Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słowacy chcą kupić PKL. Dają 35 mln euro

Halina Kraczyńska
Kolejka na Kasprowy Wierch to dobro całego polskiego narodu i nie wolno jej sprzedawać - argumentują górale
Kolejka na Kasprowy Wierch to dobro całego polskiego narodu i nie wolno jej sprzedawać - argumentują górale Halina Kraczyńska
Tatra Mountain Resorts, słowacki gigant, który inwestuje w Tatrach Niskich i Wysokich na Słowacji, rozpoczął walkę o Polskie Koleje Linowe. Na ich kupno ma 35 mln euro. - Myślę, że to wystarczy - śmieje się Bohus Hlavaty, prezes TMR, który we wtorek zaprosił górali, aby ich przekonać, że nie zamierza zamykać firmy, ale dbać o jej rozwój. - Chcemy wypromować w Europie i świecie nasze Tatry jako jeden region, który by mógł skutecznie walczyć o klienta obecnie wybierającego Alpy i Dolomity - podkreślał Hlavaty.

Zobacz także:

Polskie Koleje Linowe - w skład których wchodzi m.in. siedem kolejek linowo-terenowych, m.in. w Zakopanem, w Szczawnicy, Krynicy, Międzybrodziu Żywieckim, Zawoi - miały być sprywatyzowane do końca tego roku. Lecz procedury przedłużają się. Ciągle jeszcze nie ma gotowego prospektu emisyjnego, na podstawie którego mogłyby się odbywać negocjacje oferentów z właścicielem - Grupą PKP.

- Doradca prywatyzacyjny przygotowuje prospekt. Myślę, że będzie gotowy w tym roku - mówi Łukasz Kurpiewski, rzecznik PKP.

Dodaje, że dochodzą do firmy głosy, iż zainteresowanie PKL jest bardzo duże. Jednak, jak zaznacza, z nikim jeszcze nie były prowadzone rozmowy. - Na pewno kolejek nie "wypuścimy" z kraju - zapewnia rzecznik.

Tymczasem słowacki TMR, który oficjalnie zadeklarował chęć zakupu polskich kolejek - rozpoczął, jak to określili górale, "urabianie" gruntu podhalańskiego.

- Absolutnie zaprzeczam pogłoskom, jakie pojawiły się na Podhalu, że chcemy tylko po to kupić PKL, by zamknąć kolejki i pozbyć się w ten sposób konkurencji - zaznacza prezes Hlavaty. - Przecież takie działania byłyby pozbawione sensu. Nie po to inwestujemy.

Spółka zamierza przekonać polski rząd, że warto prywatyzować, gdyż prywatny inwestor bardziej dba o rozwój firmy.

Prezes Hlavaty nie powiedział tego głośno, jednak wiadomo, że opowiada się za ewentualnym utworzeniem konsorcjum i kupnem - przy wsparciu Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego - PKL.

Z tej strony jednak chyba nic już Słowakom nie grozi, bo jak poinformował dziennikarzy Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego, konsorcjum ciągle jeszcze nie zostało powołane. A ani Urząd Marszałkowski, ani MARR ostatnio nie palą się zbytnio do transakcji.

- Będziemy partnerem przyszłego inwestora i będzie nam po drodze z każdym, kto zadba o rozwój spółki - zaznaczył Majcher. Dodał, że wciąż jest szansa na to, by Urząd Marszałkowski za pośrednictwem MARR kupił PKL. - Decyzji nie ma. Będę rozmawiał o tym z marszałkiem jutro lub pojutrze w Krynicy - informuje burmistrz.

A prezes Hlavaty podkreśla, że jego firma i gminy mają ten sam cel - rozwój spółki. Obiecuje, że będzie rozmawiał z każdym, nawet z Byrcynami o Gubałówce.

Serwis Wybory 2011: Najświeższe informacje wyborcze z Małopolski!

Weź udział w akcji Chcemy Taniego Paliwa! **Podpisz petycję do rządu**

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co z ofertami pracy sezonowej? Jakie stawki?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska