Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Setki kilogramów martwych ryb unosi się na Zalewie Wolbromskim. Trwa sprzątanie

Katarzyna Sipika-Ponikowska
Katarzyna Sipika-Ponikowska
Po największym akwenie w powiecie - Zalewie Wolbromskim pływają tysiące śniętych ryb. Wędkarze sprzątają to, co wypłynęło, żeby martwe nie zaczęły rozkładać się w wodzie. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną tej katastrofy
Po największym akwenie w powiecie - Zalewie Wolbromskim pływają tysiące śniętych ryb. Wędkarze sprzątają to, co wypłynęło, żeby martwe nie zaczęły rozkładać się w wodzie. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną tej katastrofy Koło PZW nr 88 Wolbrom
Po największym akwenie w powiecie - Zalewie Wolbromskim pływają tysiące śniętych ryb. Wędkarze sprzątają to, co wypłynęło, żeby martwe nie zaczęły rozkładać się w wodzie. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną tej katastrofy.

- Czwarty dzień jesteśmy na nogach. Musimy sprzątnąć martwe ryby, bo przy tych temperaturach szybko zaczną się rozkładać - informuje Paweł Gołębiowski z Koła Polskiego Związku Wędkarskiego nr 88 w Wolbromiu, które od lat opiekuje się zbiornikiem.

Próbki wody do badania

Martwe ryby zaczęły wypływać w sobotę, 15 września W części zalewu od strony Zabagnia. Uwagę przechodniów zwrócił to, że leżą do góry brzuchami i unoszą się bezwładnie na powierzchni wody. - Jedna obok drugiej i tak na całym zalewie. Niektóre jeszcze się ruszały, inne były martwe. Straszny widok! - relacjonuje jedna z mieszkanek Wolbromia, która spacerowała w weekend nad zalewem. Mieszkańcy zwracają uwagę, że w niedzielę woda była zielona, jakby czymś pokryta.

O zdarzeniu natychmiast poinformowano Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który w sobotę o godz. 15 pobrał próbki wody do badania. - Na razie nikt nie jest w stanie ocenić, co było przyczyną śnięcia ryb. Musimy zaczekać na wyniki badań wody - nie ukrywa Paweł Gołębiowski.

Za mało tlenu w wodzie?

Jedną z najbardziej prawdopodobnych przyczyn może być tzw. przyducha, do ktorej dochodzi zwykle w maju i czerwcu w momencie przekwitania wodnych roślin. W zbiornikach jest wtedy mniej tlenu niż zwykle i ryby po prostu się duszą. - Jakieś 10-11 lat temu mieliśmy taką sytuację. Padło wtedy pięć ton ryb - wspomina Paweł Gołębiowski.

Zalew Wolbromski to płytki zbiornik z niedużym przepływem wody. Zasila go niewielka rzeczka płynąca od strony Łobzowa.

W weekend prezes Oddziału Rejonowego WOPR w Olkuszu Stanisław Starzyk udostępnił łódź z silnikiem spalinowym. Pływając taką łodzią, próbowano polepszyć natlenienie wody.

W poniedziałek, 17 września członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego w Katowicach badali zawartość tlenu w wodzie. Najmniej było go właśnie w miejscu, gdzie zaczęło się śnięcie ryb, od strony Zabagnia. Dodatkowo woda jak na wrzesień jest bardzo gorąca. W poniedziałek miała 18-19 stopni.

Drugą z przyczyn może być skażenie wody chemikaliami, które mogły spłynąć do zbiornika z pobliskich pól uprawnych. To jednak musiałoby potwierdzić badanie wody. Na razie takich danych brak.

Zamknięty od odwołania

We wtorek, 18 września miał się zebrać zarząd wolbromskiego koła wędkarzy, by podjąć decyzję, co dalej ze zbiornikiem w kwestii wędkowania i zbliżających się zawodów o Puchar Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaplanowanych na 23 września. Okręg PZW w Katowicach w związku z masowym śnięciem ryb, zamknął bowiem zbiornik do amatorskiego połowu ryb do odwołania.

Wolbromski zalew powstał pod koniec lat 70-tych. Początkowo był kąpielskim dla miejscowej ludności. Jednak z czasem woda została tak zanieczyszczona, że na akwenie wprowadzono zakaz kąpieli. Dziś służy głównie wędkarzom do amatorskich połowów ryb. Odbywają się tu także zawody wędkarskie.

Szczawnica, Przehyba (11 km) Wielki Rogacz (17 km) Jaworki (26 km) Szlachtowa (28 km) Szczawnica (31,4 km) 31,4 km, 4 h, trasa - trudna

TOP 50 najlepszych miejsc na wyprawy rowerowe po Małopolsce....

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska