Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rektorzy uczelni zdecydowanie za realizacją małopolskiej uchwały antysmogowej, a przeciwko jej łagodzeniu oraz odkładaniu w czasie

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
„Tylko pełne i konsekwentne wdrożenie uchwały antysmogowej pozwoli Małopolsce uwolnić się od problemu zanieczyszczeń powietrza. Nie ma naszej akceptacji dla łagodzenia oraz odkładania w czasie tych przepisów.Za takie opóźnienia zapłacimy wszyscy naszym zdrowiem” – napisali jasno i jednoznacznie członkowie Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa we wspólnym stanowisku w sprawie Koalicji na Rzecz Czystego Powietrza.
„Tylko pełne i konsekwentne wdrożenie uchwały antysmogowej pozwoli Małopolsce uwolnić się od problemu zanieczyszczeń powietrza. Nie ma naszej akceptacji dla łagodzenia oraz odkładania w czasie tych przepisów.Za takie opóźnienia zapłacimy wszyscy naszym zdrowiem” – napisali jasno i jednoznacznie członkowie Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa we wspólnym stanowisku w sprawie Koalicji na Rzecz Czystego Powietrza. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
„Tylko pełne i konsekwentne wdrożenie uchwały antysmogowej pozwoli Małopolsce uwolnić się od problemu zanieczyszczeń powietrza. Nie ma naszej akceptacji dla łagodzenia oraz odkładania w czasie tych przepisów. Za takie opóźnienia zapłacimy wszyscy naszym zdrowiem” – napisali jasno i jednoznacznie członkowie Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa we wspólnym stanowisku w sprawie Koalicji na Rzecz Czystego Powietrza. Stanowczo wypowiedzieli się w ten sposób przeciwko propozycjom i żądaniom kierowanym w ostatnim czasie do małopolskiego Sejmiku ze strony części samorządowców oraz lobbystów paliw stałych. Pisaliśmy o tym ostatnio szeroko jako pierwsi.

„Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z potężnych wyzwań dla Województwa Małopolskiego. Zły stan powietrza powoduje pogorszenie kondycji zdrowotnej mieszkańców Małopolski, przyczynia się do rozwoju chorób układu górnych dróg oddechowych, chorób układu krążenia, nowotworów oraz przedwczesnych zgonów. Jakość powietrza znacząco odbiegająca od standardów Światowej Organizacji Zdrowia nie pozostaje też bez wpływu na rozwój gospodarczy naszego regionu powodując spadek jego atrakcyjności jako miejsca do lokowania biznesów” – czytamy w stanowisku rektorów krakowskich uczelni.

Krakowscy rektorzy przypominają, że w ostatnich latach podjęto szereg działań mających zmniejszyć poziom zanieczyszczenia powietrza. „Szczególnie wyraźna poprawa odnotowana została w Krakowie, gdzie od 1 września 2019 r. obowiązuje uchwała antysmogowa. Od 1 stycznia 2023 r. na terenie całego województwa małopolskiego wchodzą w życie postanowienia uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego zakazujące stosowania pozaklasowych urządzeń na paliwa stałe - węgiel, drewno, pellet drzewny oraz paliw, które nie spełniają wyznaczonych kryteriów jakościowych. To pierwszy tak ważny krok obejmujący teren całego województwa” – podkreślają rektorzy szkół wyższych w Krakowie.

„Apelujemy o konsekwentne wdrożenie tych ważnych przepisów, dotarcie do mieszkańców z informacją o uchwale antysmogowej, wsparcie przy pozyskaniu dotacji na wymianę starych, nieekologicznych form ogrzewania oraz na poprawę efektywności energetycznej domów, która pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, co jest szczególnie ważne w czasie szybko rosnących cen energii” – czytamy w stanowisku Kolegium Rektorów.

Nie cofamy się! Ekonomia idzie tu w parze z ekologią i bezpieczeństwem Małopolski i Małopolan

W środę 29 czerwca 2022 r., z inicjatywy prof. Stanisława Mazura, rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, reprezentującego Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa, odbędzie się spotkanie podczas którego podpisany zostanie oficjalny apel do władz samorządowych województwa małopolskiego.

- Mam nadzieję, że ta inicjatywa uświadomi samorządowi województwa, iż nie powinniśmy się cofać w walce o czyste powietrze, lecz przyspieszyć działania, które pomogą przeprowadzić w Małopolsce konieczną transformację energetyczną. „NIE COFAJMY SIĘ” – podkreśla profesor Stanisław Mazur, który uczestniczył w zeszłym tygodniu w 17. Forum Przedsiębiorców Małopolski zorganizowanym przez Dziennik Polski i Gazetę Krakowską.

Rektor UEK podkreślił wówczas, że proces transformacji energetycznej będzie bardzo bolesny i kosztowny, ale musimy go konsekwentnie przeprowadzić – udzielając odpowiedniego wsparcia najsłabszym i najuboższym – bo to nie tylko pozwoli nam chronić zdrowie Małopolan, ale i wyzwolić się z uzależnienia od paliw kopalnych i opartego na nim geopolitycznego szantażu Rosji. Docelowo wszyscy na tym skorzystamy gospodarczo, rozwijając nowoczesne technologie pozwalające pozyskiwać czystą i tanią energię.

- Ekologia idzie tu zatem w parze z ekonomią oraz tak ważnym dziś bezpieczeństwem energetycznym kraju, regionu i wszystkich mieszkańców – podkreśla rektor UEK.

Koalicja na rzecz Czystego Powietrza powalczy z zakusami części radnych w Sejmiku

Stanowisko Rektorów zamierzą poprzeć pisemnie m.in. Paweł Ścigalski - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza, Prof. Monika Wojtaszek-Dziadusz - Przedstawicielka Polskiego Alarmu Smogowego, Prof. Tomasz Grodzicki - Prorektor ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Piotr Laszczak - Global Assurance Manager, Członek Zarządu Shell Polska, Monika Mostowik- Wanat – Dyrektor ds. personalnych, Hitachi Vantara Polska, Maciej Korab - Porozumienie Samorządów Studenckich Uczelni Krakowa, liderzy ABSL, czyli największych korporacji świadczących usługi dla biznesu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska