https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śnięte ryby w Wiśle koło Nowego Brzeska. Winna oczyszczalnia w Niepołomicach?

Aleksander Gąciarz
Śnięte ryby w Wiśle
Śnięte ryby w Wiśle OSP Nowe Brzesko
We wtorek wieczorem Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie został poinformowany o pojawieniu się śniętych ryb w Wiśle w rejonie Nowego Brzeska. Skierowane na miejsce służby potwierdziły tę informację. Z komunikatu opublikowanego przez WIOŚ wynika, że źródłem zanieczyszczenia reki mógł być wylot ścieków z oczyszczalni w Niepołomicach.

Telefoniczne zgłoszenia o śniętych rybach wpłynęło tuż przed godz. 22. Martwe ryby miały się znajdować na odcinku Wisły pomiędzy mostem w Nowym Brzesku a klasztorem w Hebdowie. Na miejsce zdarzenia, w celu potwierdzenia informacji, udali się inspektorzy z tarnowskiej Delegatury WIOŚ oraz druhowie z OSP Nowe Brzesko.

- Na miejscu rzeczywiście stwierdziliśmy obecność martwych ryb. Nawiązaliśmy również kontakt ze znajdującymi się na drugim brzegu rzeki rybakami, którzy poinformowali, że po ich stronie śnięte ryby też występują w większej ilości – mówi wiceprezes OSP Nowe Brzesko Karol Czechowicz.

Z kolei WIOŚ po wizycie na miejscu opublikował komunikat, którego fragment brzmi:

- Ustalono prawdopodobne źródło zanieczyszczenia Wisły jako wylot ścieków do rzeki poprzez rów z Oczyszczalni Ścieków w Niepołomicach. Stwierdzono, że ww. wylotem do rowu odprowadzane są ścieki o barwie szaro-brunatnej i silnym odorze zbliżonym do surowych ścieków bytowych/komunalnych. Wypływ ścieków był intensywny. Pobrano jednorazową próbkę ścieków z wylotu.
Na miejscu pobrano też próbki ścieków, które zostały przekazane do analizy do Centralnego Laboratorium GIOŚ. W środę rozpoczęła się też kontrola na oczyszczalni ścieków w Niepołomicach oraz oględziny Wisły.

Za funkcjonowanie niepołomickiej oczyszczalni odpowiada gminna spółka Infrastruktura Niepołomice. Rzecznik prasowy gminy Niepołomice Wojciech Borkowski poinformował nas, że czynności mające na celu ustalenie przyczyn zdarzenia są toku. Zapowiedział też opublikowanie komunikatu w tej sprawie.

W środę wczesnym popołudniem zebrał się Wojewódzki Zespół Zarzadzania Kryzysowego. Ustalono, że po zakończeniu kontroli WIOŚ i zapoznaniu się z ustaleniami kontrolnymi możliwe będzie rozpoczęcie także kontroli gospodarowania wodami i ustalenia sprawcy oraz kwestii przestrzegania warunków pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie ścieków. W przypadku potwierdzenia naruszeń prawa możliwy jest wniosek o ograniczenie pozwolenia bądź jego cofnięcie i nałożenie kar administracyjnych.

Dyrektor RZGW w Krakowie Wojciech Kozak zwraca uwagę na fakt, że do zdarzenia doszło w czasie panującej suszy..

- Mamy do czynienia z bardzo niskim poziomem wody w rzekach, miejscami jest on ekstremalnie niski. To prowadzi do przyduchy, czyli tlenu w wodzie jest tak mało, że ryby po prostu się duszą. Mają wręcz poparzone skrzela. Dlatego zwróciłem się do służb Wojewody Śląskiego o wstrzymanie przez najbliższe dni, do wystąpienia opadów, wszelkich zrzutów do Wisły ze śląskich kopalni węgla. Uruchomiłem też zrzuty wody ze Zbiornika Czanieckiego oraz Stopnia Wodnego Przewóz – tak, aby poprawić poziom wody w Wiśle – tłumaczy dyrektor Kozak.

O trudnej sytuacji na rzekach mówił podczas spotkania również wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

- Musimy jasno powiedzieć, że sytuacja na rzekach jest zła. Prognozy mówią o intensywnych opadach deszczu w najbliższym czasie. To zresztą swoisty paradoks, bo wiemy, że takie ulewy mogą być bardzo niebezpieczne. Służby są w gotowości do wzmożonych działań interwencyjnych. Mamy jednak nadzieję, że deszcz poprawi poziom wody. Tymczasem przez RZGW w Krakowie prowadzone są bieżące działania zaradcze. Należy też stanowczo piętnować niekontrolowane zrzuty ścieków. W sytuacji, z którą się mierzymy, takie incydenty dodatkowo pogarszają stan ekosystemu wodnego i prowadzą do śnięcia ryb – przekonuje wojewoda.

Późnym popołudniem swoje stanowisko w sprawie zaistniałego zdarzenia przekazała naszej redakcji również odpowiedzialna za funkcjonowanie oczyszczalni spółka Infrastruktura Niepołomice. Oto jego treść:

11 września Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie przeprowadził kontrolę interwencyjną na Oczyszczalni Ścieków w Niepołomicach. Inspektorzy dokonali wizji lokalnej oczyszczalni oraz kolektora zrzutowego ścieków do Wisły, pobierając próbki ścieków z oczyszczalni, jak również próbki wody z Wisły powyżej i poniżej wylotu ścieków. Podobna kontrola miała miejsce w nocy z 10 na 11 września i dotyczyła ścieków odprowadzanych z oczyszczalni do Wisły.

Kontrole zostały przeprowadzone w związku ze zgłoszeniem dotyczącym śniętych ryb na rzece Wiśle w okolicach miejscowości Hebdów, znajdującej się ponad 20 km poniżej wylotu z oczyszczalni w Niepołomicach.

Spółka przeprowadza regularnie wszystkie wymagane badania jakości ścieków w akredytowanym, zewnętrznym laboratorium. Ostatnia próbka została pobrana 4 września i obecnie oczekujemy na oficjalne, pełne wyniki jej badań. Wstępne, niepotwierdzone wyniki wskazują na spełnienie wszelkich norm i brak jakichkolwiek przekroczeń.

Warto wspomnieć, że oczyszczalnia ścieków w Niepołomicach – podobnie jak wiele innych oczyszczalni w Polsce – podczas opadów deszczu odbiera znacznie większą ilość ścieków, co może generować zwiększony przepływ na wylocie. Dodatkowo, obecny niski poziom wody w Wiśle oraz jej wysoka temperatura mogą wpływać na stężenie tlenu rozpuszczonego w wodzie, co jest kluczowe dla ryb oraz innych organizmów żyjących w rzece.

W odległości między Niepołomicami, a miejscem zgłoszenia śniętych ryb znajdują się liczne inne dopływy, takie jak potoki, rowy oraz spływy powierzchniowe. Nie posiadamy informacji, czy z tych źródeł pobrano próbki do analizy. Dlatego na chwilę obecną nie można jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną śnięcia ryb, gdyż może być ono spowodowane wieloma różnymi czynnikami.

Warto również podkreślić, że od kilku lat pracujemy nad rozbudową istniejącej oczyszczalni ścieków w Niepołomicach i połączeniem jej z oczyszczalnią ścieków w Niepołomicach, a część niezbędnej dokumentacji jest obecnie na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej. Nasze działania mają na celu jeszcze lepsze zabezpieczenie ekosystemu rzeki Wisły.

W pełni współpracujemy ze wszystkimi organami, które zostały poinformowane o sytuacji – w tym z WIOŚ, Wodami Polskimi, Policją oraz gminnym Centrum Zarządzania Kryzysowego. Naszym celem jest pełne i przejrzyste wyjaśnienie sprawy.

F-35: Najnowsze myśliwce dla polskiego wojska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska