https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sezon zimowy z czadową czujką w powiecie krakowskim. Rozdają urządzenia, które mają czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców

Barbara Ciryt
Montaż czujki czadu w minionych edycjach
Montaż czujki czadu w minionych edycjach OSP Bibice
Czadowa czujka czadu - mierzymy się z tlenkiem węgla w powiecie krakowskim - pod takim hasłem zaczęła się kolejna edycja programu montażu czujników tlenku węgla. Przed kilku laty z pomysłem wyposażenia w takie czujniki najuboższych mieszkańców powiatu krakowskiego wyszedł radny powiatowy Jarosław Raźny. Realizacją zadania, dostarczeniu czujek mieszkańcom wskazanym przez ośrodki pomocy społecznej i przedstawicieli sołectw, zajęli się strażacy z jednostek OSP. Teraz także strażacy dostarczone przez powiat czujniki montują w domach mieszkańców.

Montowanie czujników czadu jest realizowane z ramach programu Bezpieczny Powiat Krakowski. Początkowo, w pierwszych latach działania programu, czujniki trafiły do gmin Zielonki, Michałowice i Wielka Wieś. Obecnie program jest rozszerzany na wszystkie gminy powiatu, ale etapami.

Czujki czadu ostrzegają, ratują ludzi

Czujniki w ciągu ostatnich kilku lat nie tylko zwiększały bezpieczeństwo mieszkańców, którzy dostali te urządzenia, ale informacje o ich montowaniu i możliwościach ostrzegania mieszkańców przed groźnym, bezwonnym tlenku węgla podnosiły świadomość społeczeństwa i sprawiały, że lepiej usytuowani mieszkańcy sami zaopatrywali się w takie czujniki.

Przy okazji realizacji programu prowadzona jest edukacja na temat zagrożeń związanych z możliwością zatrucia się tlenkiem węgla. A w powiecie krakowskim takich sytuacji zdarzyło się już wiele, co pokazują statystyki interwencji straży pożarnej.

- Jedna z czujek zamontowanych w ramach naszych działań w ostatnim czasie uratowała życie rodzinie z powiatu krakowskiego - wskazuje Jarosław Raźny, radny powiatowy.

Czujka ta została dostarczona do domu w ramach wsparcia jakiego udzielił trzykrotnie powiat krakowski stowarzyszeniu, które złożyło wniosek grantowy na zaopatrzenie najbardziej potrzebujących mieszkańców wybranych gmin w urządzenia.

Prelekcje i edukacja dla mieszkańców

W ramach tych działań strażacy przeprowadzili szereg prelekcji na temat zagrożeń jakie niesie ze sobą tlenek węgla, czyli czad. W latach 2021-2023 dostarczono łącznie 182 czujników czadu.

Władze powiatu uznały, że to potrzebny program i należy intensywniej działać w tym kierunku, edukować i uświadamiać odbiorcom korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek tlenku węgla w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Akcja ma na celu otarcia do mieszkańców starszych i uboższych.

Program rozpoczęty przez Jarosława Raźnego przejął jako koordynujący Janusz Pasternak, radny i członek Zarządu Powiatu Krakowskiego. Honorowy patronat nad akcją objęli starosty krakowskiego Elżbieta Burtan i wicestarosta Wojciech Pogan. Działania nadal realizują strażacy z jednostek OSP w poszczególnych gminach.

Kampania w siedmiu gminach

Tegoroczna edycja kampanii Czadowa czujka czadu - mierzymy się z tlenkiem węgla w powiecie krakowskim objęła 7 gmin: Włączono w nią: OSP Grupa Ratownictwa Wysokościowego w Będkowicach, OSP Biskupice, OSP Czubrowice, OSP Iwanowice, OSP Rudawa, OSP Sieciechowice KSRG, OSP Tenczynek, OSP Wola Radziszowska i OSP Rzeplin. W realizacji i wskazaniu rodzin, do których powinny trafi czujki współpracują gminne ośrodki pomocy społecznej.

W 2024 r., czujki trafią do 108 domów na przełomie listopada i grudnia. Strażacy zadbają o właściwą edukację, żeby wśród domowników podnieść poziom wiedzy na temat zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla oraz sposobami powiadamiania służb ratowniczych.

Koncert na 110-lecie Orkiestry Korzkiew

Koncert Jubileuszowy Orkiestry Korzkiew. Jubilatka świętował...

O TYM SIĘ MÓWI. Wielki Kraków z poszerzonymi granicami miasta czy aglomeracja jak w Paryżu?

od 12 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska