Pomysł z taksówką nie jest nowy, krakowscy urzędnicy mówili o takim rozwiązaniu dla osób starszych już trzy lata temu. Kraków zainspirował się poznańskim projektem "Taksówka dla seniora". W krakowskiej wersji miało to być wsparcie przeznaczone dla osób w wieku od 85 lat wzwyż. Jak tłumaczył magistrat, mogłyby one dwa razy w miesiącu pojechać taksówką np. do lekarza, biblioteki lub w inne ważne dla siebie miejsce. Przejazdy miały być finansowane z budżetu miasta, a realizacją przedsięwzięcia miała się zająć wyłoniona organizacja pozarządowa. Do tej pory jednak takie rozwiązanie nie jest dostępne dla starszych krakowian. Dlaczego?
- W lipcu 2020 roku został ogłoszony otwarty konkurs ofert m.in. na usługę "TAXI 80+", ale żadna organizacja pozarządowa nie przystąpiła do konkursu. W sierpniu 2020 r. wysłano zapytania ofertowe do przewoźników. Zgłosiło się jedno przedsiębiorstwo taksówkowe, którego oferta został odrzucona ze względu na ogromne koszty. W ramach działań kierowanych do seniorów, zaplanowane jest w roku 2023 ponowne rozeznanie rynku w tej kwestii i uruchomienie "TAXI dla seniorów", jeżeli pozwolą na to środki finansowe - przekazuje Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej.
Również przed trzema laty miasto zapowiadało, że chce rozszerzyć chce rozszerzyć realizowany już (od 2018 r.) projekt Złota Rączka. Obejmuje on nieodpłatną pomoc seniorom w drobnych domowych naprawach. Natomiast w ramach poszerzonej oferty - tak planowano - osoby w wieku 85-90 lat mogłyby liczyć również na posprzątanie w mieszkaniu czy umycie okien. Takiego wsparcia dotąd nie ma. Urzędnicy natomiast informują teraz, że uruchomienie usługi pomocy w porządkach domowych dla starszych osób zostało zaplanowane na rok 2023 - o ile pozwolą na to środki finansowe. "Na chwilę obecną nie można jeszcze podać kosztów" - dodaje magistrat.
Udało się natomiast wystartować z kolejną zapowiadaną w 2019 r. inicjatywą - usługami podologicznymi dla seniorów. Chodziło o to, by mieli oni możliwość skorzystania z pomocy osoby, która przyjdzie do nich do domu i zadba o pielęgnację stóp, obetnie paznokcie. Usługi podologiczne realizowane są od lipca 2020 roku. Pierwotnie oferta kierowana była do seniorów w wieku 85+, a od tego roku poszerzona została o osoby 70+ z niepełnosprawnościami.
Jeśli chodzi o Złotą Rączkę warto przypomnieć, że zgłoszenia przyjmowane są pod numerem tel. 12 616 7814 od poniedziałku do piątku w godz. 8-15. Projekt skierowany do osób powyżej 60 roku życia, w pierwszej kolejności samotnych i niepełnosprawnych, prowadzących jednoosobowe gospodarstwo.
Kraków realizuje jeszcze projekt Asystent 85+ dla seniorów i 70+ dla osób z niepełnosprawnością. Celem tego projektu - jak podaje referat ds. seniorów - jest poprawa jakości i poziomu życia krakowian mających 85 lat lub więcej oraz osób z niepełnosprawnościami w wieku od 70 lat, legitymujących się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności bądź równoważnym. Takim osobom zapewniają opiekę i wsparcie asystenci odwiedzających swoich podopiecznych w domach. Pomagają w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego, jak też towarzyszą im w zadaniach wymagających w przemieszczaniu się poza miejsce zamieszkania. Usługi asystenckie realizowane są przez siedem dni w tygodniu w godz. 7-22, a infolinia 512 914 645 działa od poniedziałku do piątku w godz. 10-14
W Krakowie można ponadto skorzystać z usługi Meleks 70+ dla seniorów i 65+ dla osób z niepełnosprawnością. Dzięki niej można dotrzeć meleksem do grobów bliskich. Ta usługa transportowa jest świadczona w poniedziałki, środy i piątki w godz. 10-14 na cmentarzach komunalnych: Rakowice, Prądnik Czerwony, Grębałów. Żeby ją zamówić, trzeba zadzwonić na numer infolinii 12 413 3333 czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8-15.
Obecnie w Krakowie mieszka 196 tys. 826 osób w wieku 60 lat i więcej.
Jedną z odpowiedzi na rosnącą liczbę osób starszych miała być w Krakowie także inicjatywa wolontariatu seniorów. Miasto uznało, że niejeden z seniorów może się poczuć ważny, potrzebny i realizować się właśnie w wolontariacie.
- W 2019 r. zorganizowano Letnią Akademie Lidera, która miała na celu wsparcie kompetencji przywódczych i organizacyjnych wraz z poszerzeniem wiedzy niezbędnej do podejmowania wolontariatu Seniorów. 23 osoby otrzymały certyfikaty. Niestety, nie udało się zorganizować grupy wolontariuszy - relacjonuje Anna Okońska-Walkowicz. - Obecnie realizowany jest projekt "Urzędnicy słuchają seniorów - seniorzy projektują". Wolontariusze badają problemy życiowe samotnych, nieaktywnych seniorów, aby w przyszłości odpowiedzieć, jak im pomóc. Po opracowaniu wyników badań przez profesjonalistów powrócą do swoich rozmówców i przedstawią efekty tych prac. Wynik badań i pomysły przekazane zostaną grupie urzędników zajmujących się różnymi obszarami życia miasta. Projekt służyć ma również nawiązywaniu relacji sąsiedzkich.
- To była najbrzydsza ulica Krakowa. Pamiętacie jeszcze jak wyglądała?
- Malowniczy zakątek pod Krakowem: zamek, jezioro z zaporą i piękne drewniane chaty
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
Rusza gazociąg Baltic Pipe
