Wakacje na półmetku. Nie każdy chce jechać pod palmy, zwłaszcza że upałów doświadczamy w tym roku u siebie, więc ciepłe kraje nie są już jakoś szczególnie atrakcyjne. Został jeszcze miesiąc, okazuje się że intensywnie rozrywkowy. Co, gdzie, kiedy - oto wakacyjny rozkład jazdy!
1 sierpnia - muzyczny stadion sportowy
Na stadionie miejskim odbędzie się Summer Beat Festiwal. Na scenie muzycznie i międzynarodowo, ale wielką atrakcją będzie z pewnością zapowiadany festiwal lunaparków i karuzel najnowszej generacji. - Trudno w tej chwili precyzyjnie ocenić, ile sprzedaliśmy biletów - mówi Grzegorz Broda, organizator festiwalu. - Zakładamy jednak, że będzie w nim uczestniczyło około pięciu, sześciu tysięcy widzów.
2 sierpnia, park w rytmie łemkowsko-pogórzańskim
Po szaleństwach sobotniej nocy czas na chwilę odprężenia. W folkowym klimacie. W Parku Miejskim odbędzie się bowiem koncert znanej i lubianej Serenczy. - To będzie nasza twórcza interpretacja tradycji - mówi Roman Korbicz jeden z założycieli zespołu. - Zaprezentujemy nasz normalny repertuar, ale utwory poprzeplatane będą konkursami, quizami i prezentacjami zwyczajów weselnych naszego regionu - dodaje. Serencza znaczy szczęście, więc... - Chcemy dać widzom trochę tej radości, kilka chwil, o których można powiedzieć, że były dobre - kończy z uśmiechem.
7-9 sierpnia - kultowy festyn w Małym Krakowie
W Bieczu odbędzie się Libuski Piknik Wakacyjny. To propozycja dla tych, którzy wolą muzykę współczesną, lekką do słuchania w piknikowej atmosferze. Na scenie zaprezentują się artyści znani z radia i telewizji, Ewa Farna i Ewelina Lisowska, obok nich zagrają znane i lubiane zespoły lokalne. Nie zabraknie także zabawy w dyskotekowych rytmach.
- Jest to kontynuacja imprezy organizowanej już od kilku lat w Libuszy przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Libuskiej - relacjonuje Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza.Organizatorzy zaplanowali ciekawy program, obejmujący atrakcje zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, tj. pociąg strzała południa kursujący ze stacji pali BP do miasta, przelot balonem, planetarium, pokaz paralotni. Nie zabraknie także zabawy w dyskotekowych rytmach.
9 i 23 sierpnia - muzyka w cerkwi i kościele
Muzyka Zaklęta w Drewnie to cykl koncertów, które odbywają się w najpiękniejszych kościołach i cerkwiach regionu. Ma swoich zwolenników, ale do uczestnictwa zachęcamy szczególnie tych, którzy jeszcze nigdy na takim koncercie nie byli. Uwierzcie, zakochacie się!
Pierwsza okazja już 9 sierpnia. Wtedy to w kościele św. Michała Archanioła w Binarowej oktet wokalny Octava Ensemble, uznany przez krytyków muzycznych za jeden z najciekawszych zespołów wokalnych młodego pokolenia. Z kolei 23 sierpnia w cerkwi w Kwiatoniu wystąpi rodzinny duet na skrzypce i wiolonczelę, Maria Sławek i Małgorzata Kuziemska-Sławek.
13-16 sierpnia - coś dla melomanów i... rycerzy
Te cztery dni pod hasłem Kromer Festival i będą prawdziwą gratką dla melomanów. Każdy festiwalowy dzień poświęcony będzie jednej epoce w historii muzyki od średniowiecza po klasycyzm. W festiwalu wezmą udział muzycy, chór kameralny i orkiestra Capella Cracoviensis.
Biecki festiwal to nie tylko muzyka, bowiem w tym czasie zapowiada się również IV Turniej Rycerski o Mieszek Zbója Becza. Turniej organizuje Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej, a na ubitej ziemi do walki staną przedstawiciele bractw i zakonów rycerskich z wielu miast Polski. Będą również inne atrakcje, spacery z przewodnikiem po Bieczu, prelekcje czy też scenki teatralne nawiązujące do bieckiego kata.
- Nasz festiwal jest na ustach miłośników muzyki dawnej, którzy już zapowiedzieli swoją wizytę w Bieczu - cieszy się Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza. - Uroczystego otwarcia imprezy dokona prof. Małgorzata Omilanowska, minister kultury, a wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia jest bezpłatny.
21-23 sierpnia - ogniste, metalowe rumaki
Regietów będzie głośny, tym razem nie przez tętent hucułów, ale przez metalowe rumaki. Tutaj bowiem odbędzie się Międzynarodowy Zlot Motocykli Steel Horses Meeting. W tym roku odbędzie się już dwudziesty trzeci raz.
Do Regietowa przyjadą motocykliści z Polski, ale i Europy. Będzie co oglądać, bowiem wielu z nich hołduje kultowym markom, jak choćby Harley Davidson. W programie koncerty, między innymi zespołu Big Cyc, konkursy motocyklowe, widowiskowa parada żelaznych koni drogami Beskidu Niskiego. Będą całonocne dyskoteki i pokazy Gorących Zdyńskich Dziewczyn.