MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Forum Przedsiębiorców Małopolski już 18 czerwca. KARIERA 360˚. Na szczycie zawsze znajdzie się miejsce!

Marek Długopolski
Marek Długopolski
Podczas Forum Przedsiębiorców Małopolski, goszcząc doborowe grono ekspertów, zastanowimy się nad przyszłością rynku pracy, nad tym co może przynieść nam automatyzacja, komputeryzacja, robotyzacja, a także rozwój sztucznej inteligencji
Podczas Forum Przedsiębiorców Małopolski, goszcząc doborowe grono ekspertów, zastanowimy się nad przyszłością rynku pracy, nad tym co może przynieść nam automatyzacja, komputeryzacja, robotyzacja, a także rozwój sztucznej inteligencji 123rf
„Jeśli chcesz być tam, gdzie nigdy nie byłeś, musisz iść drogą, którą nigdy nie szedłeś. Jeśli chcesz osiągnąć to, czego nigdy nie miałeś, musisz robić to, czego nigdy nie robiłeś” – stwierdził niegdyś Dominick Coniguliaro, technik budowlany, który zapałał wielką miłością do fotografii. On wybrał, rzucił się w otchłań nieznanego świata, i wygrał. My właściwie nie mamy już wyboru. Chcemy czy nie chcemy, „musimy robić to, czego nigdy nie robiliśmy”. I o tym właśnie będziemy rozmawiać w doborowym gronie ekspertów podczas 21. Forum Przedsiębiorców Małopolski. 18 czerwca zapraszamy Państwa do Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Dlaczego właściwie nie mamy wyboru? Ano dlatego, że tych ścieżek, które doskonale znamy, jest coraz mniej na świecie i w Małopolsce. Odchodzą w przeszłość. Po cichu, niezauważalnie, bez fajerwerków. Giną pod kołami pędzącego z szaloną prędkością świata, zmiatane są z areny dziejów przez lawinę globalizacji i rozpychającej się łokciami sztucznej inteligencji. Co nam więc pozostaje, by przetrwać na tej niepewnej, wyboistej, coraz węższej i bardziej stromej, już nawet nie drodze, a ścieżce?
Tylko permanentna nauka, i nadzieja, że podołamy nowym wyzwaniom, już nawet nie czwartej, ale piątej, szóstej, a może i siódmej rewolucji przemysłowej.

Wybór drogi kariery… Jak gra w ruletkę?

Jaką zatem profesję wybrać? Skoro spece od zatrudnienia już teraz wieszczą, że większość zawodów, które znamy zniknie z tego świata za lat kilka, może kilkanaście, a niektóre nawet za kilka miesięcy. Wprawdzie ich miejsce zajmą nowe profesje, najczęściej takie, o których w tej chwili nie mamy bladego pojęcia. Nie tylko nie znamy ich nazw, ale nawet nie potrafimy sobie wyobrazić jakich umiejętności będą od nas wymagały.
 
Jak zatem przygotować się na te rewolucyjne zmiany? Czym w tym świecie jest kariera? Czy w dobie sztucznej inteligencji, humanoidalnych robotów czy kwantowych komputerów, to wciąż słownikowe „zdobywanie coraz wyższej pozycji w jakimś zawodzie lub w jakiejś dziedzinie”, a może nieco bardziej skromne określenie, oznaczające „przebieg pracy zawodowej w ciągu całego życia”?

Na wszystkie te pytania postarają się odpowiedzieć goście już 21. Forum Przedsiębiorców Małopolski „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”, właściciele wielkich przedsiębiorstw i wizjonerzy z budzących się do życia innowacyjnych start-upów, eksperci zajmujący się rynkiem pracy, sztuczną inteligencją oraz szefowie firm wytyczający nowe kierunki rozwoju świata i Małopolski. Zapraszamy na Forum Przedsiębiorców Małopolski. Udział jest bezpłatny, ale ilość miejsc ograniczona.

Forum Przedsiębiorców Małopolski. Nasi goście – liderzy sukcesu

  • Marcin Warwas, wiceprezes zarządu Comarch SA. Jest absolwentem Telekomunikacji w Akademii Górniczo-Hutniczej. Pracę w firmie rozpoczął w 1996 r. Objął wtedy stanowisko członka zarządu Comarch Systemy Sieciowe. Od 2007 r. pełni funkcję dyrektora sektora usług, jest też członkiem zarządu Comarch SA.
  • Krzysztof Marzec, CEO w DevaGroup. W branży SEM od 2005 r. Trener SEO, Google Ads & Analytics, prowadził szkolenia dla agencji i domów mediowych bezpośrednio na zlecenie Google, szkolił w Akademii Google Partners. Autor trzech książek, ponad setki artykułów i wysoko ocenianych kursów on-line. Wykładowca m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Wyższej Szkoły Europejskiej im. Józefa Tischnera. Pracował m.in. dla: Allegro.pl, Shoper.pl, Conrad.pl, Interia.pl, Grupa RMF czy Wydawnictwa Bauer. Agencja DevaGroup posiada prestiżowe tytuły: Partner Google Premier i Google Rising Star.
  • Małgorzata Hadwiczak, dyrektor katowickiego oddziału ASTOR, lider ds. rozwoju i edukacji 4.0. Krakowski ASTOR to wiodąca firma na rynku automatyzacji, robotyzacji oraz cyfryzacji procesów produkcyjnych i intralogistycznych w polskim przemyśle. Prowadzi polskich przedsiębiorców do przemysłu przyszłości, w obszary, których inni jeszcze nie dostrzegają.
  • dr hab. Krzysztof Machaczka, prof. UEK. Dyrektor Departamentu Marki i Komunikacji w Katedrze Zarządzania Międzynarodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny jest m.in. za kreowanie i ochronę wartości niematerialnych uniwersytetu oraz formułowanie i realizację strategii rozwoju marki UEK i promocję uczelni.
  • dr hab. inż. Jerzy Mikosz, prof. PK. Kierownik Katedry Technologii Środowiskowych na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej. Jest absolwentem Politechniki Krakowskiej oraz University of Texas w Austin. Jego zainteresowania badawcze obejmują mikrozanieczyszczenia obecne w wodzie i ściekach komunalnych, w tym mikroplastiki.
  • Piotr Natkański, dyrektor Biura Rozwoju i Relacji Biznesowych w Departamencie Gwarancji i Poręczeń Banku Gospodarstwa Krajowego. Ekspert z zakresu instrumentów finansowych UE ze szczególnym uwzględnieniem produktów gwarancyjnych dla sektora MŚP. Specjalizuje się w obszarze projektowania i sprzedaży oferty gwarancyjnej BGK w ramach współpracy z sektorem rządowym oraz instytucjami finansowanymi takimi jak banki, faktorzy, leasingodawcy.
  • dr Marcin Sala-Szczypiński, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie. Z powołania dydaktyk. Był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Ekonomicznego, Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, a obecnie Uniwersytetu Pedagogicznego. Bardzo chętnie uczestniczy w programach edukacji prawnej.
  • Patrycja Kubiesa, członek Zarządu Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Ścieżkę zawodową w doradztwie podatkowym zdobywała w środowisku międzynarodowej korporacji na stanowisku kierowniczym, gdzie była odpowiedzialna za całokształt procesów finansowych spółek grupy, udział w procesach due diligence, M&A. Absolwentka finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz studiów podyplomowych na Wydziale zarządzania AGH w Krakowie. Członek zwyczajny Stowarzyszenia Księgowych w Polsce przy oddziale krakowskim.
  • Jerzy Kopeć, dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Odpowiedzialny za majątek, rozwój firm z udziałem województwa oraz rozwój gospodarczy i innowacyjność. Nadzoruje prace związane z aktualizacją i wdrażaniem Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Małopolskiego 2030 oraz inteligentnych specjalizacji, w tym polityk sektorowych, takich jak rozwój łańcucha wartości w obszarze rozwoju i wykorzystania technologii wodorowych. Koordynuje prace Regionalnej Grupy Roboczej ds. Rozwoju Technologii Wodorowych. Członek Zarządu Inicjatywy Vanguard, odpowiedzialny za projekt „Zaawansowana produkcja energetyczna do zastosowań związanych z energią w trudnych warunkach”. Doświadczony menedżer w różnych sektorach gospodarki.
  • dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK. Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Autor i współautor ponad 230 publikacji naukowych dotyczących problematyki metod organizacji i zarządzania, nowych koncepcji zarządzania, efektywności organizacyjnej, systemów wynagrodzeń, zarządzania informacjami.

Przyszłość małopolskiego rynku pracy

Podczas naszego spotkania, goszcząc tak doborowe grono ekspertów, zastanowimy się nad przyszłością rynku pracy, nad tym co może przynieść nam automatyzacja, komputeryzacja, robotyzacja, a także rozwój sztucznej inteligencji. Wskażemy jakie umiejętności trzeba rozwijać – na różnych poziomach i szczeblach kariery – by odnaleźć się w coraz bardziej skomplikowanym świecie „Przywództwa 360°”.

Postaramy się również odpowiedzieć na pytania, co oznacza zintegrowane podejście do zarządzania zespołem, czym jest dywersyfikacja umiejętności oraz elastyczne portfolio zawodowe w świecie wolnych strzelców, pracy zdalnej oraz gig economy. Czy lider to wciąż mentor i coach, a może już coś więcej?

Zajmiemy się sprawami globalnymi, ale także lokalnymi, krakowskimi i małopolskimi. Będziemy się zastanawiać nad tym jak dostosować ofertę edukacyjną małopolskich szkół i uczelni, aby ich absolwenci bez trudu odnaleźli się na zupełnie nowych ścieżkach kariery, by sięgnęli wyżyn na zawodowej drodze. To oznacza też ścisłą współpracę między małopolskimi uczelniami, przedsiębiorstwami i firmami – tymi małymi, średnimi, ale również globalnymi koncernami, których w Małopolsce nie brakuje, a które niepostrzeżenie wytyczają właśnie nowe ścieżki karier przyszłych pokoleń Małopolan.

Rynek pracy 4.0

Rynek pracy, to nie tylko innowacyjne rozwiązania informatyczne i technologie, ale także budowanie specjalnego ekosystemu i transferu technologii, także w tak ważnej dla Małopolski turystyce oraz wykorzystanie regionalnego potencjału kulturowego i przyrodniczego. Kształtowanie „Karier 360o” to również branie pod uwagę działań związanych z ochroną środowiska, odnawialnymi źródłami energii, zrównoważonym rozwojem, ale także… kulturą.

Nowy świat karier czeka nas praktycznie w każdym sektorze gospodarki. Błyskawicznie zmieniają się branże związane z IT, ale również wydawałoby się tak niezmienne zawody jak… robotnik budowlany, spawacz, mechanik czy opiekun osób starszych. 
O „Karierze 360° będziemy rozmawiać w miejscu wyjątkowym, wizjonerskim i zarazem symbolicznym. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie daje nadzieję, że człowiek, wznosząc się na wyżyny myśli technicznej i innowacyjnych rozwiązań, wciąż pozostaje sobą.

Wybierając ścieżkę kariery musimy pamiętać, że – jak mawiał Daniel Webster – „na szczycie zawsze znajdzie się miejsce”. Jednak, aby osiągnąć sukces trzeba najpierw na ten szczyt się wspiąć. Forum Przedsiębiorców Małopolski jest właśnie po to, aby ułatwić tę wspinaczkę, pokazać drogę na szczyt!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Forum Przedsiębiorców Małopolski już 18 czerwca. KARIERA 360˚. Na szczycie zawsze znajdzie się miejsce! - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska