https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słodko-gorzkie kłębowisko emocji, czyli "Całe życie" w Teatrze Barakah

Łukasz Gazur
Będzie krytycznie, zabawnie, poruszająco i trochę tak, jak w „Kto się boi Wirginii Wolf” . 5 i 7 lipca w Teatrze Barakah zobaczymy „Całe życie”, spektakl który o zdobyczach feminizmu mówi w nieoczywisty sposób.

„Chcemy całego życia!” - krzyczała Zofia Nałkowska na Zjeździe Kobiet w 1907 roku. W ten sposób domagała się równouprawnienia nie tylko w sferze politycznej, ale też obyczajowej. Chciała, żeby kobiety tak samo jak mężczyźni, mogły decydować o swoim wykształceniu, pracy, majątku i seksualności. Po ponad stu latach większość z tych postulatów można uznać za - przynajmniej częściowo - zrealizowane. Tylko, czy oznacza to wyłącznie pozytywy? Czy udało nam się z powodzeniem stworzyć nowe społeczne role i nowe tożsamości? Bo przecież „całe życie” to nie tylko wolność, ale też odpowiedzialność, niepokój, złość, zazdrość, to całe kłębowisko postaw i emocji.

Właśnie takie kłębowisko ukazuje „Całe życie” (scen. Joanna Oparek, reż. Sebastian Myłek). W kameralnym spektaklu oglądamy wieczór z życia dwóch par: dojrzałego małżeństwa feministycznej publicystki i autora kryminałów oraz dwójki młodych turystów - aktorki i studenta, których połączył couchsurfing. Podczas przedłużającego się wieczoru, po kolacji i sporej ilości alkoholu dochodzi do gwałtownych dyskusji. Padają mity i wyobrażenia. Wychodzą na jaw frustracje, urazy i sekrety, jakie można zdradzić tylko kompletnie obcym ludziom, których nigdy się już nie spotka. Całość budzi skojarzenia z takimi klasykami jak „Kto się boi Wirginii Wolf” czy „Bóg Mordu”.

Na scenie zobaczymy: Agnieszkę Korzeniowską, Piotra Urbaniaka, Magdalenę Woleńską i Wojciecha Pęksę.

Po raz pierwszy przedstawienie prezentowane było w listopadzie ubiegłego roku i wpisywało się w obchody setnej rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych.

Bilety do nabycia w kasie Teatru Barakach.

WIDEO: Krótki wywiad. Maciej Twaróg: Na 70-lecie Huty zamiast festynów chciałbym czegoś, co zostanie na dłużej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska