https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Kolej na Kasprowy Wierch w Tatrach zostanie unieruchomiona na trzy tygodnie

Łukasz Bobek
Kolej linowa na Kasprowy Wierch w Tatrach
Kolej linowa na Kasprowy Wierch w Tatrach Łukasz Bobek
Niedługo stanie kolej szynowa na Gubałówkę w Zakopanem, a po niej kolej linowa na Kasprowy Wierch w Tatrach. Najsłynniejsza tatrzańska kolej będzie miała trzy tygodnie przestoju. Polskie Koleje Linowe rozpoczęły właśnie serię jesiennych przeglądów technicznych swoich urządzeń.

Przeglądy kolejek PKL to stały element eksploatacji tych urządzeń. Odbywają się one dwa razy do roku – po zakończeniu sezonu letniego i zimowego. Są zarazem okazją do przygotowania kolei do następnego sezonu, w tym wypadku do zimowego.

Grupa PKL już rozpoczęła serię jesiennych przeglądów – na razie od kolejek zlokalizowanych poza Podhalem.

Od 16 września wstrzymano pracę kolei na Jaworzynie Krynickiej w Krynicy Zdrój. Tam kolej ponownie zacznie wozić turystów 29 listopada. Od 14 października do 8 listopada stanie kolej na Palenicy w Szczawnicy, a od 28 października do 8 listopada odbędą się prace serwisowe na Górze Parkowej w Krynicy oraz Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim. 12 listopada unieruchomiona zostanie kolej na Mosornym Groniu w Zawoi. Tam przegląd potrwa do 29 listopada. 21 października rozpocznie się przegląd kolei w Solinie - potrwa do 8 listopada.

Jeśli chodzi o zakopiańskie ośrodki, to tutaj przegląd rozpocznie się od kolei szynowej prowadzącej na Gubałówkę. Tutaj przegląd jest zaplanowany od 7 do 18 października.

Z kolei największa atrakcja PKL – kolej linowa na Kasprowy Wierch w Tatrach zostanie unieruchomiona 21 października. Przegląd jedynej kolei linowej w Tatrach potrwa przez trzy tygodnie – do 8 listopada. W tym czasie sprawdzone zostaną wszystkie systemy kolei – systemy hamulcowej, elektroniczne i mechaniczne. Każdy przegląd kończy się odbiorem i dopuszczeniem do użytkowania urządzeń przez Transportowy Dozór Techniczny.

Najprawdopodobniej w czasie unieruchomienia kolei w Tatrach, ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wraz z pracownikami PKL przeprowadzą ćwiczenia z ewakuacji osób uwięzionych z wagonikach.

GrześTo dwuwierzchołkowy szczyt w Tatrach Zachodnich, w grzbiecie granicznym na zachód od Polany Chochołowskiej. Grześ jest odwiedzany zarówno przez polskich, jak i słowackich turystów. W zimie zjeżdżają z niego narciarze. Nartostrada istniała tutaj już przed II wojną światową, w 1956 została ponownie otwarta i obecnie dopuszczalna jest tutaj zimowa turystyka narciarska. Na szczycie znajduje się drewniany krzyż, ustawiony w 1992 roku na pamiątkę konspiracyjnych spotkań działaczy opozycyjnych z Polski i Słowacji.

Oto 10 najpiękniejszych miejsc w Tatrach na jesienne górskie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska