Skąd się wzięło ludobójstwo? Philippe Sands w...

  Skąd się wzięło ludobójstwo? Philippe Sands w Międzynarodowym Centrum Kultury

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Subik

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Skąd się wzięło ludobójstwo? Philippe Sands w Międzynarodowym Centrum Kultury
  Jaka jest geneza pojęć „ludobójstwo”, „zbrodnia przeciwko ludzkości” i jak wiąże się ona z przedwojennym Lwowem? Jak pisze się książki o nazistach, gdy samemu pochodzi się z rodziny doświadczonej przez Holokaust? Co wskrzesza, a co wymazuje pamięć trzeciego pokolenia ocalonych? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać w piątek, 7 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kultury przy Rynku Głownym 25 w Krakowie (godz. 18) podczas spotkania z Philippe’em Sandsem, wybitnym brytyjskim i francuskim profesorem prawa międzynarodowego, wielokrotnym obrońcą przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze, komentatorem CNN i BBC Word Service, a także autorem przetłumaczonej na ponad 20 języków książki „Powrót do Lwowa. O genezie ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości”.
  Skąd się wzięło ludobójstwo? Philippe Sands w Międzynarodowym Centrum Kultury
  Kiedy w 2010 r. zaproszono go do wygłoszenia wykładu we Lwowie, dostrzegł, ile tajemnic wiąże się z biografiami dwóch wybitnym przedwojennych prawników związanych z miastem – Herszem Lauterpachtem i Rafaelem Lemkinem, twórcami pojęć „ludobójstwo” i „zbrodnia przeciwko ludzkości”. Obaj studiowali na wydziale prawa Uniwersytetu Lwowskiego, który przed II wojną światową był najsilniejszy ośrodkiem jurydycznym w Polsce.

  Bohaterem Powrotu do Lwowa jest również Leon Buchholz, urodzony w 1904 roku we Lwowie dziadek autora, który po wojnie osiadł w Paryżu.
  W czasie pracy nad książką o lwowskim środowisku prawniczym Sands uświadomił sobie, jak mało wiedział nt. przeszłości swoje rodziny i w jaki wielu miejscach jego prywatna historia wiąże się z biografiami słynnych lwowskich prawników. Podczas spotkania w MCK prof. Sands opowie również o swojej nowej książce poświęconej Otto Wächterowi, nazistowskiemu gubernatorowi dystryktu Galicja.

  Rozmowę poprowadzi Żanna Słoniowska, polska pisarka o ukraińskich korzeniach, autorka nagradzanej powieści Dom z witrażem.

  Prof. Philippe Sands jest prawnikiem specjalizującym się w prawie międzynarodowym i profesorem prawa na University College w Londynie. Nauczał na New York University oraz jako profesor wizytujący na University of Toronto, University of Melbourne, a także na Université de Paris I. W roku 2003 uhonorowany został tytułem Queen’s Counsel.

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ????

  holoholo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Rozumiem, że to następny, który delikatnie przemyca, że to nie Niemcy mordowali tylko jacyś tajemniczy przybysze z przeszłości lub kosmosu zwani nazistami...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Świat może istnieć bez tytoniowego dymu!

  Świat może istnieć bez tytoniowego dymu!