Kiedy w 2010 r. zaproszono go do wygłoszenia wykładu we Lwowie, dostrzegł, ile tajemnic wiąże się z biografiami dwóch wybitnym przedwojennych prawników związanych z miastem – Herszem Lauterpachtem i Rafaelem Lemkinem, twórcami pojęć „ludobójstwo” i „zbrodnia przeciwko ludzkości”. Obaj studiowali na wydziale prawa Uniwersytetu Lwowskiego, który przed II wojną światową był najsilniejszy ośrodkiem jurydycznym w Polsce.
Bohaterem Powrotu do Lwowa jest również Leon Buchholz, urodzony w 1904 roku we Lwowie dziadek autora, który po wojnie osiadł w Paryżu. W czasie pracy nad książką o lwowskim środowisku prawniczym Sands uświadomił sobie, jak mało wiedział nt. przeszłości swoje rodziny i w jaki wielu miejscach jego prywatna historia wiąże się z biografiami słynnych lwowskich prawników. Podczas spotkania w MCK prof. Sands opowie również o swojej nowej książce poświęconej Otto Wächterowi, nazistowskiemu gubernatorowi dystryktu Galicja.
Rozmowę poprowadzi Żanna Słoniowska, polska pisarka o ukraińskich korzeniach, autorka nagradzanej powieści Dom z witrażem.
Prof. Philippe Sands jest prawnikiem specjalizującym się w prawie międzynarodowym i profesorem prawa na University College w Londynie. Nauczał na New York University oraz jako profesor wizytujący na University of Toronto, University of Melbourne, a także na Université de Paris I. W roku 2003 uhonorowany został tytułem Queen’s Counsel.