - mówi. - Opowiadam im o historii powstania zalewu, o tym, jak przygotowywano wieś do zalania, jak postępowały prace - dodaje.
Do prowadzenia kuracjuszy nad wodę, ma jeszcze jeden argument. Otóż jak nam zdradziła, właśnie nad Klimkówką spotkała kiedyś mężczyznę, który wpatrywał się w wodę. Po dłuższej chwili, zafrapowana, zapytała go, czego wypatruje w wodzie. Czyżby raków? - On zaś odpowiedział, że patrzenie w wodę go uspokaja - opowiada ze śmiechem.
Przewodniczka kuracjuszom opowiada jeszcze, że zalew to tak naprawdę polski Dniepr.
- Wie pani, jak oni są zdziwieni, gdy pokazuję im dokładnie miejsce, gdzie Jerzy Hoffman kręcił „Ogniem i Mieczem” - dodaje. - Ścieżka będzie idealna, żeby im całą tę opowieść przywołać podczas spaceru i w miłym otoczeniu przyrody.
Ścieżka nie tylko rekreacyjna...
Swego rodzaju łyżkę dziegciu do całej beczki miodu, dokłada Łukasz Kosiba, prezes kola PZW Miasto Gorlice.
- Ścieżka na pewno ułatwi patrolowanie jeziora naszym strażnikom rybackim - mówi wprost. - Poza tym to kapitalny pomysł. Bylebyśmy tylko umieli - wszyscy - lokalni użytkownicy i turyści - utrzymać na niej porządek - dodaje.
Przypomnijmy, że to nie jedyny unijny projekt w tej turystycznej okolicy. Gmina Sękowa dzięki dotacji w wysokości ponad 2 mln zł realizuje projekt, w ramach którego powstanie m.in. park rekreacji rodzinnej na Magurze Małastowskiej, trasa narciarstwa biegowego oraz Centrum Narciarstwa Biegowego i Rekreacji Rodzinnej w Krzywej.
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
Tego lata tu zjesz najlepsze lody w Gorlicach!
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 16. "Buc"
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU