Siedem medali Małopolan w mistrzostwach Polski w karate kyokushin w Świnoujściu. Zdjęcia

Anna Lisowska
Anna Lisowska Okiem Sportowca
Trzy złote, jeden srebrne i trzy brązowe medale zdobyli reprezentanci małopolskich klubów podczas 50. mistrzostw Polski seniorów w karate kyokushin, które w sobotę odbyły się w Świnoujściu. W kata (formy) i kumite (walki) rywalizowało 116 zawodniczek i zawodników z 54 klubów.

Małopolski duet najlepszy

Na podium stanęli reprezentanci trzech małopolskich klubów: YMCA Kraków, Wielickiego Klubu Karate Kyokushinka i Tarnowskiego Klubu Sportowego Kyokushin Karate w Tarnowie. Martyna Kubik (Wielicki KKK) została uznana za najlepszą zawodniczkę, a Paweł Kubica (YMCA Kraków) za najlepszego zawodnika jubileuszowych mistrzostw kraju. Swoją bogatą kolekcję o kolejne złoto MP wzbogaciła najbardziej utytułowana małopolska zawodniczka ostatnich lat Anna Lisowska (YMCA Kraków).

Oficjalnego otwarcia MP dokonali prezydent Świnoujścia Paweł Sujka, prezes Polskiego Związku Karate Maciej Sokołowski, wiceprezes PZK Andrzej Drewniak z Krakowa i wiceprezes PZK Wacław Antoniak. Ponad 110 kierowników ośrodkow kyokushin otrzymało pamiątkowe medale 50-lecia polskiego kyokushin.

W ciągu pół wieku powstało 620 klubów członkowskich PZK, przez które przewinęło się ok. 600 tys. osób. W PZK wyszkoliło się ponad 1200 instruktorów kyokushin i 400 sędziów kyokushin, a 900 instruktorów zdało na stopnie mistrzowskie dan (czarne pasy). Reprezentanci Polski podczas mistrzostw świata i Europy zdobyli aż 320 medali.

Sędzią głównym MP był Andrzej Drewniak, sędzią technicznym Edward Urbańczyk, a sędzią koordynatorem Eugeniusz Dadzibug. Drużynowo w kalsyfikacji medalowej zwyciężył Wrocławski Klub im. Masutatsu Oyama przed Tarnogórskim Klubem Karate i YMCA Kraków. Wielicki KKK zajął dziewiąte-jedenaste miejsce.