Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ŚDM. Ruch w Krakowie będzie bardzo utrudniony

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Do miasta nie wjadą ci, którzy tu nie mieszkają, ani nie pracują. Urzędnicy zalecają omijać Kraków.
Do miasta nie wjadą ci, którzy tu nie mieszkają, ani nie pracują. Urzędnicy zalecają omijać Kraków. fot. Anna Kaczmarz
Podczas Światowych Dni Młodzieży mieszkańcy Krakowa będą musieli zabierać swoje auta z ulic. Do miasta nie wjadą ci, którzy tu nie mieszkają, ani nie pracują. Urzędnicy zalecają omijać Kraków.

Organizacja ruchu podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie [MAPY POGLĄDOWE]

Urzędnicy zaczęli osobiście tłumaczyć mieszkańcom, jak będzie wyglądała komunikacja w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży. W piątek na pierwszym spotkaniu w magistracie pojawiło się zaledwie kilkanaście osób. Ci, co przyszli nie usłyszeli nic ponad to, co wcześniej prezentował już Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Wciąż nie ma wyłonionej firmy, która opracuje organizację ruchu w czasie ŚDM. Przetarg unieważniono w czwartek (jeden oferent się wycofał, a drugi dał zaporową cenę - 6 mln zł). Dzień później ogłoszono nowy, do którego można się zgłaszać do jutra. Na tak szybki tryb pozwala specustawa o ŚDM.

- Jeśli nie uda się wyłonić wykonawcy, to podzielimy przetarg na mniejsze części. Choć wolelibyśmy, aby całość zrealizowała jedna firma - zaznacza Andrzej Olewicz, wicedyrektor ZIKiT ds. inwestycji. Przy kolejnych przetargach urzędnicy nieznacznie podnoszą kwotę, jaką mogą przeznaczyć na ten cel.

Gdzie zaparkujemy?
Poza utrudnieniami w ruchu mieszkańcy będą mieli jeszcze jeden poważny problem. Wielu będzie musiało zabrać z ulicy swoje samochody. Związane to jest z trasami przejazdu papieża Franciszka. Jest ich kilkanaście i ze względu na bezpieczeństwo będą ujawniane w ostatniej chwili. Cztery godziny przed przejazdem ulice muszą być zabezpieczone, a auta zabrane. Żadne wjazdówki nie pozwolą wtedy na wjazd.

Mimo że będzie trudno znaleźć miejsce postoju, to urzędnicy nie myślą o zawieszeniu strefy płatnego parkowania. Zamiast tego przygotują parking dla mieszkańców. Na razie nie wiadomo, gdzie zostanie wyznaczony. - Być może w rejonie Salwatora - mówi Andrzej Olewicz.

Na ŚDM powstaną parkingi dla niepełnosprawnych i pielgrzymów, którzy przyjadą autami. Lokalizacje mają być wkrótce przedstawione. ZIKiT rozstrzygnął już przetarg na wielki parking dla autokarów - powstanie przy ulicy Łowińskiego i pomieści ok. 500 pojazdów.

Organizacja ruchu podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowi...

Trzy strefy ruchu
W przygotowanej koncepcji ruchu miasto podzielono na trzy strefy. Pierwsza obejmuje ścisłe centrum (Stare Miasto, Kazimierz, część Krowodrzy, Zwierzyńca, Bronowic, Podgórza). Druga to zachodnia część miasta, a trzecia - wschodnia. Obostrzenia obowiązywać będą 26-31 lipca (dla rejonu Błoń od 23 lipca, a dla strefy III - 29-31 lipca). Powstaną dwie strefy bez ruchu pojazdów - Błonia i Łagiewniki (wyjątkiem będą ich mieszkańcy).

Na piątkowe spotkanie urzędnicy zaprosili mieszkańców Starego Miasta i Grzegórzek. Zalecali, aby korzystać z komunikacji miejskiej lub rowerów. Dla tej pierwszej mają stworzyć specjalne korytarze, którymi tramwaje i autobusy będą kursować co 5-7 minut. Rowerami pojedziemy wszędzie, poza Błoniami i Łagiewnikami.

Żeby poruszać się autem po strefach, potrzebne będą wjazdówki. Osoby z zezwoleniem dla strefy I mogą jeździć swobodnie także po pozostałych. Wjazdówki do strefy II i III będą ważne tylko tam. Dokumenty takie przysługują mieszkańcom lub pracownikom. Do potwierdzenia swojego zamieszkania potrzebny będzie dowód lub np. rachunek na nasze nazwisko. Wjazdówki można pobrać ze strony ZIKiT-u.

750 policjantów drogówki
Zezwolenia będą wymagane przede wszystkim przy wjeździe do danej strefy. Na punktach granicznych ma pracować ok. 750 policjantów drogówki. Sprawdzą każdego, czy ma uprawnienie do wjazdu. Gdy będziemy się poruszać tylko w obrębie naszej strefy, wjazdówka nie będzie potrzebna.

- Postaramy się zapewnić funkcjonowanie miasta. To nie będzie twierdza ograniczająca poruszanie się - mówi nadkomisarz Waldemar Marcinkowski z małopolskiej policji.

O wszelkich utrudnieniach związanych z ŚDM mieszkańcy będą mogli dowiedzieć ze specjalnej strony internetowej. Pojawią się np. informacje o trasach przejazdu papieża i zamykanych ulicach.

Podczas ŚDM do Krakowa nie wjadą osoby, który tutaj nie mieszkają. Zgodę na wjazd uzyskają jedynie ci, którzy tu pracują lub mają zarezerwowany nocleg w hotelu. Zatrudnieni w strefie I muszą się do niej dostać do godziny 10 rano. W strefie II i III ruch będzie możliwy całą dobę.

Ciężkie samochody przez miasto będą mogły jeździć do 29 lipca. W sobotę i niedzielę prawdopodobnie dostaną zakaz wjazdu. Zaapelowała o to policja.

ZIKiT może wydawać specjalne wjazdówki upoważniające do jeżdżenie po strefach. Dla kogo?

- Dla wszystkich przypadków, które się nie mieszczą w wymienionych przez nas zasadach - odpowiada Piotr Hamarnik z ZIKiT. Może to dotyczyć np. obłożnie chorej osoby, którą trzeba się zaopiekować.

">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska