Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sień kamienicy Pod Blachą przy krakowskim Rynku odzyskała swoje polichromie [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Sień kamienicy robi teraz wrażenie
Sień kamienicy robi teraz wrażenie Aneta Żurek
Malarskie dekoracje z XIX wieku zostały poddane pracom konserwatorskim i częściowo rekonstrukcyjnym. Jak informuje Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie, zakończyła się renowacja polichromii w sieni kamienicy Pod Blachą przy Rynku Głównym 29. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Wykonane prace konserwatorskie były kontynuacją robót prowadzonych w tej kamienicy w poprzednich latach. Efekty prac można obejrzeć w galerii zdjęć naszej fotoreporterki.

FLESZ - Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19

Zakończone niedawno tegoroczne zadanie obejmowało prace przy polichromiach z drugiej połowy XIX w., znajdujące się na sklepieniu i na ścianach sieni kamienicy. Malowidło na sklepieniu zostało ponadto podświetlone. Wartość prac wykonanych w 2020 roku to prawie 200 tys. złotych.

ZBK przypomina, że w 2019 r. w trakcie prac konserwatorskich na ścianach sieni odkryto polichromię imitującą okładzinę z ciosów kamiennych, a na sklepieniu dekorację w stylu pompejańskim, przedstawiającą groteskowe półpostacie w otoczeniu motywów roślinnych. Architektura sklepienia podkreślona jest z kolei pasami imitującymi profilowanie.

Dekoracja sieni stanowi kontynuację dekoracji klatki schodowej z czasu XIX-wiecznej przebudowy kamienicy. Tam także można zobaczyć polichromię z „ciosów kamiennych” oraz malowidło o motywach roślinnych wokół dolnego biegu schodów. Odkryta i poddana konserwacji dekoracja malarska klatki schodowej została wyeksponowana już wcześniej.

Kamienica Pod Blachą została zbudowana w XV w., następnie była wielokrotnie przebudowywana. Przez wieki jej właścicielami byli znamienici krakowianie m.in. kupcy, lekarze, przedsiębiorcy.

W XVI wieku kamienica należała m.in. do rodziny Fischauserów i wtedy właśnie jej dach został pokryty miedzianą blachą. Zapewne z powodu górującego nad innymi budynkami, pokrytego miedzianą blachą dachu, kamienica jako jedyna z mieszczańskiej zabudowy mieszkalnej Krakowa została zaznaczona na najsłynniejszym widoku miasta z lat 1603-05 i opisana jako „lapidea dicta sub aere” („kamienica zwana pod miedzią”). Więcej o historii kamienicy można znaleźć w jednym z odcinków cyklu #krakowheritage publikowanym na miejskim portalu krakow.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska