Skąd się wzięło ludobójstwo? Philippe Sands w...

  Skąd się wzięło ludobójstwo? Philippe Sands w Międzynarodowym Centrum Kultury

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Subik

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Skąd się wzięło ludobójstwo? Philippe Sands w Międzynarodowym Centrum Kultury
  Jaka jest geneza pojęć „ludobójstwo”, „zbrodnia przeciwko ludzkości” i jak wiąże się ona z przedwojennym Lwowem? Jak pisze się książki o nazistach, gdy samemu pochodzi się z rodziny doświadczonej przez Holokaust? Co wskrzesza, a co wymazuje pamięć trzeciego pokolenia ocalonych? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać w piątek, 7 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kultury przy Rynku Głownym 25 w Krakowie (godz. 18) podczas spotkania z Philippe’em Sandsem, wybitnym brytyjskim i francuskim profesorem prawa międzynarodowego, wielokrotnym obrońcą przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze, komentatorem CNN i BBC Word Service, a także autorem przetłumaczonej na ponad 20 języków książki „Powrót do Lwowa. O genezie ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości”.
  Skąd się wzięło ludobójstwo? Philippe Sands w Międzynarodowym Centrum Kultury
  Kiedy w 2010 r. zaproszono go do wygłoszenia wykładu we Lwowie, dostrzegł, ile tajemnic wiąże się z biografiami dwóch wybitnym przedwojennych prawników związanych z miastem – Herszem Lauterpachtem i Rafaelem Lemkinem, twórcami pojęć „ludobójstwo” i „zbrodnia przeciwko ludzkości”. Obaj studiowali na wydziale prawa Uniwersytetu Lwowskiego, który przed II wojną światową był najsilniejszy ośrodkiem jurydycznym w Polsce.


  Bohaterem Powrotu do Lwowa jest również Leon Buchholz, urodzony w 1904 roku we Lwowie dziadek autora, który po wojnie osiadł w Paryżu. W czasie pracy nad książką o lwowskim środowisku prawniczym Sands uświadomił sobie, jak mało wiedział nt. przeszłości swoje rodziny i w jaki wielu miejscach jego prywatna historia wiąże się z biografiami słynnych lwowskich prawników. Podczas spotkania w MCK prof. Sands opowie również o swojej nowej książce poświęconej Otto Wächterowi, nazistowskiemu gubernatorowi dystryktu Galicja.

  Rozmowę poprowadzi Żanna Słoniowska, polska pisarka o ukraińskich korzeniach, autorka nagradzanej powieści Dom z witrażem.

  Prof. Philippe Sands jest prawnikiem specjalizującym się w prawie międzynarodowym i profesorem prawa na University College w Londynie. Nauczał na New York University oraz jako profesor wizytujący na University of Toronto, University of Melbourne, a także na Université de Paris I. W roku 2003 uhonorowany został tytułem Queen’s Counsel.

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ????

  holoholo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Rozumiem, że to następny, który delikatnie przemyca, że to nie Niemcy mordowali tylko jacyś tajemniczy przybysze z przeszłości lub kosmosu zwani nazistami...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Gazety Krakowskiej

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Gazety Krakowskiej

  Szukamy maluchów na okładkę

  Szukamy maluchów na okładkę "Gazety Krakowskiej" [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych!

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych!

  Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu

  Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu