Składać wniosek o emeryturę już teraz: 17.08.2021. A może czekać? 4 na 10 Polaków po osiągnięciu wieku emerytalnego ma w planach dalej pracę

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Sporo osób pewnie chciałoby jak najszybciej przejść na emeryturę. Ale często słysząc o bardzo niskich świadczeniach, zmieniają zdanie.
Sporo osób pewnie chciałoby jak najszybciej przejść na emeryturę. Ale często słysząc o bardzo niskich świadczeniach, zmieniają zdanie. Anna Kaczmarz / Polska Press
Prawie 40% rodaków zamierza pracować zawodowo po osiągnięciu wieku emerytalnego. Chęć kontynuowania kariery deklarują głównie osoby posiadające wykształcenie średnie lub wyższe, a także uzyskujące miesięczne dochody na poziomie 7000-8999 zł netto.

Jednak niewiele mniejsza jest grupa, która nie ma takich planów. Natomiast niemal co trzeci badany jest niezdecydowany. Do tego widać, że wśród Polaków będących powyżej 60. roku życia przeważają osoby niezainteresowane dalszą aktywnością na rynku pracy. W pozostałych przedziałach wiekowych sytuacja jest wręcz odwrotna.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland, 37,7% Polaków zamierza pracować zawodowo po osiągnieciu wieku emerytalnego. 30,3% ankietowanych nie ma takich planów, a 32% nie zajmuje stanowiska w tej sprawie. Według prof. Pawła Wojciechowskiego, wiceprezydenta i głównego ekonomisty Pracodawców RP, nieco zaskakujący jest wysoki odsetek rodaków deklarujących chęć pracy. Dziwi to zwłaszcza w porównaniu z danymi, z których wynika, że mniej niż 10% osób kontynuuje aktywność zawodową przez ponad rok. Najczęściej wybieraną strategią jest jak najszybsze przejście na emeryturę, a na drugim miejscu – dorabianie na emeryturze.

Kliknij w ten tekst a poznasz szczegółowe wyliczenia dotyczące podatku dochodowego oraz składki zdrowotnej i porównanie obciążeń sumarycznych teraz i po zmianach.

Emerytury głodowe więc zmieniają zdanie

– Sporo osób pewnie chciałoby jak najszybciej przejść na emeryturę. Ale często słysząc o bardzo niskich świadczeniach, zmieniają zdanie. Wiedzą, że rezygnacja z pracy może być dla nich bolesna. W związku z tym trochę boją się podjąć decyzję, dlatego czekają. I stąd jest ta niepewność w odpowiedziach – komentuje prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce.

Jak zaznacza prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, może zwiększać się liczba emerytów, którzy nadal chcą i mogą być aktywni zawodowo. Największym ograniczeniem dla osób starszych jest wysiłek fizyczny. Organizm po prostu odmawia posłuszeństwa. Na szczęście wskutek rozwoju nowych technologii przybywa stanowisk pracy, które nie wymagają wielkiego wysiłku fizycznego, co zwiększa możliwości zawodowej aktywizacji emerytów. Ważne jest zarazem, aby przepisy prawa temu sprzyjały. Stąd też w rządowym programie Polski Ład pojawiają się zapowiedzi ulg podatkowych i innych zachęt dla emerytów podejmujących pracę.

Kto może poruszać się po pasach e-TOLLPasami tymi mogą poruszać się użytkownicy systemu e-TOLL, systemu viaTOLL, lub posiadający spersonalizowane urządzenie viaAUTO i viaBOX. Kierowcy pojazdów lekkich (o łącznej DMC nieprzekraczającej 3,5 tony) mogą opłacać przejazdy w nowym systemie po zarejestrowaniu się na stronie etoll.gov.pl i pobraniu aplikacji mobilnej e-TOLL PL.[b] Aplikację  można bezpłatnie pobrać w Google Play lub AppStore.

WAŻNE dla poruszających się po autostradach A2 i A4. System ...

Demotywatory robią swoje

– Do systemu emerytalnego wprowadzono silne demotywatory, takie jak 13. i 14. One zachęcają do szybkiego przechodzenia na emeryturę, ponieważ nikt nie chce stracić tych dodatkowych nieekwiwalentnych bonusów. Przyszli emeryci być może nie kalkulują precyzyjnie konsekwencji swoich decyzji. Wiedzą, że kontynuacja pracy o rok oznacza utratę 12 wypłat emerytur plus przynajmniej dodatkowo 13. A z obliczeń wykonanych wspólnie z dr. Tomaszem Lasockim wynika, że struktura korzyści z dodatkowego roku pracy daje o ok. 17% wyższe świadczenie – dodaje prof. Wojciechowski.
Uwzględniając wiek respondentów, tylko w grupie mających 60 lat i więcej przeważają osoby, które nie zamierzają pracować zawodowo po osiągnieciu wieku emerytalnego. Taką postawę deklaruje 59,3% badanych. Z kolei 25,4% wyraża chęć dalszej pracy, a 15,3% nie zajmuje stanowiska w tej sprawie. Natomiast patrząc na miesięczne dochody netto, dalszą aktywność zawodową planują przede wszystkim osoby uzyskujące 7000-8999 zł. 57,1% ankietowanych z tej grupy ma taki zamiar. Następne miejsce należy do rodaków z dochodami 5000-6999 zł – 52,9%.

WARTE POLECENIA. Kliknij i przeczytaj!

Lepsza płaca i ciekawsza praca

– Osoby zarabiające lepiej zazwyczaj mają ciekawszą pracę, mniej wyczerpującą fizycznie. Są więc skłonne dłużej pracować i zwiększyć swoją emeryturę. Natomiast ludzie z najniższymi dochodami liczą na to, że uzyskają gwarantowaną emeryturę minimalną. A to oznacza, że zupełnie nie opłaca im się dłużej pracować, zwłaszcza jeśli praca nie daje im satysfakcji. Później ewentualnie mogą wyjść na ulice, żeby domagać się podwyższenia minimalnego świadczenia – stwierdza prof. Witold Orłowski.
Z badania również wychodzi, że wśród respondentów z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym przeważają osoby, które nie zamierzają pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Natomiast odwrotnie jest w gronie badanych z wykształceniem średnim i wyższym.
– Osoby z niskim wykształceniem, zwłaszcza podstawowym, często wykonują prace, które są związane z wysiłkiem fizycznym. Przeważnie chcą jak najszybciej przejść na emeryturę. Ta grupa ma więcej ograniczeń w aktywizacji zawodowej. Natomiast w związku z rosnącą w Polsce liczbą osób z wyższym wykształceniem, można zakładać, że stopniowo zacznie przybywać seniorów zainteresowanych dalszą aktywnością zawodową. Dotyczy to zwłaszcza pracujących intelektualnie. Podejmowaniu przez emerytów decyzji o dalszej pracy mogą sprzyjać też rosnące możliwości i popularność pracy zdalnej, przynajmniej w niektórych przedsiębiorstwach, instytucjach czy branżach – dodaje prezes PTE.

TEMATY DNIA. Kliknij i przeczytaj!

Analizując miejsce zamieszkania respondentów, tylko w jednym przypadku widać więcej osób, które nie zamierzają pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. To dotyczy mieszkańców wsi i miejscowości liczących do 5 tys. mieszkańców. Deklaracje na „nie” stanowią 34,9% odpowiedzi, a na „tak” – 32,3%. Niezdecydowanych jest 32,8%.

Szczegółowe wyliczenia dla przedsiębiorcy z dochodem rocznym 100 tysięcy i 60 tysięcy złotych rocznie poznasz, klikając w ten tekst

– W mniejszych miejscowościach jest większy odsetek osób pracujących fizycznie, np. w rolnictwie czy budownictwie, a także w drobnych usługach niż w administracji czy szkolnictwie wyższym. Ponadto więcej osób zarabia na kontraktach nietypowych, co oznacza inne oskładkowanie w działalności gospodarczej rolniczej i pozarolniczej. Tam też jest nieco wyższe bezrobocie – dodaje główny ekonomista Pracodawców RP.
Z kolei analizując preferencje polityczne, można stwierdzić, że pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego deklarują głównie wyborcy Koalicji Obywatelskiej – 42,5% oraz Lewicy – 41,6%. Na drugim końcu zestawienia mamy PSL-KP – 21%. Natomiast wynik ankietowanych, którzy nie wskazali żadnego z 7 wymienionych w badaniu ugrupowań, wynosi 44%.

Źródło: MondayNews

Wyniki pochodzą z badania przeprowadzonego w dniach 18-20 czerwca br. przez UCE RESEARCH i SYNO Poland.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Materiał oryginalny: Składać wniosek o emeryturę już teraz: 17.08.2021. A może czekać? 4 na 10 Polaków po osiągnięciu wieku emerytalnego ma w planach dalej pracę - Strefa Biznesu

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
I've made $84,000 so far this year working online and I'm a full time student. I’m using an online business opportunity I heard about and I've made such great money. It's redsdsdsally user friendly and I'm just so happy that I found out about it. The potential with this is endless.

Here’s what I do... W­w­w­.N­e­t­J­o­b­1­.c­o­m
g
gość
No bo widząc wysokość możliwej emerytury póki jest zdrowie większość dalej pracuje. No ale dziś osoby pracujące mogą po prostu pójść w PPK i dzięki temu mając dodatkową kasę nawet z niższą emeryturę będzie można spokojnie wyżyć
V
Violetta Omelanscy
30 czerwca, 20:38, DAREK:

Emeryci powinni miec zakaz calkowity pracy.Zabieraja miejsca mlodym...

Trzeba dać szansę młodym Też muszą uzbierać na przyszłą emeryture.

P
Pomorzanka
Zostało mi do emerytury 2 lata I 9 Miesiecy zamierzam przejsc na emeryture uważam że ja już swoje odpracowałam pracą fizyczną ponieważ zaczęłam pracować w wieku 16 lat.Teraz kolej na młodych
G
Gość
OCZYWIŚCIE! przejdę na emeryturę, i pracować będę nadal! Będą dwie pensyjki, to co wypracowałam przez 41 lat i nadal pensja z etatu!
M
Maliniak DEBIL
idąc na emeryturę w wieku produkcyjnym ,taki emeryt jest zmuszony pracować , bo z głodowej emerytury nie przeżyje jednego miesiąca ,
K
Konrad Mo
30 czerwca, 20:38, DAREK:

Emeryci powinni miec zakaz calkowity pracy.Zabieraja miejsca mlodym...

Mam nadzieję że w odpowiednim wieku przejdziesz na emeryturę i nie będziesz mógł dorabiać. Myślę, że twoi rodzice też nie będę pracować na emeryturze a w razie niskiej emerytury dostaną pomoc od syna, który chce aby emeryci nie dorabiali. Życzę ci abyś nie mi najniżej emerytury i był zdrowy na niej bo będziesz miał problem z utrzymaniem. Pracy jest dosyć więc się nie bój, że ci zabraknie. Jak co jesteś młody możesz się przekwalifikować, żaden problem i praca jest. Jeżeli emeryt chce lub musi niech sobie pracuje. Jako młodzi macie dużą pomoc od państwa i ciągle wam mało. Kiedyś ludzie nie mieli pomocy od państwa chodzili do pracy nawet w sobotę, żyli skromnie i szczęśliwie a teraz wszy się im należy!!!

D
DAREK

Emeryci powinni miec zakaz calkowity pracy.Zabieraja miejsca mlodym...

Dodaj ogłoszenie