- Codziennie coś zwiedzają, dlatego trochę brakuje im już sił, jednak dobry humor ich nie opuszcza - mówi Marcin Ficek. U salezjan poznali historię Jana Bosko, patrona miasta.
Następnie przy akompaniamencie gitary i śpiewów poszliśmy do zakonu sióstr serafinek, które ich gorąco przywitały.
- Siostry są niesamowite. To najfajniejsze osoby, jakie tu spotkaliśmy - mówi Claudia Diara z Francji. U sióstr została odprawiona msza święta, a w rolę organisty wcielił się jeden z pielgrzymów.
Kolejnymi punktami na trasie były Centrum Romskie oraz Rynek. Tam przewodnicy PTTK-a przy pomocy tłumacza przybliżyli młodzieży historię miasta i miejsca, w którym się znajdują. W zgłębianiu tej wiedzy (nie rozumiem) pomagała m.in. Danuta Mitoraj.
W międzyczasie kolejne rozśpiewane grupy pielgrzymów z różnych stron świata przemierzały oświęcimskie ulice. Przygotowane zostały dla nich cztery trasy prowadzące po najciekawszych zakątkach starego miasta i nie tylko. Jedna z tras poświęcona została kulturze żydowskiej, na jej szlaku znalazły się muzeum i cmentarz żydowski. Zwiedzanie odbywało się według szczegółowego harmonogramu, by nie powodować tłoku. Grupy miały z góry ustalony program pobytu. Połowa z nich zwiedzanie rozpoczynała od porannej wizyty w Muzeum Auschwitz-Birkenau, a po południu przemierzała jedną z czterech tras w mieście. Druga połowa odwrotnie.
Od środy do soboty 5,3 tys. pielgrzymów, którzy zamieszkali na obszarze diecezji bielsko-żywieckiej, odwiedziło Oświęcim. To tylko oficjalne grupy. Kolejnych kilka tysięcy ludzi przyjechało tu bez rejestracji. Na własną rękę zwiedzali miasto, do Muzeum Auschwitz-Birkenau trzeba było zapisać się wcześniej.
Mieli oni okazję zobaczyć m.in. parafię św. Maksymiliana, Cmentarz Żydowski, Muzeum Żydowskie, Muzeum Zamek oraz Rynek. - Pielgrzymom bardzo podobały się wizyty u Salezjan oraz sióstr Serafitek - mówi Joanna Wija, koordynująca wizytę pielgrzymów w Oświęcimiu.
Do Oświęcimia poznać historię miasta przybyła młodzież z blisko 30 krajów m. in. z Francji, Niemiec, Słowacji, Kanady, USA, Brazylii, Malezji i Zanzibaru. Opiekowało się nimi ponad 50 wolontariuszy i przewodników.
- Pielgrzymi poznali zabytki świadczące o długiej historii miasta, społeczność oświęcimskich Żydów, miejsca, z którymi związane są postacie świętych i błogosławionych oraz Oświęcim - Miasto Pokoju - mówi Katarzyna Kwiecień z Urzędu Miasta w Oświęcimiu.
Ogromnym zainteresowaniem cieszy się Muzeum Auschwitz-Birkenau. W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży ma je odwiedzić ok. 300 tys. turystów. W tym roku przybyło to już ponad milion gości. W ubiegłym roku odwiedziła go rekordowa liczba 1,72 mln osób.
- Wszystko wskazuje na to, że i ten rok będzie pod względem frekwencji rokiem rekordowym - podkreśla Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Muzeum.
Najradośniej i najbardziej kolorowo było na Rynku, gdzie odśpiewana została Marsylianka, hymn Francji. Nie zabrakło także spontanicznego przejazdu jeepem wokół Rynku z flagami ŚDM. Radość i ogromny entuzjazm pielgrzymów udzieliły się także mieszkańcom Oświęcimia, którzy z uśmiechem obserwują gości.
W poniedziałek na placu Jana Pawła II w Wadowicach o godz. 19 rozpocznie się spotkanie integracyjne pielgrzymów pod hasłem „Poznajmy się”.