https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Służby mundurowe na przejeździe kolejowym w Poroninie. Mundurowi uczyli kierowców jak się poruszać

Łukasz Bobek
Profilaktyczna akcja na przejeździe kolejowym w Poroninie
Profilaktyczna akcja na przejeździe kolejowym w Poroninie Policja Zakopane
Zakopiańska policja i straż ochrony kolei uczy kierowców jak mają zachować się na przejeździe kolejowym. Taką akcję uświadamiającą mundurowi przeprowadzili na przejeździe na Misiagach w Poroninie, gdzie co jakiś czas dochodzi do niewłaściwego i niebezpiecznego zachowania kierowców.

- Działania miały na celu zwrócenie uwagi kierowców, rowerzystów oraz pieszych jak należy zachowywać się w rejonie przejazdu kolejowego – informuje zakopiańska policja.

Policja przypominała główne zasady przy dojeżdżaniu do przejazdów kolejowo-drogowych.

Kierujący pojazdem jest obowiązany:

  • zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;

  • przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub innych powodów, przejrzystość powietrza jest zmniejszona;

  • prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał, zabrania wjazdu na przejazd;

  • w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Kierującemu pojazdem zabrania się:

  • objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;

  • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;

  • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;

  • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

- Pamiętajmy, aby jadąc samochodem zadbać o bezpieczeństwo własne oraz dzieci, rodziców, znajomych, którzy z nami podróżują. To od kierowcy i tego, czy stosuje się do przepisów drogowych zależy wspólne bezpieczeństwo. Na przejazdach kolejowo-drogowych o tych zasadach należy pamiętać szczególnie. W zderzeniu samochodu osobowego z pociągiem auto nie ma żadnych szans, a takie zdarzenia należą do najbardziej tragicznych – podkreśla policja. - Apelujemy do wszystkich kierowców i pieszych o rozwagę i przestrzeganie przepisów.



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska