Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skandaliczna omyłka. Pogrzeb "Jura" został przełożony

Redakcja
Zbigniew Paliwoda "Jur" zmarł 20 grudnia
Zbigniew Paliwoda "Jur" zmarł 20 grudnia Fot.Adam Wojnar
Uroczystości pogrzebowe śp. mjr. Zbigniewa Paliwody zaplanowane na 28 grudnia br. na Cmentarzu Batowickim w Krakowie nie odbędą się - podał krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Przyczyną jest omyłkowa zamiana ciała.

Okazało się, że w trumnie, która miała zostać złożona do grobu jest inne ciało. Dzień przed pogrzebem, synowie zmarłego udali się do przedsiębiorstwa usług komunalnych, gdzie miało znajdować się ciało ich ojca. Tam okazało się, że zwłoki, które im pokazano, to inny mężczyzna.

- Były to zwłoki mężczyzny, który zmarł w tym samym szpitalu, w tym samym czasie - zaznacz prokurator Krzysztof Dratwa, p.o. rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Okazało się, że zwłoki Paliwody zostały wcześniej omyłkowo spopielone i pochowane dzień przed wigilią.

Prokuratura wszczęła już dochodzenie. - Przesłuchano już członków obu rodzin, a także pracowników szpitala i przedsiębiorstwa pogrzebowego - mówi prok. Dratwa. Prawdopodobnie to w tym ostatnim doszło do omyłki.

Dochodzenie prowadzi Prokuratura Rejonowa Kraków Śródmieście Wschód. - Dochodzenie jest prowadzone z art. 262 kk, dotyczącego znieważenia zwłok. Za taki czyn grozi do 2 lat więzienia - dodaje prok. Dratwa.

Zbigniew Paliwoda ps. „Jur” zmarł 20 grudnia 2016 r.

____________________________

Kim był Zbigniew Paliwoda?

Urodził się 4 października 1929 r. w Krakowie. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej, a po jej zakończeniu walczył w 6. „krakowskiej” kompanii Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”, dowodzonego przez Józefa Kurasia „Ognia”. W konspiracji używał pseudonimu „Jur”. W tym czasie pracował jako strażnik Służby Ochrony Kolei. Uczestniczył m.in. w brawurowej akcji rozbicia więzienia św. Michała w Krakowie, przeprowadzonej w dniu 18 sierpnia 1946 r. pod rozkazami Jana Janusza „Siekiery”. Niedługo po tym wydarzeniu został aresztowany przez WUBP w Krakowie. Był sądzony przez WSR w Krakowie. Wobec przynależności do oddziału partyzanckiego i działalności z tym związanej groziła mu kara śmierci (art. 118§3 KKWP). Wyrokiem WSR w Krakowie z 11 stycznia 1947 r. został jednak uniewinniony z braku wystarczającej ilości dowodów. W późniejszym czasie pracował w Spółdzielni Pracy „Wiertnik” w Krakowie.

Był ostatnim żyjącym uczestnikiem akcji rozbicia więzienia św. Michała w Krakowie. Przez lata zajmował się sprawami kombatantów z okresu podziemia wojennego i powojennego. Był niestrudzonym uczestnikiem spotkań z młodzieżą. Pomimo nasilających się kłopotów ze zdrowiem wciąż uczestniczył w przywracaniu pamięci o żołnierzach powojennego podziemia. O nich i o swoim doświadczeniu wielokrotnie opowiadał uczestnikom rajdów edukacyjno-historycznych szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Ognia”.

Dał wyraz przywiązania do tradycji walk Polaków o wolność Ojczyzny, kładąc przy tym nacisk na wychowanie do wartości i formowanie odpowiedzialnych obywateli – świadomych współuczestnictwa w kształtowaniu własnego państwa.

Laureat nagrody „Świadek Historii” (2014), uhonorowany „Sygnetem Niepodległości” (2015), odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2015).

O nowo wyznaczonym terminie poinformujemy w komunikacie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska