https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Krakowie. Wielokrotnie przekroczone normy [DANE, WYKRES]

Smog nad Krakowem.
Smog nad Krakowem. fot. Amadeusz Calik
Smog w Krakowie jest coraz gorszy. Stężenie pyłów PM10 w Krakowie rośnie z godziny na godzinę.

Na wszystkich stacjach dopuszczalne stężenie pyłu PM10 (norma wynosi 50 µg/m3) jest wielokrotnie przekroczone. O godzinie 23 najgorsze powietrze było na ul. Złoty Róg, gdzie czujniki wykazały stężenie na poziomie 265 µg/m3.

W piątek (25 listopada), w związku z pogarszającą się sytuacją wprowadzona została darmowa komunikacja miejska dla posiadaczy ważnego dowodu rejestracyjnego wydanego na samochód osobowy.
Więcej informacji:Smog w Krakowie. Piątek z darmową komunikacją miejską

Dane z krakowskich stacji z godziny 23 (dla stacji przy al. Krasińskiego z godziny 24).

  • ul. Złoty Róg - 265 µg/m3
  • ul. Dietla - 261 µg/m3
  • al. Krasińskiego - 251 µg/m3
  • Kurdwanów - 240 µg/m3
  • os. Piastów - 193 µg/m3
  • Nowa Huta - 168 µg/m3
Smog w Krakowie. Wielokrotnie przekroczone normy [DANE, WYKRES]

Apel prezydenta

W związku ze smogiem ze specjalnym apelem wystąpił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. "Zostawcie prywatne samochody na parkingach; korzystajcie z komunikacji miejskiej; zwróćcie uwagę na jakość węgla, którym palicie; jeśli nie musicie nie palcie drewnem w kominkach. Prezydent Jacek Majchrowski zwrócił się z apelem do mieszkańców Krakowa w związku z wysokim stężeniem groźnych dla zdrowia pyłów w powietrzu". >>> Czytaj więcej

WIOŚ ostrzega - I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza dla Krakowa

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego informuje o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 w powietrzu (50 µg/m³) oraz związanego z nim podwyższonego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,
ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy,
śledzić informacje na stronie powietrze.malopolska.pl/prognozy o występujących przekroczeniach wartości dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu oraz o ryzyku wystąpienia takich przekroczeń.

Ulice Krakowa zalała śmierdząca "mgła"

Smog zalał Małopolskę. Bardzo złe prognozy na czwartek

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Komentarze 19

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
ox
... "samochody elektryczne"...
Weź leki.
m
mieszkaniec centrum
proponuje wyciac wszystkie drzewa panie prezydencie i wybudowac wiecej biurowcow na h... komus potrzebnych ktore beda staly puste za jakis czas. bravo za zabudowe calego centrum !! za 2 lata miasto cale stanie !! kto za to odpowie?? dlaczego w innych miastach galerie buduje sie za miastem a u nas w centrum?? dlaczego zamiast solvay park nie ma prkingu park and ride?? ile mnie aut w centrum. komunikacja to fikcja zeby tylko byla. i Cie biedni pracownicy ktorzy stoja w korkach czesto kosztem swoich przerw i wysluchujacy ciagle pretensje pasazerow. kiedys to wszystko jebnie !!
M
Marek
Nie pamiętasz juz może, że jak była pogoda wyżowa w Krakowie to było dokładnie to samo.? Wozisz dupsko samochodem?
M
Marek
Jest naprawdę źle, ale w porównaniu do tego co było jeszcze 30 lat temu to Krynica. W 1982 roku sytuacja była tak zła, że szykowano się do ewakucji całego Śródmieścia. Ale cóż, prasa, tv i radio ma taka silę rażenia, że z samego słuchania mozna zemdlec. Proponuję- jeszcze więcej samochodów w centrum. Byłem wczoraj na Kleparzu około 15tej. Tam nie idzie oddychac- i to nie z powodów pieców węglowych. Nie dajcie sobie wciskać ciemnoty. Smog był, jest i będzie. Zakaz wjazdu do Krakowa samochodami- tylko to może trochę uzdrowic sytuację. I proszę bez demagogii.
p
proste
kara musi być
M
Mirror
I myślisz, że Łukasikowi za to włos z głowy spadnie? Podczas czytania Twojego komentarza pije wódkę z Majchrowskim i obaj srają ze śmiechu.
M
Mirror
Poważnie? Czyli samochody od wiosny do jesieni nie jeździły? Teraz dopiero zaczęły? Stuknij się w ten tępy rowerowy łeb.
G
Gość
Gdyby wreszcie zatkać wszystkie kominy, zaczopować wszystkie rury wydechowe, wyburzyć huty i fabryki... Będziemy mieć świeże powietrze, a jest to możliwe! Ogrzewanie elektryczne - energia odnawialna, lub bezpieczna jądrowa. Są takie techniki. Samochody elektryczne. A huty i fabryki mogą nie emitować, stosując dostępne już technologie. Tylko że cały czas idziemy jak w dym w cenę a nie jakość. Najtaniej. Do pieca wrzucić wszystko co się pali, śmieci, kartony, stary but. Bo taniej. W elektrowniach i hutach filtry stosowane okazjonalnie, żeby się nie zużyły za szybko... Taka to pantoflowa cywilizacja.
K
Krak
Majchrowski, ty śmieciu! Chcesz powiedzieć, że samochody do dziś nie truły a od dziś trują? Zdechnij wreszcie sosnowiecka qrwo!
H
Hania
W węglu szczególnie kamiennym znajduje się cała gama węglowodorów i siarki
G
Gość
Odstawcie swoje bryki na tydzień i smog zniknie.
*
Smog jest wynikiem spalania węglowodorów a nie węgla. Apele o ograniczenie palenia drewnem w kominkach są komiczne. To nie ta skala problemu, prezydencie Majchrowski.
G
Gość
Nie zapraszaj tylko to zgłoś
G
Gość
W Kaim razie masz obowiązek to jak najszybciej zgłosić!
a
aaa
dziwi mnie że raporty skupiają się na pm10, zwłaszcza że normy tego drugiego są dziś 4 krotnie przekroczne
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska