Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siedem dni w Gorlickiem

Halina Gajda
fot. halina gajda
Co się działo w mieście, co się działo w gminie - skrót najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia.

Dotacja na naukę pływania
Miasto dostało 15 tysięcy złotych dotacji z na realizację projektu „Gorlickie pływanie”. Projekt jest częścią ministerialnego programu „Umiem pływać”, który zakłada systematyczny udział dzieci w zajęciach nauki pływania.

Znaleźli sponsorów, by było przyjemniej
Stowarzyszenie Miłośników Libuszy kolejny raz pokazało, że potrafi wiele. Tym razem znaleźli sponsorów na remont w bibliotece. Są nowe wykładziny na podłogach, a na jednej ze ścian estetyczna mozaika z kamienia. Zyskał też dom strażaka, a konkretnie wyposażenie wzbogaciło się o wazy i świeczniki.

W tym roku spotkanie z Verdim?
„Traviata” Giuseppe Verdiego zagości najpewniej w tym roku w stadninie w Regietowie. Doroczne spotkania z operą, oryginalne, bo nie ma przecież nigdzie indziej na świecie stadniny z operową sceną, są już naszą tradycją i co roku gromadzą setki fanów.

Sto tysięcy dla czytelników
Niemal sto tysięcy książek wypożyczyli w 2015 roku czytelnicy miejskiej biblioteki. Ci - wedle statystyk - odwiedzili bibliotekę prawie sześćdziesiąt tysięcy razy. Uczestniczyli też w ponad dziewięćdziesięciu spotkaniach i wydarzeniach organizowanych przez bibliotekę.

Rondo lub zmiana organizacji ruchu
Gmina Lipinki rozważa budowę ronda na skrzyżowaniu w Rozdzielu w stronę centrum Lipinek. Teraz wyjazd, szczególnie dla dużych samochodów czy choćby traktorów ze sprzętem rolniczym, stanowi nie lada wyzwanie. Wielokrotnie dochodziło tam do kolizji i wypadków. Nie dość, że podjazd jest stromy, to droga bardzo ruchliwa. By zmienić organizację ruchu, potrzeba jednak miejsca - o działkę postarała się gmina. Teraz Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie planuje przeprowadzić pomiary ruchu - potrzebne niejako do uzasadnienia celowości zmiany. Czesław Rakoczy, wójt gminy, zapowiada starania, by pomiar prowadzony był również nocą, gdy na drodze pojawiają się, i to w dużej liczbie, słowackie tiry przejeżdżające tranzytem.

Wypadek przy pracy w Kuźni
W nocy z piątku na sobotę do komendy policji w Gorlicach wpłynęło zawiadomienie o wypadku na terenie Kuźni. Szybko okazało się, że jeden z pracowników tak niefortunnie skierował trzymane w ręku narzędzie, że uderzyła w nie pracująca maszyna. Narzędzie wypadło mu z ręki i wbiło się w stopę. Pomocy rannemu udzielili ratownicy z pogotowia.

Chwila nieuwagi, stłuczka pewna
Trzystuzłotowy mandat wręczyli policjanci z drogówki kierowcy audi 80 z Krygu, który na ul. Bieckiej w Gorlicach nie ustąpił pierwszeństwa kierowcy peugeota. Oba auta czeka wizyta u blacharza.

Pożar w budynku sanatorium
Cztery zastępy straży pożarnej brały udział w akcji ratunkowej w budynku sanatorium Biawena w Wysowej. Okazało się, że ogień pojawił się w rozdzielni prądu. Na szczęście strażakom udało się zapanować nad żywiołem.

Sprawca „po użyciu” stracił prawo jazdy
Niecałe pół promila alkoholu miał kierowca mazdy z Grudnej Kępskiej zatrzymany przez drogówkę. Policjanci zabrali mu prawo jazdy. Czeka go sprawa sądowa.

Podzielili się z chorymi najcenniejszym z leków. Niektórzy po raz pierwszy w życiu
Ponad 30 osób uczestniczyło w akcji krwiodawstwa zorganizowanej w gorlickim Kromerze. Większość usiadła na fotelu po raz pierwszy. Młodzi krwiodawcy to głównie uczniowie klas maturalnych. Chętnym do podzielenia się z potrzebującymi tym najcenniejszym darem nie przeszkodził nawet odbywający się tego dnia… próbny egzamin maturalny z matematyki i wiedzy o społeczeństwie. Łącznie zarejestrowało się w punkcie krwiodawstwa 41 osób, ale po wstępnych badaniach i lekarskiej weryfikacji krew oddały 34 osoby. Zasób stacji krwiodawstwa powiększył się o ponad piętnaście litrów krwi. Uczniowie broni nie składają, kolejną akcję zapowiadają na jesień tego roku. Organizatorzy dziękują zarówno tym, którzy oddali honorowo swą krew, jak i tym, którzy z różnych niezależnych od siebie przyczyn zrobić tego nie mogli, choć bardzo chcieli. Akcję, od strony technicznej, poprowadziła gorlicka stacja krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Nasz człowiek na uniwersytecie
Jutro Jan Hyra, przewodnik po cerkwi w Kwiatoniu, poprowadzi wykład o historii Łemkowszczyzny i samej świątyni. Wszystko odbędzie się na Uniwersytecie Rzeszowskim, na wydziale turystyki i kulturoznawstwa. Wykładu wysłuchają zarówno studenci, jak i kadra profesorska.

Pomysł na dioramę wciąż w grze
Pomysł na budowę dioramy w Łużnej wciąż nie opuszcza wójta Kazimierza Kroka. Teraz, gdy cmentarz na Pustkach dostał Znak Dziedzictwa Europejskiego, widzi w niej szansę na rozwój turystyczny gminy. Główną przeszkodą jest koszt inwestycji: kilkadziesiąt milionów złotych. Wójt pokłada nadzieję w środkach unijnych.

Ogień pojawił się w kuchni

Kilka jednostek straży pożarnej wyruszyło na ratunek do płonącego mieszkania w bloku na ulicy Słonecznej. Ogień pojawił się w jednym z lokali na czwartym piętrze, w kuchni. Pożar na szczęście nie rozprzestrzenił się na inne pomieszczenia, nikt też nie został ranny.

Gościniec z gwiazdkami
Gościniec Jaśmin w Regietowie dostał dwie gwiazdki, a karczma odebrała właśnie tytuł jednej z najlepszych w kraju za styl, klimat i jedzenie. Karczma znalazła się na małopolskim szlaku karczm.

Kino objazdowe w Gorlicach
W piątek do Gorlic przyjedzie kino objazdowe. Stacjonarnego już nie mamy, więc to jedyna okazja, by obejrzeć film na dużym ekranie. Bogaty repertuar pozwoli każdemu kinomanowi przeżyć wiele wrażeń i dać się ponieść filmowym emocjom. Kasa kina czynna w piątek 22 stycznia od godziny 10:30 i w sobotę 23 stycznia od godziny 11. Do obejrzenia m.in.: „Bella i Sebastian 2”, „Słaba płeć?”, „Hotel Transylwania 2”, „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, „Pitbull”, „Nowe porządki”. Wszystkie seanse będą wyświetlane w Gorlickim Centrum Kultury.

Pieniądze dla strażaków i na ciepło
Związek Gmin Ziemi Gorlickiej złożył wniosek do urzędu marszałkowskiego o dofinansowanie inwestycji związanych z ochotniczymi strażami pożarnymi. Cały opiewa na sześć milionów złotych, a w puli do rozdania jest tylko 14 milionów. Szanse nie są wielkie, ale być może uda się zdobyć na część planowanych zadań, głównie na zakup wozów bojowych i samochodów do przewożenia wody pitnej. Związek walczy też o inne, znacznie większe pieniądze. Chodzi o termomodernizację budynków użyteczności publicznej we wszystkich gminach powiatu. Koszt całej inwestycji to około 35 milionów złotych. W sumie chodzi o 50 obiektów. Jeśli wniosek uzyska pozytywną ocenę po weryfikacji formalnej, staniemy do konkursu. Jest tak zbudowany, że pieniądze dostaną wszyscy albo nikt.

Jak to jest ze snycerstwem?
W sobotę w Dworze Karwacjanów niecodzienna okazja do nauki snycerstwa. Warsztaty poprowadzi Bogdan Kareł. By wziąć udział, nie potrzeba nic poza chęciami - drewno i narzędzia będą dostępne na miejscu. Z racji charakteru warsztatów liczba miejsc jest ograniczona. Więcej informacji pod numerem tel. 18 35 34 363 lub 601 411 590.

Spłonął budynek gospodarczy
Ponad czterdziestu strażaków walczyło z płonącym budynkiem gospodarczym. Spłonął cały, straty oszacowane zostały na około 8 tys. złotych. Według wstępnych ustaleń doszło do podpalenia.

Wojewódzka do remontu
Około trzech kilometrów drogi wojewódzkiej w Bednarce zostanie wyremontowanych dzięki pieniądzom przyznanym z budżetu marszałkowskiego. Droga, która prowadzi przez gminę Lipinki, wymagała modernizacji od dawna. Gmina do samego remontu nie dołoży, natomiast współfinansowała będzie budowę chodnika na odcinku od mostu do remizy OSP.

Remont za pół miliona złotych
Ponad pół miliona złotych ma kosztować przebudowa budynku socjalno-mieszkaniowego przy ul. Belna Dolna w Bieczu. Po zakończeniu modernizacji powstanie tam mieszkanie chronione, 4 mieszkania socjalne oraz pomieszczenie na potrzeby komitetu osiedlowego.

Powalczą o miliony dla Gorlickiego
- Co najmniej do maja przyjdzie nam poczekać na rozstrzygnięcie, ale jeśli się uda i dostaniemy pieniądze, będzie się z czego cieszyć - zapowiada Stanisław Kaszyk, prezes Lokalnej Grupy Działania Beskid Gorlicki. - Spora część tego, o co walczymy, zostanie przeznaczona na budowanie lokalnego rynku pracy - zapowiada. LGD przyzwyczaiła nas, że z jej pomocą można organizować nie tylko wielki rodzinny festyn, zrobić dobrą promocję lokalnego produktu czy regionu. Teraz chcą tworzyć miejsca pracy. - Jeśli dostaniemy pieniądze na utworzenie własnej firmy (do rozdania będzie kilka milionów złotych - przyp. red.), to wsparcie może sięgnąć nawet sześćdziesięciu tysięcy złotych bez konieczności zapewnienia wkładu własnego - dodaje prezes Kaszyk. Warunkiem otrzymania dotacji ma być zapewnienie, że firma będzie działała przez dwa kolejne lata. - Szacujemy, że w przypadku, gdy dostaniemy całą kwotę, o jaką się staramy, w pięciu kolejnych latach wesprzemy nawet sześćdziesiąt osób - wylicza. Walka o środki nie będzie jednak łatwa. Nie będzie można, tak jak to bywało wcześniej, na bieżąco usuwać ewentualnych braków czy błędów. Prezes jest optymistą. - Mamy naprawdę dobrze przygotowany wniosek - zapewnia.

Ścieżki rowerowe w partnerstwie
Gmina Biecz, jako partner wiodący oraz powiaty gorlicki, jasielski i krośnieński, gmina Klucze, makroregion Makovica i miasto Śvidnik, ubiegają się o dofinansowanie budowy ścieżek pieszo-rowerowych w ramach projektu Interreg - Magiczne Pogranicze. Projekt przeszedł już pozytywnie ocenę formalną. Wartość projektu opiewa na trzy miliony euro, dofinansowanie wyniesie 85 procent.

Podpalone papiery w bloku socjalnym
Podpalone śmieci w doniczce z kwiatem ustawionej w holu bloku socjalnego postawiły na nogi straż pożarną. Skończyło się na strachu, ale strażacy i tak sprawdzili cały budynek. Na szczęście nic nie znaleźli.

Święto Pierogów w sierpniu?

Słynny wakacyjny festyn wróci w tym roku do Libuszy. Wiadomo, że odbędzie się 6-7 sierpnia. Iwona Tumidajewicz, sołtyska wsi i główna organizatorka, zdradza jedynie, że będzie atrakcyjnie i z gwiazdorską muzyczną obsadą. Na razie nie chce wchodzić w szczegóły. Udało nam się od niej dowiedzieć, że pierwszy dzień będzie poświęcony... pierogom. To będzie pierwszy w powiecie Wielki Dzień Pieroga. Pierogowe warsztaty od A do Z poprowadzi Piekarnia Iwona. Będzie można nie tylko kosztować różne nadzienia, ale i podpytać, jak przyrządzają je fachowcy, co polecają, oraz poznać pierogowe nowinki.

Nowa karetka na wyposażeniu szpitala
Szpital zakupił nowy ambulans sanitarny dla zespołów ratownictwa medycznego. Kosztował ponad trzysta siedem tysięcy złotych. Zakup został dofinansowany z dotacji z budżetu wojewody małopolskiego. Wyniosła ona ponad dwieście siedemdziesiąt tysięcy złotych, została przyznana jeszcze w minionym roku. Resztę - prawie trzydzieści dwa tysiące - dołożył szpital z własnych pieniędzy. W ostatnim roku do lecznicy trafiły trzy nowe karetki. Zespoły ratownictwa medycznego stacjonują między innymi w Uściu Gorlickim, Bieczu.

Sposób na suszę dla dwóch wsi
Gmina Gorlice przygotowuje wniosek do programu przeciwdziałania skutkom suszy. Dotyczy on budowy wodociągu w Szymbarku, w przysiółkach Zamoście, Dół, Granica, w Stróżówce i dla ok. 45 domów w Bystrej. Dotacja wyniesie 50 procent kosztów, pozostałą kwotę gmina zamierza pozyskać z preferencyjnej pożyczki. Kolejny wniosek, również w sprawie budowy wodociągu, dotyczy Ropicy Polskiej, przysiółka Góra. Sieć ma zostać podłączona do około 170 domów.

Most na razie w fazie projektowania
Do końca lipca ma być gotowy projekt mostu w Szymbarku-Łęgach. Teraz gmina szuka pieniędzy na tę drogową inwestycję, na którą od dłuższego czasu oczekują mieszkańcy.

Przenosiny w wakacje
Gmina Gorlice planuje, że od sierpnia warsztaty terapii zajęciowej w Dominikowicach zostaną przeniesione do Bielanki do tamtejszego Domu Pracy Twórczej.

Gazeta Gorlicka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska