Zaskakującą decyzję o zamiarze przejęcia kontroli nad Puławami, Azoty ujawniły w piątek późnym wieczorem. Kilkanaście godzin później w Mościcach odbyło się nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy. Najważniejszym punktem obrad było podjęcie uchwały o kolejnej emisji akcji Azotów.
Zdecydowana większość głosowała właśnie za takim wariantem. Skarb państwa na zebraniu reprezentował minister Mikołaj Budzanowski.
- Popieramy kierunek rozwoju zaproponowany przez Azoty już wcześniej, a także przejęcie Puław - podkreślał szef resortu skarbu. W kuluarach mówiło się, że w trybie nagłym minister zdecydował się przyjechać do Tarnowa, by osobiście dopilnować głosowania.
Obrady przedłużyły się, bo do emisji akcji próbowali nie dopuścić posiadacze mniejszościowych udziałów, w tym przedstawiciele rosyjskiego Acronu. Plan przerwania walnego i jego zwołania we wrześniu zyskał jednak minimalne poparcie.
Rosjanom decyzja o emisji nowych akcji Azotów jest nie na rękę. Papierów tych nie będą mogli kupić obecni udziałowcy. Akcje przeznaczone będą na zakup udziałów w Puławach, według przelicznika - 2,5 akcji Tarnowa, w zamian za jedną akcję Puław. W ten sposób tarnowska firma miałaby wejść w posiadanie 68 proc. akcji Puław. Ich resztę zamierza kupić za gotówkę. - Bardzo dziękuję skarbowi państwa i posiadającym nasze akcje funduszom, które poparły naszą strategię - komentował tuż po zebraniu prezes Azotów - Jerzy Marciniak.
Emisja akcji to także działanie mające dać odpór zakusom Rosjan. Acron od kilku tygodni walczy o przejęcie tarnowskiej firmy i już kilka razy przekładał termin zakończenia wezwania do sprzedaży akcji Azotów. Ostateczny mija dziś. Pod koniec tygodnia Acron podniósł nawet stawkę oferowaną za pojedynczą akcję Tarnowa z 36 do 45 zł. Nawet gdyby udało mu się ich skupić sporo, o przejęciu kontroli mowy nie będzie.
- Przeanalizujemy dokładnie wyniki walnego zgromadzenia. Nasze stanowisko opublikujemy na początku przyszłego tygodnia - komentował wiceprezes Acronu Vladimir Kantor.
- Kto pozytywnie odpowie na wezwanie Acronu, będzie uczestnikiem wrogiego przejęcia największej spółki chemicznej w Polsce - ostrzega minister Budzanowski.
Grupa Kapitałowa Azoty Tarnów
W skład grupy wchodzą obecnie trzy duże polskie firmy branży chemicznej.
Tarnowskie Azoty kontrolują zakłady w Kędzierzynie oraz Policach. Zakłady Azotowe w Puławach SA mogą stać się kolejnym przejmowanym podmiotem. Firma jest producentem nawozów jednoskładnikowych, a także melaminy oraz kaprolaktamu.
Wybieramy strażaka roku 2012. Zgłoś swojego kandydata!
Trwa konkurs na Miss Lata. Zgłoś swoją kandydaturę!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!